Towar zatrzymany przez Urząd Celny

Zakupy w Chinach to nie tylko świetny sposób na biznes i przyjemne transakcje. Czasem pojawiają się problemy spowodowane przez celników, którzy wykonują swoje obowiązki. Jeśli zatrzymają twoją paczkę, nie rozpaczaj. Towar zatrzymany przez Urząd Celny oznacza dla Ciebie straty. Każda godzina składowania towaru oznacza dodatkowe koszty. Czas podjąć kroki, które pomogą Ci odzyskać towar.

Aby uniknąć problemów z cłem, warto na początek kupować małe partie towaru, a następnie, gdy już poznamy partnera, skusić się na większe zakupy. Pozwoli to na poznanie jakości produktu, a także na zapoznanie się z dość skomplikowanym prawem dotyczącym oclenia. Jeśli obliczasz samodzielnie stawkę cła, warto zapoznać się z naszym artykułem. Nie zapominaj o tym, że najważniejsze jest zapobieganie problemom, a nie gaszenie pożarów, gdy się pojawią. Niezbędną wiedzę zdobędziesz dzięki temu artykułowi.

Ważne jest także staranne dobieranie firm, z którymi współpracujesz. Na portalach pojawiają się firmy, które mają doskonałe strony internetowe oraz zdjęcia towaru, jednak działają fikcyjnie. W takim przypadku zatrzymanie towaru na granicy to świetna wymówka. Przed zakupem poszukaj opinii o danej firmie, dzięki czemu unikniesz problemów z towarem na granicy.

Powiadomienie listowne

Gdy towar nie może do Ciebie dotrzeć przez dłuższy czas, a tym obwiniasz za to firmę, z którą współpracujesz, możesz otrzymać list z Urzędu Celnego. Dzięki niemu dowiesz się, że towar zatrzymany przez Urząd Celny czeka na twoje wyjaśnienia. W takim przypadku trzeba opanować nerwy i uważnie przeczytać, czego dotyczyły uchybienia, które sprawiły, że towar zatrzymany przez Urząd Celny nie dotarł do Ciebie tak jak zawsze. To znacznie lepsza sytuacja niż brak powiadomienia w jakikolwiek sposób, gdyż nie naraża Cię na nerwy. Jeżeli kupiłeś towar w legalny sposób, a uchybienia dotyczyły jedynie samego oclenia, będziesz mógł go łatwo odzyskać. Celnicy upominają się o cło, które nie zostało należycie odprowadzone.

Zwykle w liście pojawia się prośba o przedstawienie dokumentu zakupu. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy podesłanie e-mailem zrzutu ekranu z aukcji oraz deklaracji podatkowej. Ściągniesz ją ze strony urzędu celnego. W takim przypadku paczka przychodzi pocztą. Podatek VAT oraz cło uzupełnisz, gdy odbierzesz paczkę. Należy liczyć się też z kosztami czynności odprawy celnej, czyli SAD. W takim przypadku zapłacisz należny podatek, ale otrzymasz towar, zatem skończy się na nieco droższym zakończeniu przygody. Znacznie gorsza sytuacja jest wtedy, gdy pragnąłeś zaoszczędzić na towarze i wysłano go do ciebie jako prezent. W takim razie będziesz musiał podać przekonujące informacje na temat tego, kto i w jakich okolicznościach przesłał Ci towar.

Telefon do izby celnej

towar zatrzymany przez Urząd Celny
towar zatrzymany przez Urząd Celny

Pierwszą reakcją, która powinna nastąpić po tym, gdy zorientujesz się, że towar zatrzymany przez Urząd Celny czeka na granicy, jest telefon do informacji celnej lub wysłanie do nich wiadomości e-mail. Możesz zadzwonić na przykład wtedy, gdy klient przyśle Ci potwierdzenie nadania paczki, a ty dalej będziesz na niego czekać. Gdy przesyłka jest paczką indywidualną, rzecz może być zatrzymana z powodu prawdopodobieństwa zaistnienia przemytu lub obawę celników o to, że są w niej materiały niebezpieczne. Na paczce znajduje się numer przesyłki, który powinien wystarczyć do identyfikacji przewoźnika.

W trakcie rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się o tym, że nieprawidłowa dokumentacja lub problemy z samym towarem są przyczyną zatrzymania towaru. Można wtedy porozumieć się z naszym kontrahentem oraz agencją celną. W przypadku dużych eksporterów towar jest wysyłany właśnie przez tego typu agencje. Jeśli twój partner handlowy oferuje sprzedaż podrobionych przedmiotów, nie będziesz mógł ich odzyskać. Towar zatrzymany przez Urząd Celny ulegnie zniszczeniu. Problemy pojawiają się także wtedy, gdy towar nie posiada stosownych oznaczeń, takich jak znaczek CE. Może się okazać także, że znaczek oznacza nie certyfikat a wyrażenie… China Export. Pisaliśmy o tym w artykule “Hurt z Chin

Problemy z podatkami

towar zatrzymany przez Urząd Celny
towar zatrzymany przez Urząd Celny

Podczas przeprowadzania transakcji warto zachować potwierdzenie zapłaty z Paypal albo przelewu z twojego banku za towar, który zakupiłeś. Pomoże to w udowodnieniu, ile faktycznie wynosiła kwota przesyłki. Z tego powodu należy unikać jak ognia kupowania od osób, które nie mogą zaproponować żadnego potwierdzenia transakcji. Taka sytuacja zdarza się, gdy kupujemy osobiście i za gotówkę. O nieopłacalności takich kombinacji świadczą opisy niezadowolonych osób, które nie mogą teraz odzyskać swego towaru. Aby prawidłowo oclić towar, trzeba wiedzieć, jakie są poszczególne stawki cła na różne rodzaje przedmiotów. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie naszej stronie “Isztar“. Gdy nie posiadasz dokumentów na towar, możesz spróbować wytłumaczenia, że towar zatrzymany przez Urząd Celny jest prezentem. Niektóre osoby omijają dopuszczalną kwotę zadeklarowanej wartości towaru, wpisując nieprawdziwe dane. Oczywiście, takie zachowanie naraża na konsekwencje karne.

Problemy ze sprzedawcą

Niektórzy nieuczciwi sprzedawcy tłumaczą się, że towar zatrzymany przez Urząd Celny to przyczyna opóźnionej wysyłki. W rzeczywistości przedmioty mogły nigdy nie istnieć, a takie tłumaczenie jest jedynie wymówką. Jeśli Twój sprzedawca twierdzi, że towar został zatrzymany na granicy, powinien nam dosłać potwierdzenie wysłania paczki. Z tego powodu warto wybierać płatności za pomocą PayPal, które pozwalają na cofnięcie wpłaty w przypadku problemów. Gdy kupujemy towar za pośrednictwem stron zrzeszających producentów, warto go poinformować o zaistniałych problemach.

Zapraszamy do komentowania artykułu, jeżeli miałeś problemy z zatrzymanym towarem przez Urząd Celny.

306 komentarzy do “Towar zatrzymany przez Urząd Celny”

 1. Witam, wysłałam przesyłkę (sprzedałam osobie prywatnej aparat foto) do Wielkiej Brytanii. Na śledzeniu Poczty Polskiej jest info, że paczka jest w Urzędzie Celnym a do mnie został wysłany list, że muszę opłacić cło. Co stanie się z paczką jeśli nie zapłacę???? Wróci do mnie???? Zostanie zniszczona ????

  Odpowiedz
 2. Witam zamówiłam buty z Anglii używane kosztowały 700 zł paczka poszła na cło wysłałam im wszystkie potrzebne dokumenty i dziś przyszedł listonosz z paczka i papierami za mam opłacić cło 993 zł nie odebrałam jej ma być na poczcie przez 5 dni.Co robić mogę jej nie odebrac?Dlaczego cło jes większe niż cena butów?

  Odpowiedz
 3. Zamówiłem z aliexpress do paczkomatu Inpost w Polsce. Od miesiaca paczka jest w urzędzie celnym, widocznie nie mają ze mną kontaktu mając jedynie adres paczkomatu. Nie idzie zapłacić cła i odebrać paczki. Doprawdy amberans

  Odpowiedz
 4. Zakupiłem iphona z stanów zjednoczonych zapłacone wester union mam numer przesyłki gdzie dziś pojawiło się ,że zatrzymana w niemczech i do zapłaty 100 dolarów na cło gdzie to wpłacić i czy ja płacę czy ten kto wysłał bo pisze mi ,żeby zrobić przelew za cło na dane z nigerii czy to nie oszustwo

  Odpowiedz
 5. Witam, jeśli ktoś będzie mógł mi pomóc będę wdzięczna. Został wysłany do mnie telefon z Polski w końcu po miesiącu otrzymałam paczkę ale bez telefonu! Za to z dołączonym listem z niemieckiej poczty ze bateria w telefonie została uznana za niebezpieczną! Próbowałam się kontaktowac pod ten numer z listu ale szanowny pan koordynator nie pracuje już w piątek o godzinie 14! Telefon jest bardzo wartościowy i chciałabym wiedzieć co oni robią z takimi rzeczami a do poniedziałku trzeba czekać! Przesyłka docelowo miała trafić do Irlandii. Czy ktoś miał taką sytuację?

  Odpowiedz
 6. 27.03.2019 kupiłam dwa smartfony. W ciągu dwóch tygodni miałam je otrzymać kufierem zapłaciłam za przesyłkę 106zł.Brak śledzenia Sklep odpisał że przesyłkę odezłano do slepu Wysłał ponownie.Do 26.04.2019.miały dotrzeć Upłynęło 15 dni po terminie dzisiaj muszę założyć spór o braku przesyłki bo przepadną pieniądze.Podobno od 04.05.2019 paczka jest w Wrszawie w UC.Nie mam żadnej informacji.Co mam robić żeby nie stracić pieniędzy a telefony dotarły ?

  Odpowiedz
 7. Witam . zakupiłem buty Nike Air max na Ali. W nagłówku akcji było napisane orginal nike Air max .Paczke zatrzymał urząd celny. Wysłałem im skan aukcji oraz ile kosztowały po czym.dostalem pismo z dwiema opcjami czy zgadzam się.na zniszczenie i czy zgłaszam sprzeciw. Co w takien sytuacji zrobić?? Jeżeli zgłoszę że mają je zniszczyć i założę spór chińczyk odda pieniądze??

  Odpowiedz
 8. Moja paczka juz idzie bardzo długo czy sa jeszcze szanse że ją otrzymam?

  Destination : Poland
  2018-11-23 13:32
  MADRID, Item arrived

  Origin : Switzerland
  2018-11-23 13:34
  Asendia Spain, The consignment has left the origin border point

  2018-11-23 13:32
  Asendia Spain, Arrival at origin border point

  2018-11-23 13:32
  Asendia Spain, Mailed

  Odpowiedz
 9. Zakupiłem elementy elektroniczne do drukarki 3D na kwotę 22$, przesyłka została zatrzymana w cle 7.10.2018, za 2dni otrzymałem z UC z prośbą o uzupełnienie dokumentacji, którą wysłałem mailem następnego dnia. Mija 2 miesiące a status przesyłki się nie zmienia. Co mam dalej robić????

  Odpowiedz
 10. Dzieci nie dostaną prezentów na mokołaja. Paczka już 2 tydzień u Urzedzie Celnym w Warszawie. Wstydźcie się zaczynać kontrolę paczek tuż przed Świetami i przetrzymywać je bezprawnie to skandal.

  Odpowiedz
 11. Witam.Zakupiłem na Wish tv box za 107zl.Paczkę zatrzymali celnicy.Tyle wiem z pozycji śledzenia przesyłki. Czy to znaczy ze ocla coś tak taniego?

  Odpowiedz
 12. witam mam podobny problem, zamówiłam adidasy z tzw aukcji ukrytej na aukcji oficjalnie skarpety
  dostałam pismo z celnego wysałam im screen aukcji (skarpety) i dowód zakpupu i tu pojawia się problem otworzyli mi paczkę a tam buty proszą o prawidłowe dokumenty co mam zrobić
  napisać że sprzedawca się pomylił

  Odpowiedz
 13. Dzień dobry na stronie Poczty Polskiej jest informacja ” Wysłano z polski – WER Warszawa”. Uzyskałem telefoniczną odpowiedź, że paczka została zwrócona do nadawcy. Co może być przyczyną. Na razie nadawca nie odpisał na moje zapytanie.

  Odpowiedz
 14. Witam, u mnie na tę chwilę problemu jeszcze nie ma, ale mam pytanie czy UC w Pruszczu może zatrzymać paczkę? Warszawa nie dała statusu jak u większości „zatrzymane przez UC” i puściła dalej. Czemu służy taka podwójna weryfikacja? Dodam, że sprzedawca oficjalnie na stronie podaje, że wstawiają inną zawartość i niższą wartość aby nie było problemów celnych. Po komentarzach widzę, że nikt się nie skarży że musiał to cło zapłacić…
  Nadanie 2018-02-27 16:18 SINGAPORE Y ETOE CHA
  Nadejście 2018-02-27 16:34 SINGAPORE Y ETOE CHA
  Wysłanie przesyłki 2018-02-27 18:06 SINGAPORE Y ETOE CHA
  Przyjęto w Polsce 2018-03-08 21:19 WER Warszawa
  Przesyłka w transporcie 2018-03-08 21:24
  Kontrola celna 2018-03-09 16:33 WER Warszawa
  Wysłanie przesyłki 2018-03-09 21:48 WER Warszawa
  Nadejście 2018-03-10 04:47 WER Pruszcz Gd.

  Odpowiedz
 15. nasz kraj jest po… niestety wszystko juz sprawdzaja 🙂 niedojrze mamy zarobki kiepskie to jeszcze clo nawalaja na wszystko i podatki .. zenada … potem sie dziwia ze kupujemy w chinach

  Odpowiedz
 16. Co oznacza status: przesyłka oclona ?
  Wartość tej przesyłki to około 15$ i nie są to podróbki

  2018.02.09 21:36 (GMT-7): Wysyłka lokalną firmą przewozową
  2018.02.09 21:36 (GMT-7): Przesyłka oclona
  2018.02.06 11:31 (GMT-7): Przesyłka dotarła do urzędu pocztowego w kraju docelowym

  Odpowiedz
  • to oznacza że przesyłka przeszła celno-złodziejską procedurę i możesz spodziewać się przesyłki bez dodatkowych kosztów skarbowo celnego haraczu.

   Odpowiedz
 17. Witam. U mnie sytuacja wygladala nastepujaco: zamowilem rame do roweru o wartoaci 260$. Dostalam pismo z urzedu celnego ze chcac fakture wiec napisalem do Chinczyka i wyslal mi fakture na 130$. To moje pierwsze zamowienie wiec nie wnikalem skad rozbieznosci – widocznie tak my bylo wygodniej. Nastepnie dostalem maila z prosba o wyslanie potwierdzenia przelewu. Teraz mam przed soba awizo na kwote 933 zlote (przesylka za pobraniem) !!! Nie wiem o co chodzi. Spodziewalem sie oplary w kwocie ok 300 zl. Pomozecie?

  Odpowiedz
  • Rama rowerowa (części rowerowe) była oclona cłem antydumpingowym w wysokości 48,5%, a do tego dodany został VAT 23%. Policzono od kwoty zapłaconej potwierdzeniem przelewu, na dodatek awizo być może obejmowało koszt wysyłki z UC.

   Odpowiedz
 18. Witam. Zamówiłam uchwyty do szafek o wartości 59.94$ , przesyłka przeszła przez wer Warszawa ale zatrzymała sie w wer Zabrze , status jest kontrola celna . Zadzwoniłam wiec do nich aby zapytać co sie dzieje z paczka okazało sie ze miałam w adres wpisane niepełne nazwisko . Poprosiła abym wysłała dowód zakupu i aukcje zakupionego towaru . Czy bez problemu puszcza moja paczkę dalej ? Zamówiłam jeszcze 2 inne rzeczy troszkę większe ale za mniejsza wartość i boje sie ze wszystko zwrócą do nadawcy .

  Odpowiedz
 19. Witam, Bardzo proszę o info:
  to oznacza, że zatrzymano paczkę ? Czy ten status zawsze się ma zmienić na zatrzymaną ? podwójna kontrola ? Dziękuję i pozdrawiam

  Przyjęto w Polsce 2017-03-21 05:08 International Postal System

  Kontrola celna 2017-03-21 17:24 WER Warszawa

  Wysłanie przesyłki 2017-03-21 20:56 WER Warszawa

  Nadejście 2017-03-22 03:59 WER Zabrze

  Kontrola celna 2017-03-22 08:29 International Postal System

  Kontrola celna 2017-03-22 10:26 International Postal System

  Odpowiedz
 20. Koleżanka z USA wysłała mi paczkę z kosmetykami, napisała że to prezent, wartość 50$
  Otrzymałam lis w którym kazali mi wypełnić druczek i przesłać go e-mailem albo pocztą z innymi dokumentami – których nie mogę mieć bo nie płaciłam za to. Wysłałam im kilka e-maili i nic, ani odpowiedzi a paczka wciąż w urzędzie celnym w Poznaniu, co robić?

  Odpowiedz
 21. Witam. Zamówiłem 17 grudnia 16′ sporą dostawę z Chin na firmę. Transport organizowała osoba stamtąd. Dostałem nr przesyłki UPS, ale okazuje się, że ten nr przesyłka miała mieć nadany dopiero w Unii Europejskiej. Nie wiadomo kompletnie, jak namierzyć teraz tą przesyłkę. W tej chwili przesyłka jest zatrzymana na cle na lotnisku w Holandii. Co mogę zrobić? Do kogo dzwonić? Jest jakiś sposób, żeby się czegoś dowiedzieć?

  Odpowiedz
 22. Ja mam inny problem zamówiłam pędzle urząd celny zatrzymał paczkę i telefonicznie mnie poinformował że albo rezygnuję z przyjęcia paczki lub skierują sprawę do sądu ponieważ jest to towar podrobiony oczywiście nie przyjęłam paczki odesłali ją do chin napisałam do sprzedawcy że towar został zatrzymany bo podróba i że odesłali je do nich chciałam zwrot pieniędzy a oni odrzucili mi mój spór i przyznali 0 refundacji co mam teraz zrobić i gdzie napisać że to nie fer bo nie wiem co mam zrobić

  Odpowiedz
 23. Witam. Kupiłam jakiś czas temu pomadki Kylie Jenner z USA. Paczka jechała do mnie niecały miesiąc i właśnie przyszło zawiadomienie z urzędu celnego, co mam robić? Nigdy nie zamawialam paczek z zagranicy.

  Odpowiedz
 24. 2016-12-31 02:06 AMSTERDAM E INTERNATIONAL MAIL
  2017-01-02 23:02 WER Warszawa
  2017-01-02 24:00

  I tyle informacji ze strony poczty polskiej.
  Co mam robić?

  Odpowiedz
 25. Witam ja troszeczke w innej sprawie. Wysylalam listem poleconym priorytetowym przesylke polecona do Szwajcarii byla to kartka swiateczna A4 oraz zawieszka charms w malym pudeleczku. Niestety z powodu niewiedzy nie dolaczylam deklaracji celnej. Status przesylki wyglada nastepujaco. Co zrobic w takiej sytuacji. Byl to prezent i osoba ktora ma to dostac nic o tym nie wie. Pozdrawiam
  Nazwa zdarzenia Data i czas Jednostka pocztowa

  Nadanie przesyłki 2016-12-17 15:24 UP Bydgoszcz 1
  Nadejście przesyłki 2016-12-19 02:54 WER Lisi Ogon
  Wysłanie przesyłki z Polski 2016-12-22 23:10 WER Warszawa
  Zatrzymanie przez urząd celny 2016-12-24 08:26 ZURICH 1
  Przyjęcie przesyłki 2016-12-24 08:26 ZURICH 1

  Odpowiedz
 26. Witam. Moja przesyłka z Chin została zatrzymana w urzędzie celnym wer Warszawa dziś rano. Jej wartość to 1099 zł. Czy już na pewno będę musiał zapłacić cło ? Czy są jakieś możliwości odwołania się ?

  Odpowiedz
 27. Chciałam uprzejmie zapytać co dalej powinnam zrobić żeby paczka dotarła do mnie skoro ostatni wpis jest taki jak poniżej.Pierwszy raz dokonałam zakupu w chinach butów i kurtki.
  DZIĘKUJĘ Z GÓRY ZA ODPOWIEDŻ/PODPOWIEDŻ
  2016-12-14 03:34Shipment arrive at 【Warsaw】
  In transit
  Shipment Route
  Electronic Confirmation of delivery
  2016-12-14 Wednesday
  03:34:00 Shipment arrive at 【Warsaw】
  2016-12-13 Tuesday
  03:34:00 Shipment loaded at 【Europe Distribution Center】, send to next station
  2016-12-12 Monday
  23:35:33 Shipment arrive at 【Europe Distribution Center】
  2016-12-07 Wednesday
  15:00:27 Shipment loaded at 【Hong Kong Tsing Yi Distribution Center】, send to next station
  2016-12-05 Monday
  15:36:32 Shipment arrive at 【Hong Kong Tsing Yi Distribution Center】
  2016-12-03 Saturday
  05:35:55 Shipment loaded at 【Shenzhen Cross Border Project Service Point】, send to next station
  2016-12-02 Friday
  21:20:49 Shipment arrive at 【Shenzhen Cross Border Project Service Point】
  13:56:05 Shipment loaded at 【Shenzhen Distribution Center】, send to next station
  13:56:05 Shipment arrive at 【Shenzhen Distribution Center】
  2016-12-01 Thursday
  21:29:50 Shipment loaded at 【Putian Huangshi Distribution Center】, send to 【Shenzhen Distribution Center】

  Odpowiedz
 28. Proszę o podpowiedź. Zakupiłam przez aliexpress telefon – koszt 65$. paczka została zatrzymana Oddział Celny I Pocztowy w Warszawie – otrzymałam zawiadomienie o dostarczeniu dokumentu zakupu, posiadane potwierdzenie transakcji przesłałam mailem na wskazany adres. W korespondencji zwrotnej zażądano ode mnie danych osobowych tj. nr PESEL. Czy mam obowiązek ujawniania takich danych i w jakim celu – przecież to dane osobowe ( mailem ich nie prześle) a dodzwonić się nie mogę… Jak mam dalej postąpić. Proszę o pomoc.

  Odpowiedz
 29. mam pytanie paczka wyleciała z WER Warszawa 23 listopada.2016 była nadana priority express mail international do USA od momentu opuszczenia paczki z PL słuch zaginą. co powinnam zrobic?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz