Prowadzenie magazynu bez wsparcia dedykowanego oprogramowania może być problematyczne. Jak wybrać dobry system klasy WMS?
Nowoczesna gospodarka magazynowa w dużej mierze zawdzięcza swoją efektywność działania specjalistycznym systemom informatycznym klasy WMS. Za pomocą systemów magazynowych tego typu można koordynować wszelkie operacje magazynowe oraz łatwo monitorować zdarzeniami, które mogą zmienić ich przebieg.
Czym dokładnie są systemy WMS? Jakie funkcje oferują? Jak wybrać właściwy system tego typu?
Spis treści
Systemy magazynowe klasy WMS
Warehouse Management System, czyli WMS to magazynowy system informatyczny, którego głównym zadaniem jest efektywne wspieranie gospodarki magazynowej. Tego typu programy stosowane są nie tylko w dużych centrach logicznych oraz magazynach, które każdego dnia obsługują tysiące ładunków. Są one również dedykowane dla mniejszych firm, które pragną zadbać o jakość pracy swojego magazynu.
Jak działa system WMS?
Właściwie dobrany system magazynowy WMS umożliwia efektywne prowadzenie magazynu w różnych obszarach – od przygotowywania odpowiedniej dokumentacji, poprzez obsługę mobilnych kolektorów danych, a skończywszy na przygotowywaniu etykiet. Za pomocą takich systemów można zatem prowadzić efektywną logistykę magazynową, która jest wspierana przez rozbudowaną bazę danych oraz rozwiązania działające nie tylko stacjonarnie, ale również na urządzeniach mobilnych. Systemy WMS umożliwiają automatyzację pracy, optymalizują ją, a także skracają czas trwania procesów magazynowych. Te zalety powodują, że mogą one skutecznie zredukować koszty dotyczące z prowadzeniem gospodarki magazynowej, zadbać o jej jakość, a także pomóc w podwyższeniu zysków firmy.
Jakie funkcje oferują systemy magazynowe?
System magazynowy WMS może zaoferować różnego rodzaju funkcje, które dobierane są indywidualnie w zależności od zapotrzebowania, by stworzyć idealnie dopasowane oprogramowanie. Wiele programów, między innymi system magazynowy ITC WMS dostarczany przez firmę IT Center Warszawa, ma budowę modułową, czyli możliwa jest jego rozbudowa, gdy po jakimś czasie okażę się, że konieczne jest wdrożenie dodatkowych narzędzi wspomagających pracę w magazynie.
Więcej informacji o programie można uzyskać na stronie: https://itcenter.pl/oferta/oprogramowanie-dedykowane/wms/
Przykładowe operacje wspierane przez systemy WMS:
- przyjęcie surowców
- przyjęcie towarów handlowych
- przyjęcie wyrobów gotowych
- przyjęcie z produkcji
- przesunięcia magazynowe
- przesunięcie towaru
- sprawdzenie informacji o produkcie
- kontrola ilościowa i jakościowa
- co-packing
- konsygnacja
- etykietowanie
- inwentaryzacja (spis z natury)
- paletyzacja automatyczna
- wydania
- wysyłka
- zwroty
Jak wybrać odpowiedni system WMS?
Dobór właściwego systemu informatycznego jest bardzo ważny, ponieważ tylko właściwie dopasowany WMS jest w stanie zapewnić optymalne efekty w prowadzeniu gospodarki magazynowej. Właśnie dlatego warto zapoznać się z różnymi ofertami systemów magazynowych tej klasy, ponieważ każdy z nich reprezentuje nieco inny zakres funkcjonalności, sposobu obsługi, wsparcia w razie pojawienia się problemów. Dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na system modułowy, który w razie potrzeby może być rozbudowany. Dzięki temu zmiana systemu na bardziej zaawansowany nie będzie wymagała nowego wdrożenia – wystarczy tylko dodać odpowiednie moduły, które będą współpracowały z tymi używanymi obecnie.
Warto także zwrócić uwagę na obsługę posprzedażową – w tym przypadku system magazynowy WMS powinien być oferowany nie tylko z samym wdrożeniem, lecz też dodatkowymi usługami, na przykład przeszkoleniem pracowników, serwisem w razie pojawienia się usterek.
Podsumowanie
Warszawa, ale też inne miasta w Polsce to miejsca, w których funkcjonują tysiące magazynów. Wiele z nich wykorzystuje nowoczesne oprogramowanie, które wspomaga codzienne prowadzenie gospodarki magazynowej.
Systemy klasy WMS przeznaczone do zarządzania gospodarką magazynową to przyszłościowy wybór dla każdej firmy, która chciałaby skutecznie prowadzić swoje działania w tym właśnie obszarze.