Cło z Chin – VAT, zwolnienia i limity

Cło z chin wiąże się bezpośrednio z Importem z Chin, który na początku może wydawać się bardzo trudny. Przedsiębiorca chcący inwestować w sprowadzanie towaru z Chin spotka na początku wiele przeciwności w ustaleniu wszelkich formalności.

Aby sprowadzić towary z Chin, nie wystarczy tylko znaleźć producenta lub pośrednika.

Jeżeli sprowadzasz towar w niewielkiej ilości, na swój własny użytek to sprawa jest prosta. Jednakże sprowadzanie towaru, który chcesz dopuścić do obrotu na terenie Polski i Unii Europejskiej jest już o wiele trudniejsze. Towary sprowadzane z Azji muszą przejść odprawę celną. Jeżeli kupujesz małą ilość towarów lub tylko próbki, to w takim przypadku możesz być zwolniony z odprawy celnej. Limity na import z Chin wynoszą 150 euro dla osoby fizycznej.  Z opłaty VAT jest się zwolnionym, jeżeli kwota zamówienia nie przekroczyła 45 euro. Przez długi czas na import z Chin na ubrania i obuwie obowiązywały limity. Jednak Unia Europejska na początku 2008 roku zrezygnowała z wprowadzania limitów.

Import z Chin – Formalności

Jeżeli kupujesz towar z Chin przez Internet, musisz dokładnie ustalić jakich dokumentów potrzebujesz. Wszystkie niezbędne dokumenty, musisz dostarczyć odpowiedniej agencji celnej. Jeżeli czegoś Ci brakuje, to możesz mieć problemy z dopuszczeniem do obrotu towaru.

Każdy początkujący importer wcześniej czy później stanie przed pytaniem, jak obliczyć cło z Chin? Jeżeli chce się ustalić wcześniej jakie zapłacić cło na towary z Chin najwygodniej jest skorzystać z Informacji Taryfowej, który w Internecie można znaleźć jako Isztar. Jest to taryfikator celny, który pomaga ustalić kwotę, jaką poniesie importer. System został stworzony przez Departament Polityki Celnej Ministerstwa Finansów, dlatego jest wiarygodnym źródłem informacji. Jednak system ISZTAR nie posiada mocy prawnej i zawsze ostateczną stawkę na cło z Chin ustala urząd celny. Jeżeli naliczy nam inną stawkę niż wynikało z systemu – można złożyć odwołanie.

Jak zmniejszyć koszty?

Oczywiście, ponieważ koszty, jakie generuje odprawa celna towaru z Chin, są duże, pojawiają się różne metody jak zmniejszyć wydatki. Jednym ze sposobów jest odprawa celna w Hamburgu. Sprowadzane towary nie są tam tak dokładnie badane, jak w Polsce, dlatego przy małych brakach formalnych, wciąż istnieje spora szansa, że uda się dopuścić towar do obrotu. Dodatkową korzyścią jest  to, że w trakcie odprawy VAT nie jest naliczany od razu, tylko można go zapłacić po kilku miesiącach. Sprawia to, że przedsiębiorca może mieć jeszcze kilka miesięcy na obracanie 22%. Odprawa fiskalna w Hamburgu wydaje się czymś trudnym, ale wcale tak nie jest.  Najłatwiejszym sposobem jest upoważnienie odpowiedniej agencji celnej i przedstawienie niezbędnych dokumentów.  Inną opcją rozliczania później stawki VAT jest możliwość składania kwartalnej lub miesięcznej deklaracji VAT-7. W takim wypadku wprowadzasz towar do obrotu, a stawkę VAT rozliczysz później przy składaniu deklaracji VAT-7.

Cło z chin – dokumenty

W trakcie odprawy celnej będą wymagać od Ciebie takich dokumentów jak:

 • Faktura handlowa (commercial invoice). Musi ona posiadać: nazwę towaru, symbole, ilość, wagę netto i brutto, cenę, ogólną wartość, informacje skąd towar pochodzi oraz warunki dostawy wg. INCOTERMS. Musisz uważać, aby nie sprowadzać towarów z podrobionymi znakami towarowymi.
 • list załadowczy (packing list),
 • świadectwo pochodzenia (certificate of origin),
 • konosament (w przypadku transportu drogą morską)
 • faktury za transport,
 • certyfikat CE,
 • certyfikat pochodzenia (tylko dla niektórych towarów np. tkanin).

Cło z chin – Towary zwolnione z cła

Cło z Chin - flaga
Cło z Chin – flaga

Jest kilka przypadków, kiedy import z Chin jest zwolniony z cła. Pierwszy przypadek to już wspomniane sprowadzenie wyłącznie towarów  w charakterze próbek.  Z opłaty VAT można być zwolnionym, jeżeli kwota towaru nie przekroczyła 22 euro. Zwolnienie nie obowiązuje w przypadku towarów takich jak: tytoń, wyroby tytoniowe,  alkohol, wody toaletowe i perfumy.  Dodatkowo możesz liczyć na zwolnienie z cła, jeżeli przesyłka ma charakter okazjonalny. Taka przesyłka zawiera towary wyłącznie do użytku osobistego, a ilość jest na tyle mała, że nie są przeznaczone na handel. W tym wypadku zwolnienie z cła z Chin stosuje się, gdy deklarowana wartość paczki nie przekroczy kwoty 45 euro. Jednak w takim wypadku Urząd Celny może starać się dociec, czy deklarowana wartość paczki ma odbicie w rzeczywistości. Jeżeli okaże się, że wysłany towar ma większą wartość może dojść do naliczenia opłat.

167 komentarzy do “Cło z Chin – VAT, zwolnienia i limity”

 1. Witam,
  Zakupiłem na Aliexpres ubrania za kwotę 185$, Natomiast przesyłka jest zadeklarowana na 30$. Zakupy robiłem jako osoba prywatna z konta firmowego brata. Czy muszę się “przyznać” do tej wartości 185$.? Czy mogą żądać skanu przelewu?

  Odpowiedz
 2. Czy jest możliwość odzyskania chociaż części opłat? Na zamówioną, do własnego użytku, karbonową ramę rowerową nałożono 4% cła, a do tego 48,5% cła antydumpingowego (-tak jakby ktoś w Europie produkował takie ramy…). Na koniec całość potraktowano 23% VAT-em…

  Odpowiedz
 3. Zamówiłam buty z chin zapłaciłam za nie 35 euro plus 15 euro wysyłka i musiałam jeszcze zapłacić 48 euro kosztów cła jak mogę się od tego odwołać o wzrot cła ?

  Odpowiedz
 4. Witam! Chcialbym robic legalne zakupy na aliexpres lub alibabie w celu ich dalszej sprzedazy na podstawie DG. Czy za kazdym razem musze placic clo i vat czy jesli bede kupowal jednorazowo do kwoty 45 euro to bede zwolniony z cla i vat? Czy mactutaj jakiekolwiek znaczenie sposob rozliczania czy bede vatowcem czy na ryczalcie? Jaki sposob rozliczania bardziej sie oplaca przy sprowadzaniu towaru z azji i handlu nim przez internet?
  Z gory dziekuje za odp
  Pawel

  Odpowiedz
 5. Witam kupilem 4 generatory fal za 1.028$ z przesylka.
  Chinczycy zadeklarowali 120$.Panowie z agencji celnej DHL chca teraz wszystkie potwierdzenia z banku, screnshoty ze sklepu , co to jest, do czego sluzy, z czego jest zrobione itd. a chinczyk mi przysyla fakture na 120$ bez kosztow przesylki.(co moze spowodowac naliczenie dodatkowych oplat tu cytat z maila z UC “W przypadku braku na fakturze kosztów transportu lub poprawnych warunków dostawy (CPT, CIP, DAT, DAP, DDP) zostanie doliczony statystyczny koszt taryfy IATA.” tzn jeszcze raz koszty przesylki??? Jakies szalenstwo), jakis zrzut ekranu ze mu wplacilem 120$ przez paypala.

  Chinczyk wysyla lewe papiery, UC chyce lewe pieniadze wyciagnac … CO TO JEST…
  Prosze o pomoc, bo chyba nie ma sensu przedstawiac UC’mu dokumentow chinczyka, chocby wszystko spreparowal, tylko dostarczyc oryginaly , zaplacic 5% cla i od tego jeszcze 23% VAT’u i spac spokojnie???

  Odpowiedz
 6. Witam czy prowadząc dg zakupując towar z aliexpress i sprzedając go na allegro zawsze płace vat dla uc nawet jeśli przesyłka nie przekracza wartości 45euro?

  Odpowiedz
 7. Cześć, mam takie pytanie zaczołem dzialalność gospodarczą ale nie do konca jestem w temacie. Jak zamawiam rzeczy z Alibaba np na 700$ i korzystam z DHL tzn że ten Chinczyk który sprzedaje zaproponował i powiedział że będzie wysyłać DHLem. Faktura jest wystawiona na moją firme. W jakim momencie musze zaplacić cło? i ile? Pytam się tylko za cło, bo za VAT, to wiem.

  Odpowiedz
 8. witam
  chchiałabym zamówić obudowy do konsol na pady, nie wiem ile bedzie wynosilo cło oraz vat , chce zaznaczyc ze zamowienia bda w wiekszych ilosciach przez alibaba. dzwoniłam do UC tam powiedziano mi ze sama musze sobie sprawdzic na isztar jaki kod produktu , natomiast nie umiem sobie z tym poradzic. Czy moge liczyc na pomoc w odnalezieniu kodu na obudowy platkowe do padów badz podanie mi stawki cła??

  z góy dziękuje za pomoc

  Odpowiedz
 9. Witam!
  Kupiłam ramę rowerową za którą zapłaciłam ponad 400$. Sprzedawca z Azji wpisał 40$. Przesyłka została zatrzymana do wyjaśnienia, przesłano mi dokumenty wraz z fakturą do wypełnienia/przetłumaczenia. Ja niczego nie świadoma wpisałam kwotę z faktury czyli 40$. Teraz mam przesłać dowód zakupu. Co robić?? Wolałabym od razu zapłacić cło i podatek, trudno, bo sprawa pilna-prezent na urodziny… 🙁 Co robić

  Odpowiedz
 10. A co w przypadku kiedy trafiłem na idealnie tani kabelek do systemu inteligentnego domu który robię lecz wymaga to zakupienia 100 par słuchawek po 1 cent za sztukę? Nie potrzebuję tego na sprzedaż a będę miał ponad 100 metrów kabla dość cienkiego (słuchawkowy) za jedynego dolara (taniej nie kupię chyba nigdzie). Czy w takim przypadku wystarczy, że podpiszę dokument, że nie będę ich sprzedawał czy może od razu poprosić aby któryś z celników odciął mi kabel i przysłał a resztę (głośniczki) mogą sobie zatrzymać?

  Odpowiedz
 11. Witam chce kupic wozek dla dziecka na aliexpres kosztuje juz 170$ z przesylka przesylka to dhl ile zaplace cla za ten wozek mozecie mi powiedziec

  Odpowiedz
 12. Witam,

  Planuję sprowadzić maszynę za 3000 USD z Chin. Jest to laser CO2. Z jakimi kosztami mam się liczyć w temacie cła ?.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 13. Witam.Kupiłem na wish krotkofalowki za 123 PLN razem z przesyłką.Wczoraj w powiadomienie o przesyłkach pojawiło się zatrzymane przez urząd celny.Proszę mi powiedzieć czego mogę się po tym spodziewać.Czy będą jakieś opłaty dalsze czy to może tylko rutynowe kontrola?

  Odpowiedz
 14. Witam,

  Mam pytanie chcąc zamówić sobie np 4 przedmioty każdy z nich jest wartości 60Euro. Więc jakbym zamówił te przedmioty po 2(120euro wartość paczki) w paczce na 2 rożne adresy to uda się obejść bez cła?

  Odpowiedz
 15. Dzień dobry,

  mam pytanie o sprowadzanie z Chin przedmiotów, które będą elementami, półproduktami do dalszej produkcji w Polsce.

  Elementy drewniane np kulki sosnowe.

  Czy w tym przypadku również posiadać certyfikat CE ?

  Jeśli te elementy nie będą sprzedawane detalicznie w Polsce tylko, jak wspomniałem, wykorzystane do dalszej obróbki, to również konieczne jest zapłacenie VAT i cła?

  Odpowiedz
 16. Mam zamiar w ciągu roku zakupić na ebay z Chin pojedyncze drobne produkty [wtyczki, redukcje, adaptery itp.] w granicach 2-5$ jeden zakup dziennie, tj. kilkaset rocznie. W przyszłym roku już jako emeryt założę firmę i sprzedaż tych przedmiotów przez internet – ryczałt ewidencjonowany. Jakich formalności trzeba dopełnić aby być w zgodzie z przepisami celno skarbowymi?

  Odpowiedz
 17. W nawiązaniu do wcześniejszej rozmowy mam jednak problem z opisaną wczesniej sprawą.Mianowicie chodzi o to ,ze po wysłaniu deklaracji i potwierdzeniu przesłana dowodu zapłaty (była to kwota 100 dolarów) nie zwolnili paczki i dostałam postanowienie z Urzędu Celnego w ktorym jest napisane ,ze zachodzi podejrzenie o naruszeniu prawa własności intelektualnej .Prosze mi podpowiedzieć co w takiej sytuacji zrobic i jsk to teraz wyglada .Czy odpisuje sie na takie postanowienie ,wnosi zażalenie ????Kupujac te paski nie miałam pojęcia ze jest to replika ,nigdzie nie było użyte ani zamazane logo .Kupowalam je dla siebie i siostry .I dlaczego kupujący jako osoba fizyczna ponosi odpowiedzialność jaka kolwiek ,przeciez większość ludzi nawet nie wie ,ze nie powinno kupować sie takich rzeczy dla własnego użytytku bo czymś to grozi .Proszę o odpowiedz

  Odpowiedz
 18. I jeszcze takie pytanie:
  1. Czy jeśli UC bedzie chciał dowód wpłaty, to wystarczy wtórnik z banku na konto przelewy24? (nie mam potwierdzenia bezpośredniego przelewu na chińskie konto).
  2. Czy jeśli paczka jest zamówiona na inną osobę, ale przelew był robiony z mojego konta – czy może to być problem jeśli UC będzie chciał dowód wpłaty?

  Odpowiedz
 19. A czy w praktyce (jeśli zamawiam ciuchy/kosmetyki na użytek własny) to robi różnicę czy:
  1. Zamawiam 1 droższą paczkę z 10 różnymi produktami (łączna wartość 35euro/msc),
  2. Zamawiam 10 tanich paczek z 1 produktem (w każdej inne produkty, po 3euro/paczka=30euro/msc wszystkie).

  W skrócie – czy istotne jest tylko nie przekraczanie 45euro/msc, czy ilość paczek też jest istotna (nawet jeśli są ultra tanie).

  Np. teraz zamówiłem naraz 4 paczki za kwotę w sumie ~30usd zamiast to samo u jednego handlarza za ~40usd…?

  Odpowiedz
 20. Dziękuję i tak zrobię .Mam nadzieję ,ze nie będę miała problemów.Chyba paczki nie otwierali .Czy często to robią ??Tak pytam z ciekawości .

  Odpowiedz
  • Nie mam pojęcia. Mnie otwierali tylko raz i był to płyn. Natomiast na wiele paczek jakie prywatnie sprowadzam, nie zauważyłem śladów otwierania. No chyba, że potem pakują jak Chińczycy to co innego:)

   Odpowiedz
 21. Zakupiłam na prezent i dla siebie 7 pasków niby znanej marki ,jednak w opisie aukcji nigdzie nie widniało logo ani nie było ono zamazane .Kosztowaly 100 dolarów .Nie kupowałam tego w celach handlowych ..Wchodząc na śledzenie przesyłki widnieje informacja zatrzymanie przesyłki w cle .Dziś dostałam pismo z Poczty Polskiej ,stanowisko pocztowo-celne .Z tego co wiem sprzedawca wysłał to jako gift wpisując zaniżona wartość .Mam pytanie czy muszę odsyłać do Urzędu Celnego wymagane dokumenty ,czy w obawie ze mogę mieć problemy inne jesli otworzą paczkę i na paskach jednak bedzie użyty znak towarowy mogę odmówić przyjęcia niby prezentu .Czy za nieodeslanie dokumentów grożą jakies sankcje ?Proszę podpowiedzieć co najlepiej zrobic w takiej sytuacji .Czy wystarczy tylko potwierdzenie z banku za zapłacona transakcje .Naprawdę nie wiem co zrobić ,a słyszałam ze jesli sie okaże ze to podroby sa jakies wysokie kary ..Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • To jeśli w opisie nie było loga ani nie było zamazane (bo nie było co zamazywać) to skąd wiesz, że paski są niby znanej marki?:) Zniszczenie towaru + powiadomienie prawozitego właściciela znaku o fakcie sprowadzenia podróbek + kara. Mniej więcej tak to wygląda. Aczkolwiek, jak doślesz dowód wpłaty b(bankowy) to powinni oclić, dodać VAT i puścić do Ciebie. Jeśli nic nie zrobisz, to chyba idzie w depozyt celny albo odsyłają. Właśnie nie jestem pewny jak to jest.

   Odpowiedz
   • No tak ,w sumie nie wiem ,nie znam się na markach .A wystarczy dowód wpłaty czy muszę tez zrzut ze strony gdzie zakupiłam zrobic .W powiadomieniu jest ze jesli w ciagu dwudziestu dni nie dostarczy sie wymaganych dokumentów wówczas towar wraca do nadawcy .A czy skoro jest podane na paczce jako gift czy mozna napisać tylko co tam jest i ze to do użytku własnego ??Moze wysle to potwierdzenie z banku za zapłatę i moze niepotrzebnie sie martwię .A czy oni otwierają wszystkie paczki jak clą czy niekoniecznie ?Dziękuję za szybką odpowiedz 🙂

    Odpowiedz
 22. No dobrze a gdybym miał firmę i sprowadzał towar legalnie na handel i chińczyk wystawiłby mi fakturę to czy naliczyliby mi cło gdyby wartość towaru wynosiła 100 euro?

  Odpowiedz
 23. Witam. Chciałem zamówić diody led z http://www.banggood.com/, (magazyn CN)
  i łączna cena przesyłki będzie niższa niż 35Euro,
  oczywiście charakter przesyłki bedzię jako na własny użytek, ale ilość np jednych z led bedzie na poziomie 30-40szt. czy w takim razie obarczą to charakterem handlowym i doliczą mi cło i podatek?

  Poza tym przy wysyłce pisze że
  “Free shipping To Poland via Standart Shipping”
  to czy taka przesyłka dojdzie jako pocztą? czy ja bede musiał jechać do urzędu celnego i odebrać?

  jest możliwość za 1,25Euro przesyłki “Air Parcel Register”/ jak w takim przypadku bedzie?

  Oraz jak bedzie w przypadku jeśli dana dioda bedzie przeceniona o 80%, czyli np jak kosztowała 20zł, to promocji bedzie 4zł… i czy w takim przypadku UC nie zakwalifikuje tego jako zaniżanie ceny?

  ps. nie mam żadnej firmy, jestem osobą prywatną.

  Odpowiedz
  • Witaj,

   Ilość nie ma znaczenia. Wartość jest ważna. Weź Air Paracel Register to zwykła poczta, paczka polecona.

   Kwota deklaracji celnej którą wypełni chiński sprzedawca musi się zgadzać z kwotą którą zapłaciłeś.

   Cło i podatek jeżeli by był, to płacisz listonoszowi przy odbiorze przesyłki.

   Odpowiedz
   • Ilość podobno ma znaczenie tylko właśnie zastanawiam się w jakiej granicy…

    Czyli nawet jak bym wziął 100diód led mieszczących się w 45Euro, to nie wezmą przesyłki jako o charakterze handlowym?

    Co do cła i podatku to ponoć się nie płaci do 45Euro.. ponoć..
    ale podobne wyczytałem ze w jakis przypadkach i do 150Euro.. nwm..

    Dziękuje za odpowiedź.

    Odpowiedz
    • Podobno to ja mam duży dom a w nim 100 żarówek gdy ide do Castoramy by kupić nowe to każą mi podpisywać oświadczenie, że to nie na handel:) Czujesz paranoje? Żyjemy w wolnym świecie i nikt Ci nie zabroni na zasadzie domniemanego przeznaczenia towaru, kupić go bez dodatkowych opłat tylko dlatego, że jest go dużo. Czy 2 paczki zapałek a w każdej po 40 sztuk to dużo i na handel czy na użytek prywatny? Po drugie do 45 Euro masz zwolnienie z Cła i VATU, od 45 do 150 Euro tylko z cła i to nie zawsze natomiast VAT zapłacić musisz.

     Odpowiedz
 24. Prowadzę działalnośc gospodarczą od kilku lat,pomyslałem o iporcie z Chin i sprzedaży na allegro ale na zasadach że towar zakupiony na mojej aukcji trafia bezpośrednio od producenta do adresata i zazwyczaj są to pojedyńcze produkty w granicach 2-30 euro.Dzwoniłem do UC i poinformowali ze cło jest zwolnione do kwoty 150 euro,ale co z podatkiem?.Oczywiście na kazdy zakupiony towar dostaje Fakture.

  Odpowiedz
 25. Witam, chcę zamówić dla siebie kurtkę z Chin. Paczka ok 15 kg a wartość jej ok 80$. Czy powoinam się obawiać naliczenia cła? Dodam ze idzie do mnie kilka paczek też z Chin, ale mniejszych np. ze spinkai do włosów dla c órki lub ze skarpetkami 😉
  Dziękuję z góry za pomoc

  Odpowiedz
 26. oczywiscie jesli spelnisz warunki i maszdokumentacje to mozna odliczac naliczony 🙂 ale tylko jesli masz firme i jestes tzw podatnikiem czynnym vat

  Odpowiedz
 27. na sotatnie pytanie odpowiem tak: 1osobowa dzialalnosc fizyczna, do dzialalnosci wybierasz forme podatku liniowego i wowczas masz wszystko identycznie, ten sam NIP, ta sama stawke podatkudochodowego od osob fizycznych 19%, procedura uszlachetnienia celnego czy jak oni tam to nazywają bedzie taka sama 🙂 zalezy wszystko od tego jaki produkt/usluga oraz czy jest to IMPORT czy WNT. bo import z niemiec do Polski to w mysl cla vatu itp do juz nie “import” a WNT 🙂

  W myśl ustawy oVAT jest czynnością faktycznego przywozu towarów z terytorium państwa trzeciego (czyli spoza terytorium Unii Europejskiej) na terytorium Polski niezależnie od istnienia tytułu prawnego.
  Domniemaną metodą rozliczania VAT należnego od importu towarów jest obliczanie podatku i wykazywanie go w zgłoszeniu celnym. W tym przypadku podatek należny nie pojawia się w deklaracji VAT-7, zostaje wykazany tylko w dokumencie celnym.
  Tym samym kwota zapłaconego na granicy podatku przez podatnika jest ujmowana w deklaracji VAT-7 jako podatek naliczony ,podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał dokument celny lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

  Nalezny = naliczony jednakze vat przy imporcie nalezny musimy zaplacic od razu do UC, a nalicozny dopiero na deklaracji odzyskamy

  Odpowiedz
 28. dostawy z chin proponuje robic kurierem, najczesciej bedzie to DHL, dostaniesz ok w ciagu 7 dni, przesylka lotnicza, UC bedzie chcial nr przesylki lotniczej potwierdzeniae zaplaty itp..na swiecach i kwiatach sie nie znam, nie pomoge. Ale tez w UC dowiesz sie jakie produkty moga byc nie dopuszczone do sprzedazy a zeby byly to pod jakimi warunkami

  Odpowiedz
  • dzięki! zadzwonię do UC. Ale zastanawiam sie czy mogę w ogóle przed założeniem dziełalności robić zatowarowanie i potem założyć dzałalność i wsadzić w koszty zakupiony towar (do obrotu) oraz czy przy zakupie hurtowym z Chin nie musze miec juz firmy (przepisy itp)…

   Odpowiedz
 29. Adusia: kupujesz towar za 2000$+ koszty + dodatkowe jak ubezpieczenie,transport. To daje tzw. wartosc celną. Przeliczają tą wartośc na złotówki po kursie NBP.Do niej dolicza UC cło i akcyzę – oczywiscie wg procedur celnych, jeden towar moze nie miec cla i akcyzy, inny jedno z dwoch, innych oba, i do tego stawki cła i akcyzy tez potrafia byc rozne – skontaktuj sie z UC w ciagu 1-2 dni dostaniejsz odpowiedz. dalej…powiedzmy ze mamy koszty: 2000+150(transp+ubezp)=2150$*3,8110(kurs NBP)=8193,65zł+200(cło10%)+75(akcyza)=8468,65zł (wartosci przykladowe). Do tego teraz dodajemy VAT 23%=10416,44zł TAKI KOSZT PONIESIESZ PRZYKŁADOWO. oczywiscie w UC trzeba sie dowiedziec czy bedzie clow i akcyza a jesli tak to w jakiej wartosci.

  PS. Tez chce cos rozpoczac drobnego ale potrzebuje 6500-7000zl niestety mam na koncie 2300 ;/

  Odpowiedz
 30. Witam, chcę sprowadzic z Chin i zajac sie sprzedazą swiec ledowych, jeszcze nie zaloylam dzialalnosci bo chce uniknac placenia zus itp do momentu kiedy bede mogla zarabiac(miec towar i moc nim obracac) a towar z Chin moze isc nawet ponad miesiac. Czy moge sprowadzic towar jako osoba fizyczna a potem jak zaloze/otworze firme zaplacic vat ? nie do konca wiem jak to rozegrac zeby jak najmniej stracic i bede wdzieczna za pomoc. Kiedy zamowie towar za np. 2000 $ to przypuszczalnie po dotarciu do Polski wyniesie mnie to ok 2500 $ z clem i vatem – nie moge znalezc jakiegos sensownego przewodnika odnosnie cla konkretnych produktow. Czy kazdy produkt sprzedawany w pl np. swiece czy kwiaty sztuczne musi miec certyfikaty UE -kto jest odpowiedzialny za to? Dziekuje!

  Odpowiedz
 31. Witam
  Planuję zakupić sprzęt oświetleniowy w Chinach, który stałby się wyposażeniem firmy (prowadzę DG).
  W związku z tym mam pytanie jakie warunki muszę spełnić aby móc odliczyć VAT, który zostanie mi naliczony przez UC: specjalna faktura, specjalna odprawa celna ?
  Czy taki sprzęt mogę również wliczyć w koszty działalności (na logikę wydaję mi się, że tak:))
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 32. Witam.
  Chciałbym rozpocząć import z Chin na większą skalę. Mam kilka rodzajów produktów, którymi jestem zainteresowany, ale zanim będę chciał sprowadzić cały kontener, chciałbym zamówić mniejszą partię towaru na próbę. Przykładowo: Czy mogę zamówić 500 szt. sztucznych kwiatów o zadeklarowanej i realnej wartości 1500 zł, oczywiście licząc się z tym, że dopłacę cło i Vat? Chodzi mi o to co będzie w przypadku, jeśli Urząd Celny stwierdzi (a jest to bardzo prawdopodobne), że kwiaty te nie będą na własny użytek, lecz przeznaczone na handel? Chciałbym właśnie taką ilość spróbować sprzedać np. na allegro, więc czy mogę to zrobić jako osoba prywatna?
  Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Takie próbne zakupy celem sprzedaży podchodzą po ustawę o działanośći gospodarczej.
   To, że sprowadzisz towar to jedno, clo i VAT do drugie. Przy odbiorze podpiszesz dokument pod odpowiedzialnością karną, że towar jest na prywatny użytek.
   Gdy go sprzedaż to masz sprawę karną oraz karno- skarbową.

   Reasumując, lepiej otworzyć firmę na ten zakup i sprzedaż próbną niż ryzykować.

   Odpowiedz
   • Rozumiem w takim razie, że teoretycznie mogę sprowadzić na własny użytek nieograniczoną ilość towarów, podpisując ten dokument? Oczywiście nie mówię tu o próbie łamania prawa i późniejszej sprzedaży.

    Odpowiedz
 33. Ja mam z kolei inny problem. Zamówiłem 100 szt bikini. Przesłałem dokumenty do dhl, odprawa celna zakończona. Ale następnego dnia otrzymałem wiadomość, że paczka będzie poddawana rewizji celnej. Po tygodniu oczekiwania napisałem wiadomość czemu to tyle trwa. Otrzymałem odp: Urząd Celny w trakcie kontroli przesyłki stwierdził brak oznakowania towaru i zawiesił czasowo dopuszczenie do obrotu przesyłki.
  Prawdopodobnie zostanie wydana decyzja o niedopuszczeniu przesyłki do obrotu. Jakie oznaczenia powinien mieć taki towar ?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 34. Witam, Mam pytanko. Kupiłam rączki hamulcowe do motoru za 30 USD. Przesyłka była z Tajwanu. Urząd Celny naliczył mi 107 zł za podatek VAT. Czy to jest OK? Czy nie jest tak, że do kwoty poniżej 45EUR towar jest zwolniony od cła i VAT? Czy mogę się jakoś odwołać i żądać zwrotu tych 107 zł?

  Odpowiedz
  • Absolutnie powinnaś zażądać wyjaśnienia. Po pierwsze kwota jest po niżej 30 USD (na dowód przesłać im dowód wpłaty), po drugie ile wynosi VAT?! 30USD to jakieś 108zł + 23% to VATU powinnaś mieć 24zł a nie 107zł. To jakaś paranoja.
   Zadzwoń do nich i dowiedz sie czegoś przez telefon a potem to sformalizuj.

   Odpowiedz
 35. Witam dzwolniłam dzisiaj do Urzędu Celnego i już wiem i mogę podzielić się tą wiedzą jeśli i kogoś to interesuje. Jeżeli chodzi o sukienkę ślubną to wyliczają 12% cła od wartości towaru (cena za sukienkę + koszt wysyłki). Następnie do ceny towaru dodaje się wyliczone cło i z tej sumy wylicza się dopiero 23% podatku. Czyli do zapłacenia jest 12% cła + 23% podatku. Z tego co powiedział mi Pan na infolinii płatne przy odbiorze paczki- kurierowi.

  Odpowiedz
 36. No rozumiem ale jak to jest wyliczanie. Jeśli sukienka kosztowała 243 $ to ile musze zapłacić od niej cła i vat. Czy clo i vat są wyliczanie z kwoty sukienki i potem sumowane? Czy wylicza się clo dodaje do wartości sukienki a potem z tej sumy wyliczany jest vat?

  Odpowiedz
 37. Witam. Zamówiłam suknię ślubną z aliexpress za cenę 243 $. Chciałam zapyta czy będę musiała jeszczę opłacać VAT, opłatę celną. Jeśli tak to czy można to jakoś obejść?

  Odpowiedz
 38. 1. I tak i tak. Najważniejsze o co musisz poprosić to o zgodność kwoty wpłaty z wartością towaru. Chińczyki piszą co chcą:)
  2. Poczta/Kurier – bez znaczenia. Odprawę celną robi UC przy poczcie albo firma kurierska. W obu przypadkach napiszą do Ciebie gdy przesyłka będzie już w Kraju.
  3. SAD wypełniasz sam lub z pomocą UC. W necie jest masa wzorów i infolinia UC.
  4. Tak. Kupić próbkę zanim kupisz docelową partię towaru. 10 sprzedawców ma ten sam produkt ale każdy jest produkowany w innej fabryce – niestety:)

  Odpowiedz
  • bardzo dziękuję za szybką i konkretną odpowiedz. Pozwolę sobie jednak jeszcze podrązyć temat, być może jestem zupełnym laikiem…no cóż dopiero zaczynam przygodę 😉 Ale martwi mnie mimo wszystko zagadnienie nadal.
   Chciałabym bowiem zacząć od niewielkich zamówien, o niedużych wartościach, więc zapłacenie w tej sytuacji firmie kurierskiej za formalnosci celne jest dla mnie zupelnie nieopłacalne. Poza tym najczęściej przy takich paczkach (o nizszej wartości)za kuriera trzebaby dopłacać, wiec darmowa jest przesyłka pocztą chińską. Odprawa celna odbywa sie w takiej sytuacji w UC przy poczcie i z tego co wnioskuję mam dostarczyć SAD. Ale czy w ogole przejscie tej odprawy celnej samodzielnie (nie placac agencji/kurierowi) jest mozliwe? Pojawia się bowiem masę informacji na forach , ze w zasadzie jest niemozliwe,ze trudno wypelnic papieryv itd. wiec troszkę mnie to przeraża.Dla przykładu: http://www.forum.bigchina.pl/viewtopic.php?t=15345

   http://www.forum.bigchina.pl/viewtopic.php?t=5743

   Odpowiedz
 39. Witam serdecznie,
  prowadzę działalność,jestem Vatowcem i zajmuje się sprzedażą internetową (jak do tej pory polskie produkty). Chcę rozszerzyć swoj asortyment i sprowadzac produkty z Chin. I tu moja ogromna prośba o kilka rad 🙂
  1.Zamawiając od Chińczyka muszę poprosić o fakturę (wysyłają ją razem z przesyłką czy mailowo?)
  2. I co dalej?Jakie mam opcje?Moge zamowic kurierem i oplacic kuriera za załatwienie tych wszystkich formalnosci celnych? a co w przypadku wysylek chińską pocztą? Czekam aż dotrą i zgłaszam się do Urzędu Celnego, ktory naliczy VAt i ewentualnie cło? Jakich dokumentów do tego potrzebuję?
  3. jak wypełnic ten SAD? czy urząd celny pomaga na miejscu to wypisać? czy pobierają za to jakies opłaty?
  4.czy cos jeszcze waznego muszę zrobic?
  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 40. Witam,
  Mam firmę i jestem na podatku VAT-7. Chciałabym kupić towar z HOBBYKING z Chin ale towar zostanie wysłany z ich magazynu w Holandii przez firmę być może GLS albo inną firmę kurierską. Jak to będzie z podatkiem? Chcę w ten sposób kupować towary handlowe do mojego sklepu.
  Będzie to dla mnie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które mam wykazywać na deklaracji VAT-7 i VAT-UE ?? Ktoś mi kiedyś pokazał taki dokument od Chińczyków w Holandii i nie ma tam żadnego NIP-u unijnego ani nic. Nie wiem co zrobić jak się zdecyduję. Proszę o pomoc Forumowiczów. Może ma ktoś sklep i też kupuje z HOBBYKING ale z magazynu w Holandii mu to wysyłają.

  Odpowiedz
  • Generalnie to pytanie do księgowej:) Jednakże zasada jest prosta – aby tą dostawę traktować jako wewnątrzwspólnotową to faktura VAT musi być od podmiotu zarejestrowanego w UE i posiadającego unijny NIP.
   Nie ma opcji, że magazyn jest w Holandii, sprzedawcą (na papierze) jest firma z Chin i VAT wynosi 0% – niestety.

   Odpowiedz
   • Właśnie pokazałam INVOICE księgowej. Tam nie ma numeru NIP unijnego. Sprzedawca jest Hobbyking z Hong Kongu, a tylko traking firmy kurierskiej pokazuje, że paczka wyszła z Holandii do Polski i tyle. Żadnej faktury od kuriera ani polskiego ani zagranicznego. Można się załamać. Nie jestem jakimś złodziejem i chcę mieć wporządku w księgowości. Grunt, że zawsze można zrobić korektę deklaracji 🙁

    Odpowiedz
    • No to VAT doliczasz:) A faktura będzie dowodem zakupu i tyle. Innymi słowy to import z krajów trzecich…choć bez “odprawy” i cła bo to już Chińczycy musieli zrobić sprowadzając towar do Holandii. A co na to KIP? tylko dzwoń ze 3 razy bo tam każdy mówi co innego a i tak to co mówią nie jest wiążące:)

     Odpowiedz
     • Krajowa Informacja Podatkowa: jedna osoba powiedziała, że to WNT a druga, że to import towarów. I bądź tu mądry. Też myślę, że to wkońcu trzeba księgować tylko w koszty. A jak WNT to skoryguję. Tak czy siak wykazuje się to po stronie sprzedaży i zakupów więc jest to neutralne podatkowo a VAT płacę co miesiąc do US.

      Odpowiedz
 41. Witam
  Zakupiłem w chinach radio RC do sterowania małym samolotem za 300USD i przesyłka DHL nie mogę znaleźć kodu na ISZTAR, proszę o podpowiedz jak to zakwalifikować i czy zapałce VAT oraz CłO
  nadmieniam ze to na uzytek własny i pierwsza paczka w życiu 😉

  Odpowiedz
 42. Witam mam zamiar zakupić smartphone za 212 $ na aliexpress.com i pytanie brzmi czy jak nalicza mi te dopłaty to mogę zrezygnować ? czy już muszę zaplacić ?

  Odpowiedz
  • Po pierwsze kup poprzez allinside.pl – może kupisz taniej niż bezpośrednio na aliexpress.com. Jak zapłacisz za towar i doliczą Ci cło i VAT to będziesz musiał to zapłacić. W innym przypadku przesyłka jest zwracana do nadawcy (jak się nie mylę) ale nie jestem pewien. Chińczyk odda Ci pieniądze ale pomniejszone o koszt dostawy, który z Polski do Chin wcale taki mały nie będzie. Druga opcja to przepadek zakupu na rzecz Skarbu Państwa lub jego utylizacja.

   Odpowiedz
 43. Witam,
  chcę zakupić sporą liczbę (50 szt.) “żarówek” LED. Czy dobrze ustaliłem (ISZTAR), że cło to będzie 3,7% plus VAT 23% ? Zakładam, że przy takiej ilości zapłacę i jedno i drugie, co i tak jest dużo taniej niż w Polsce. LEDy są tylko i wyłączni na mój prywatny użytek.

  Odpowiedz
 44. Witam, wnioskując z poprzednich wypowiedzi podczas zamawiania towaru na sprzedaż, prowadząc działalność gospodarczą, należy uiścił opłaty: cło oraz VAT. Pytanie które się nasuwa to kiedy i w jaki sposób to zrobić? Po odbiorze przesyłki czy w czasie gdy znajduje się ona w urzędzie celnym? Czy może należy jakoś dać wcześniej znać, że chce się zapłacić?

  Odpowiedz
  • Urząd Celny sam się do Ciebie zgłosi po zapłatę Cła i VATU. Generalnie do czasu aż przesyłki nie ma na WER i nie jest jej nadany numer magazynowy to nic nie przyspieszysz. Obserwuj status, gdy zobaczysz Zatrzymanie na Cle – dzwon, ustal numer magazynowy, prześlij dowód wpłaty i po opłaceniu cła i VATU (przy odbiorze przesyłki, gotówką) transakcje masz zamkniętą. Kwota zadeklarowana musi się zgadzać z fakturą jaką Chińczyk Ci wystawi – to w Twoim interesie jest:) Warto więc zwrócić uwagę aby Chiński sprzedawca nie zaniżył wartości jak to ma w zwyczaju:)

   Odpowiedz
 45. Witam . zamowilem z aliexpress wyswietlacze do testow . otrzymalem maila od dhl ze musze przetlumaczyc fakture. problem w tym ze Chinczyk zadeklarowal mniejsza wartosc towaru, jezeli zatwierdze ta wartosc i zostane poproszony o rachunek ktorego nie posiadam to jakie sa konsekwencje?

  Odpowiedz
  • Poświadczysz nieprawdę:) Musisz niestety przesłać faktyczny dowód wpłaty na realną wartość towaru. Chińczycy zawsze zaniżają wartość ale w sytuacji w której pech chce, że Cię skontrolują musisz podać prawdziwe informacje.

   Odpowiedz
 46. Witam chciałbym zamówić telefon za sumę od 100-180$ z singapury prze stronę aliexpres, jeśli bym się dogadał z wysyłającym by zdeklarował wartość 40euro to jesli by celnik nie sprawdzil przesylki to nie place cla i vat a jesli sprawdzi to place 5% clo i 23% vat ( jeśli stwierdzi, że wartość zdeklarowana z prawdziwą nie zgadza się czy coś mi grozi jakaś grzywna- poza clem i vat)?? Jak najlepiej było by to wysłać? Czy ktoś zamawiał na takim portalu smartfona i jak to wyglądało

  Odpowiedz
 47. Witam, czy jeśli koszt transportu pokrywa sprzedawca a nie kupujący, to mimo wszystko zapłacę podatek i cło także za transport?

  Sprzedawca wysyła paczkę jako “gift”, jednak jeśli zatrzymaliby ją w UC – rozumiem że muszę przyznać, że dokonałam zakupu (dajmy na to 5 sukienek) i pokazać im dowód wpłaty.
  Czy wtedy naliczą mi cło i podatek od tej faktycznej kwoty która zapłaciłam, czy doliczą mi jeszcze do tego koszt wysyłki, którą pokrył sprzedawca?

  Odpowiedz
 48. Witam zakupiłam kilka dni temu obuwie dokładnie kozaki na Ali za małą kwote 6$ czy taka paczka przejdzie przez UC normalnie czy mam się spodziewać że zostanie zatrzymana, trochę się denerwuję takimi sprawami bo nie mam pojecia czego się spodziewac . Proszę o odpowiedz

  Odpowiedz
  • Jedyne czego możesz się spodziewać to dobrego towaru, który kupiłaś. Do wartości 45 Euro jesteś całkowicie bezpieczna i żaden Urząd Celny nic Ci nie zrobi. (pomijam nieoryginalne czy nielegalne produkty). Powyżej 45 euro zapłacisz przy odbiorze przesyłki CŁO i VAT i dalej nic się nie stanie:) Także spokojnie oczekuj na przesyłkę.

   Odpowiedz
 49. Obecnie z aliexpress mam jakieś 12 przesyłek w statusie do potwierdzenia odbioru.
  Od różnych sprzedających. O warości 5-20$.
  Czy można się spodziewać upierdliwości ze strony UC?
  Głownie ubranka dla dzieci bo pokazałem żonie tą witryne i się zaczęło jak przyszło kilka paczek na próbę 😉

  Odpowiedz
  • Witaj w klubie:) Ja mam podobnie. 11.11 na festiwalu zakupów zaszalałem. Nic się nie martw gdyż każda z przesyłek przyjdzie Ci w innym czasie w odstępach kilku dniowych lub kilku tygodniowych. UC nic do tego i całość z 99% pewnością przyjdzie bez żadnych dodatkowych niespodzianek. A poza tym dziękuje za zakupy w naszym sklepie Allinside.pl.

   Odpowiedz
 50. Mam takie pytanie. Chciałbym sprowadzić towar z Chin, sprawdziłem kody na ISZTAR i musiałbym zapłacić 23% VAT + 3.7% CŁO. Tutaj rodzi się pytanie. Czy cło płacę od zadeklarowanej wartości towaru – dla przykładu 1000$ czy płacę od wartości całej przesyłki tj. 1000$ + 300$ koszt transportu?
  I drugie pytanie, czy fakt, że nowe przedsiębiorstwo zwolnione jest z VATu do 10tys eur obrotu/rok ma tutaj znaczenie i nie będę musiał tego VATu płacić dla urzędu celnego?

  Bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Cło i VAT płacisz od wartości całej przesyłki czyli w Twoim przypadku 1300$. Z tego co wiem (a księgową nie jestem) VAT przy imporcie odprowadzić musisz bez względu na formę opodatkowania do jakiej się zaliczasz.

   Odpowiedz
 51. Witam, chciałbym się zapytać jak to wygląda z importem z chin półproduktów które w Polsce będą składane w 1 całość. Czy tu też muszę zapłacić 23% Vat? Jeżeli zamówię towar za 40$ czy muszę także zapłacić od tego Vat? Czy dopiero jak zacznę sciagać masówę na większą skalę? Mając firmę mogę potem odpisać sobie ten podatek?

  Odpowiedz
  • Witaj, sprawa jest bardzo prosta. Cło jak i VAT płacimy od przesyłek o wartości powyżej 45 euro. Towar za 40$ nie przekracza tej kwoty. Niemniej jeśli to co ściągasz kupujesz na handel, na firmę to bez względu na kwotę podatek zapłacić musisz, cło z resztą też. Nie ma pojęcia “masówka” dla Urzędu Skarbowego masówka to może być milion wykałaczek o wartości 40$. Porozmawiaj ze swoją księgową lub z Krajową Informacją Podatkową.

   Odpowiedz
 52. Witam, mam pytanie. Jak wygląda sprawa cła oraz podatku przy zakupie gitary na Aliexpress? Jej cena wynosi $228 i jest wysyłana za posrednictwem EMS. Z góry dziękuje za kazda odpowiedz

  Odpowiedz
 53. Witam.

  Szukam na alibaba.com roweru z wysokiej półki 1000-2000 dolarów. To i tak ułamek ceny w Polsce. Moje pytanie to czy i jakie cło, VAT będę musiał zapłacić. Szukałem w Isztar i tak nic nie wiem.
  Jeden kompletny rower na własny użytek.

  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Odpowiedz
 54. Witam, cieszę się że znalazłem tą stronę i może będzie mi ktoś w stanie szybko pomóc. Otóż zamówiłem płaszczyk z Allierxpress za który zapłaciłem równo 18.39 dolarów. Zamiast paczki przyszedł list z z poczty polskiej że moja paczka została zatrzymana w urzędzie celnym w Zabrzu. Wobec tego w związku z tym że koszt jest dużo poniżej 40 euro oraz z tego co wiem, to nie jest to podróbka żadnej firmy nie muszę się spodziewać żadnych kłopotów i dodatkowych kosztów? Po co w takim razie zatrzymują taką paczkę? I ostatecznie, co w takim razie potrzebuję podesłać do UC – czy oprócz wiadomego czyli ksero dowodu itp wystarczy sam wydruk z Alliexrpess że zakupiłem ten przedmiot? Czy można im to podesłać drogą elektroniczną?

  Z góry ogromne dzięki za pomoc, bo trochę mnie ten list zmartwił. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Witaj, trochę późno odpisuje ale lepiej niż wcale:) Zatrzymanie w UC to normalna rzecz. UC nie daje wiary, że płaszcz kosztował zadeklarowaną kwotę jaką chińczyk wpisał w deklarację. Poproszą Cię w najgorszym razie o dowód wpłaty i tyle. Można podesłać mailem bez problemu. Przyspieszy to realizację. Na pewno towar już masz w domu bo pisałaś dość dawno. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 55. Witam,

  zakupiłam na ebay.com torebkę (prawdopodobnie kopie chanel) za którą zapłaciłam 9,53 dolarów czyli około 31 zł. po jakimś czasie otrzymałam zawiadomienie, że powyższy towar pochodzący z Chin został zatrzymany na odprawie celnej w Zabrzu. I tu rodzi się pytanie czy mimo wysłania im wszystkich dokumentów potwierdzających kupno mogą naliczyć mi cło i podatek vat?

  Bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Czyli sprzedawca na ebay.com był z Chin? Jeśli udowodni Pani realna kwotę przelewu za ten towar i będzie ona poniżej 40 euro a z tego co Pani pisze tak jest, to przesyłka będzie zwolniona z cła i VATU. Ale może się pojawić inny problem – nie oryginalność przedmiotu. Jeśli torebka posiada loga producenta (Channel) i jest podróbką to problemy mogą być dużo poważniejsze niż cło czy VAT. Dlatego radzę jak mogę – wystrzegajcie się podróbek!

   Odpowiedz
 56. A jak zamówiłem sobie maskę i kaftan szermierczy, wiadomo że dla siebie i powiedzieli mi że koszt z wysyłką 131$ to będzie naliczone cło oraz vat?

  Odpowiedz
    • To nie ma żadnego znaczenia. Celnik może ale nie musi chcieć sprawdzić zawartość. Jeśli sprawdzi a zawartość będzie wyższej wartości niż kwota deklarowana to każe Ci przedstawić dowód wpłaty (czyli ile faktycznie zapłaciłeś za towar) i od tego obliczy Cło i VAT. Właśnie dlatego Cło i VAT możesz mieć doliczone ale nie musisz. To zależy od celnika. Prawda jest taka, że znakomitej większości paczek nikt nie sprawdza i lecą po kwotach zadeklarowanych na dokumentach.

     Odpowiedz
 57. Witam mam taką sprawę a mianowicie zamówiłem sobie buty z chin i kosztowały one 259 zł jest to trochę więcej niż 63 eur, czego mogę się teraz spodziewać?

  Odpowiedz
  • Generalnie jest duża szansa, że niczego:) W najgorszym razie VAT i Cło jednak jeśli Chińczycy zadeklarowali wartość na poziomie 20-30 dolarów (a tak zwykle robią) to masz 90% szans, że nic nie dopłacisz do tego zamówienia.

   Odpowiedz
 58. Witam ,chciałbym kupić przez internet radio samochodowe 1 szt. dla siebie( cena 120-150 USD + koszty wysyłki ok 50 USD) .Czy i jak w tym przypadku mogę być spokojny o NIE naliczenie kosztow CŁĄ i VAT-u? Do jakich kwot mogę na to liczyć:?Widzę, ze w chińskich sklepach internetowych są stosowane praktyki: koszt radia 100USD i wysyłka ok 100USD-czy to jest rozwiązanie na powyższe pytaniee. Czy pozostaje mi e-bay Unia Europejska?

  Odpowiedz
  • Po pierwsze poszukaj tego samego radia na Aliexpress w opcji z wliczonymi kosztami dostawy. Po drugie na 99% sprzedawca chiński napisze na deklaracji celnej wartość towaru na poziomie 30-40 dolarów właśnie po to aby zminimalizować ryzyko doliczenia VATu czy Cła. Pomimo tego absolutnie nie możesz być pewien, że przesyłka nie zostanie sprawdzona i nie doliczą Ci VATU i Cła jednakże prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest bardzo małe. Nawet z Cłem i Vatem radio powinno kosztować znacznie mniej niż w Polsce jeśli jest inaczej poszukaj innego sprzedawcy. Cło i VAT liczone jest od całości Twojej wpłaty. Jeśli towar kosztuje 1 dolar a wysyłka 100 to zapłacisz od 101 dolarów Cło i VAT.

   Odpowiedz
   • Nie do końca !! … należy rozróżnić dw przypadki:
    1. Towar wysyłany zwykła pocztą (China post, Singapur post) wtedy VAT i cło jest naliczane TYLKO OD WARTOŚCI TOWARU czyli wtedy należy zadbać aby koszty przesyłki były naliczone odrębnie (i nie były za niskie..) wartość opłaty pocztowej nie podlega opodatkowaniu w takim przypadku
    2. przesyłka DHL/ UPS inne kurierskie – podatek płacimy wtedy od CAŁĘJ WARTOŚCI (wartość towaru+wartość kuriera) i nie ma wtedy znaczenia ile kosztował towar a ile poczta – zapłacimy od całości i nie ma zmiłuj się … 🙂

    Odpowiedz
    • Masz oczywiście rację. Tylko, że na Allinside.pl 95% wysyłek jest darmowych a koszt transportu wliczony w cenę towaru:) Nie rozbiją Ci tego…dlatego suma sumarum płacisz od całkowitej wartości. Gdybyś kupował na Alibabie to tam możesz poprosić o możliwość uiszczenia dwóch opłat – za towar na podstawie jednej faktury i za transport na podstawie odrębnej i wtedy wszystko się zgadza. Tylko, że na Alibabie kupujesz w hurcie:/

     Odpowiedz
 59. jest problem.
  może ktoś z Was byłby w stanie pomóc?
  Celny zatrzymał mi paczkę z butami z Chin.przysłali mi pismo,w którym jest zarzut
  “Towar wg deklaracji wartości-brak”
  Jeśli ktoś się orientuję na czym to polega -czy teraz towar musi przejść pełną kontrolę celną z rewizją włącznie,czy tego nie zniszczą jeśli sprawdzą te buty a okazałoby się że to nike podróba ?
  jakie dokumenty trzeba im dostarczyć ?

  Odpowiedz
 60. Witam

  W jaki sposob znalezc urzad celny w hamburgu?
  Czy moze ktos podac namiary?
  I w jaki spoób ją upowaznic?
  I czy oni z hamburga juz wysylaja towar bezposrednio na adres firmy w polsce?

  Jak to wyglada? chce sprowadzac towar z chin.
  Dziekuje za odpowiedz

  Odpowiedz
 61. W ilości paczek ? Mamy tu na myśli np. 10 paczek wysłanych jednocześnie do tego samego adresu, gdzie celnicy sortują po kolei i zauważą że w każdej jest np. po 10 sztuk tego samego lecz każda ma mniej niż 45 euro?
  Dziękuję serdecznie za odpowiedź

  Odpowiedz
  • W przypadku, który opisałeś prawie na pewno poza sprawdzeniem zawartości towar zostałby zatrzymany na cle i potraktowany jako jeden zakup. Dostałbyś wezwanie do przedstawienia dokumentów potwierdzających wykonane przelewy za te paczki oraz PI (Pro-forma Invoice) na każdą z nich osobno. Zapłaciłbyś Cło i VAT a przy odbiorze podpisywałbyś deklarację, że towar nie jest do celów handlowych ? jego kopia idzie do Twojego US, który przy takiej ilości powtarzalnych przedmiotów na pewno by się z Tobą skontaktował:)

   Odpowiedz
 62. Podsumowując – to mogę raz w miesiącu kupować coś w chinach do 45 euro, tyle że w paczce powinny się znajdować rzeczy różniące się od siebie? Czy może być to np.: zestaw ubrań(chociażby buty, czapka, bluzka itp.) czy to już podchodzi pod ubrania i trzeba zapłacić za to cło oraz VAT? I jeśli takowa paczka wpadnie w ręce celników to co im powiedzieć? Że nie chcę aby cło zostało naliczone, ponieważ zamawiam to raz w miesiącu? I czy dokument tak czy siak muszę dołączyć?

  Odpowiedz
  • Możesz kupować co chcesz w paczce może być jedna rzecz, kilka rzeczy takich samych lub kilka różnych rzeczy. Ważne aby całkowita wartość zamówienia wraz z kosztami wysyłki nie przekroczyła 45 euro gdyż wtedy MOGĄ doliczyć Ci cło i VAT. Jeśli realna wartość przekracza 45 euro, poproś sprzedawce aby zadeklarował towar jako ?gift?a zadeklarowaną wartość poniżej 45 euro. Takie paczki w znakomitej większości przechodzą bez cła i Vatu. Bez względu na to czy zamawiasz raz w miesiącu czy 20 razy liczy się to powyższe co napisałem. Nie przeginaj w ilości paczek bo się doczepi do Ciebie US czy to nie na handel.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz