Cło z Chin – VAT, zwolnienia i limity

Cło z chin wiąże się bezpośrednio z Importem z Chin, który na początku może wydawać się bardzo trudny. Przedsiębiorca chcący inwestować w sprowadzanie towaru z Chin spotka na początku wiele przeciwności w ustaleniu wszelkich formalności.

Aby sprowadzić towary z Chin, nie wystarczy tylko znaleźć producenta lub pośrednika.

Jeżeli sprowadzasz towar w niewielkiej ilości, na swój własny użytek to sprawa jest prosta. Jednakże sprowadzanie towaru, który chcesz dopuścić do obrotu na terenie Polski i Unii Europejskiej jest już o wiele trudniejsze. Towary sprowadzane z Azji muszą przejść odprawę celną. Jeżeli kupujesz małą ilość towarów lub tylko próbki, to w takim przypadku możesz być zwolniony z odprawy celnej. Limity na import z Chin wynoszą 150 euro dla osoby fizycznej.  Z opłaty VAT jest się zwolnionym, jeżeli kwota zamówienia nie przekroczyła 45 euro. Przez długi czas na import z Chin na ubrania i obuwie obowiązywały limity. Jednak Unia Europejska na początku 2008 roku zrezygnowała z wprowadzania limitów.

Import z Chin – Formalności

Jeżeli kupujesz towar z Chin przez Internet, musisz dokładnie ustalić jakich dokumentów potrzebujesz. Wszystkie niezbędne dokumenty, musisz dostarczyć odpowiedniej agencji celnej. Jeżeli czegoś Ci brakuje, to możesz mieć problemy z dopuszczeniem do obrotu towaru.

Każdy początkujący importer wcześniej czy później stanie przed pytaniem, jak obliczyć cło z Chin? Jeżeli chce się ustalić wcześniej jakie zapłacić cło na towary z Chin najwygodniej jest skorzystać z Informacji Taryfowej, który w Internecie można znaleźć jako Isztar. Jest to taryfikator celny, który pomaga ustalić kwotę, jaką poniesie importer. System został stworzony przez Departament Polityki Celnej Ministerstwa Finansów, dlatego jest wiarygodnym źródłem informacji. Jednak system ISZTAR nie posiada mocy prawnej i zawsze ostateczną stawkę na cło z Chin ustala urząd celny. Jeżeli naliczy nam inną stawkę niż wynikało z systemu – można złożyć odwołanie.

Jak zmniejszyć koszty?

Oczywiście, ponieważ koszty, jakie generuje odprawa celna towaru z Chin, są duże, pojawiają się różne metody jak zmniejszyć wydatki. Jednym ze sposobów jest odprawa celna w Hamburgu. Sprowadzane towary nie są tam tak dokładnie badane, jak w Polsce, dlatego przy małych brakach formalnych, wciąż istnieje spora szansa, że uda się dopuścić towar do obrotu. Dodatkową korzyścią jest  to, że w trakcie odprawy VAT nie jest naliczany od razu, tylko można go zapłacić po kilku miesiącach. Sprawia to, że przedsiębiorca może mieć jeszcze kilka miesięcy na obracanie 22%. Odprawa fiskalna w Hamburgu wydaje się czymś trudnym, ale wcale tak nie jest.  Najłatwiejszym sposobem jest upoważnienie odpowiedniej agencji celnej i przedstawienie niezbędnych dokumentów.  Inną opcją rozliczania później stawki VAT jest możliwość składania kwartalnej lub miesięcznej deklaracji VAT-7. W takim wypadku wprowadzasz towar do obrotu, a stawkę VAT rozliczysz później przy składaniu deklaracji VAT-7.

Cło z chin – dokumenty

W trakcie odprawy celnej będą wymagać od Ciebie takich dokumentów jak:

 • Faktura handlowa (commercial invoice). Musi ona posiadać: nazwę towaru, symbole, ilość, wagę netto i brutto, cenę, ogólną wartość, informacje skąd towar pochodzi oraz warunki dostawy wg. INCOTERMS. Musisz uważać, aby nie sprowadzać towarów z podrobionymi znakami towarowymi.
 • list załadowczy (packing list),
 • świadectwo pochodzenia (certificate of origin),
 • konosament (w przypadku transportu drogą morską)
 • faktury za transport,
 • certyfikat CE,
 • certyfikat pochodzenia (tylko dla niektórych towarów np. tkanin).

Cło z chin – Towary zwolnione z cła

Cło z Chin - flaga
Cło z Chin – flaga

Jest kilka przypadków, kiedy import z Chin jest zwolniony z cła. Pierwszy przypadek to już wspomniane sprowadzenie wyłącznie towarów  w charakterze próbek.  Z opłaty VAT można być zwolnionym, jeżeli kwota towaru nie przekroczyła 22 euro. Zwolnienie nie obowiązuje w przypadku towarów takich jak: tytoń, wyroby tytoniowe,  alkohol, wody toaletowe i perfumy.  Dodatkowo możesz liczyć na zwolnienie z cła, jeżeli przesyłka ma charakter okazjonalny. Taka przesyłka zawiera towary wyłącznie do użytku osobistego, a ilość jest na tyle mała, że nie są przeznaczone na handel. W tym wypadku zwolnienie z cła z Chin stosuje się, gdy deklarowana wartość paczki nie przekroczy kwoty 45 euro. Jednak w takim wypadku Urząd Celny może starać się dociec, czy deklarowana wartość paczki ma odbicie w rzeczywistości. Jeżeli okaże się, że wysłany towar ma większą wartość może dojść do naliczenia opłat.

167 komentarzy do “Cło z Chin – VAT, zwolnienia i limity”

 1. Czy zapłacę cło za UŻYWANE słuchawki, jednak dość drogie, zakupione w Chinach od osoby fizycznej? Ktoś się orientuje jak to jest?

  Odpowiedz
 2. Dlaczego ściga się nabywcę a nie zbywcę towaru? Czemu mam ponosić dodatkowe koszty? Jeśli sprzedawca wpisał za niską cenę to co mnie to obchodzi? A tak robi się w chuja kupujących bo jak nie opłacą cła to towar przepada na zysk skarbu państwa a kasy i tak nie odzyskamy za towar który do nas nie dotarł. Czemu to ja mam udowadniać cenę towaru? Cena jest taka ile poszło mi z kąta za dany towar i to wszystko. Co innego jeśli ktoś nabywa 1000szt danego towaru za niskie pieniądze a potem zbywa je w kraju za 100krotną wartość. Ale jak ja kupie raz na rok coś za 200zł i jeszcze dop się do tego cło i vat no to coś z tym poj krajem jest nie tak. Od mojego wynagrodzenia miesięcznego zabiera się 50% podatku a potem jeszcze vat, akcyze i inne poj podatki. z takiego posranego kraju tylko wiać i to szybko.

  Odpowiedz
 3. Dzień dobry.Chcę nawiązać współpracę z Chinami i sprowadzać włosy do przedłużań w związku z tym pytanie-jakich dokumentów będę potrzebować?Czy producent-fabryka są zobowiązani również jakieś dokumenty mi wystawić abym nie miałą problemów z UC?Z góry dziękuję za odpowiedż.

  Odpowiedz
 4. Witam serdecznie wszystkich chciałem sprowadzić z hin kupić z aliexpres kamerę obrotową cena 2400 zł ile mogę zapłacić podatek cło????

  Odpowiedz
 5. Witam. Prosze o pomoc w wycenie. Towar z Chin. Sprzet sceniczny. Wartosc z transportem 3400 usd, w tym transport 650usd waga 120 kg, HS code is 8543709990

  Odpowiedz
 6. Sprawa wygląda nastepujaco: jeżeli ściągasz towar na handel musisz zapłacić VAT i cło inaczej oszukujesz Państwo. Jeżeli na własny użytek w zależności od wartości tj. do 20 USD lub 22 EUR nic nie zapłacisz, powyżej tej kwoty doliczaja VAT i obsługę należności celnych, odkąd pracuje paczki nie są otwierane pod uwagę brana jest weryfikacja wartości podanej na fakturze z faktycznym przelewem/opłata za towar czyli kontakt z klientem. Kupowanie podróbek to przestępstwo tak samo jak produkcja i sprzedaż, jednak żaden chińczyk na żadnej aukcji teoretycznie nie sprzedaje podróbek….

  Odpowiedz
 7. Witam ,
  Zakupilam w chinach sprzet medyczny na wlasny użytek. Wartosć powyżej $3000 plus transport $300. Sprawdzilam, ze vat to 23% a ile cla powinnam zapłacić? I czy muszę to opłacić przed doręczeniem przesyłki? DHL poinformowali mnie,że bez tych opłat nie wydadzą mi przesyłki. Proszę o pilną odpowiedź. Dziękuję

  Odpowiedz
 8. Witam
  Szukałem rozwiązania swoich problemów we wcześniejszych wpisach, lecz nic nie znalazłem. A mianowicie:

  1) W ciągu ilu dni od odebrania przesyłki muszę zapłacić cło i vat, ponieważ paczka nie została skontrolowana przez celników, ale jest przeznaczona do celów handlowych i chciałbym to uregulować?

  2) Towar został zamówiony na osobę prywatną (na mnie), lecz chcę założyć własną działalność i sprzedać ten towar w ramach działalności. W jaki sposób tego dokonać, aby ująć koszty nabycia towaru w rozliczeniu końcowym? Czyli jak zamowiony na mnie towar zaliczyć do działalności?

  Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.

  Odpowiedz
 9. Witam
  Chciałbym z chin sprowadzić wózek inwalidzki elektryczny na własny użytek bo jestem osobą niepełnosprawną Koszt około 6000,00 zł.
  I jak w takiej sytuacji wygląda sprawa cła.

  Odpowiedz
 10. Witam,
  Mam zamiar zakupic sprzęt pomiarowy uzywany. Sprzedaje go firma z Singapuru a instrument wyprodukowany był w UE (Portugalia).
  Cena wraz z darmową wysyłką to około 12 tyś $.
  Jakich kosztów muszę się spodziewać przy odbiorze przesyłki w Polsce?

  Odpowiedz
 11. Witam,czy jest mozliwosc zamowienia dekoracji domowych z Chin za ok 1000$, bez posiadania dzialalnosci ? czy potrzebne sa dane firmy?

  Odpowiedz
 12. Chcę zamówić po raz pierwszy na stronie WISH 3 różne rzeczy od różnych sprzedawców za 4zl i przesyłka również 4zl czy mam się spodziewać naliczania opłat CŁA ,VAT ???

  Odpowiedz
 13. Witam, mam pytanie o zakupy z aliexpress na kwotę 1500$, jestem pszczelarzem amatorem, nie posiadam działalności, znalazłem na aliexpress urządzenie (Prasa walcowa bez napędu) które z kosztami wysyłki kosztuje 1500$, pytanie brzmi czy mogę to kupić jako osoba fizyczna ? Z tego co znalazłem w ISZTAR czy jak to się nazywa, cło wynosi na to 1,7%. Do tego oczywiście vat. Pytanie brzmi jak się dokonuje zakupów z ali na takie kwoty, czy zgłasza się to do urzędu celnego, czy bezczelnie czeka na pismo od nich ? Wszędzie gdzie szukam odpowiedzi wyskakują mi poradniki dla firm

  Odpowiedz
 14. Witam chcę ściagnąć z ALIBABA 3 szt maszyn do soków mrożonych o łącznej wartości 3000USD z przesyłką.Pytanie moje jest takie,ile zapłace cła i podatku od tej kwoty?

  Odpowiedz
 15. Witam mam takie pytanie. Czy mogę zamówić 10 paczek np. Kosmetyków i ani jedna nie przekroczy wartości 45 euro i każda jest zamówiona u inneg sprzedawcy czy będę musiała zapłacić cło i VAT

  Odpowiedz
 16. Powiem tak. Mieszkam obecnie w Anglii, myślę nad powrotem i właśnie nad importem. Jednak jak czytam takie wpisy, to tak myślę, że albo w Polsce naprawdę rządzą debile, albo jest taka korupcja, że jest taka biurokracja, że lepiej żeby się w Hamburgu kręciło (Niemcy), a nie w Polsce…

  Odpowiedz
 17. Witam. Zakupiłem smartwatch na aliexpress jako prywatna osoba. Jest to mój pierwszy zakup z Chin. Cena wraz z wysyłką nie przekroczyła 90 dolarów. Zamawiałem kurierem TNT. Czy naliczą mi jakieś dodatkowe opłaty?

  Odpowiedz
 18. dzień dobry, przymierzam się do sfinalizowania transakcji z chin, czy bezpiecznym “wyjściem” będzie zrobienie podwójnego przelewu (2×100$) sprzedawcy i uprzedzenie go o zadeklarowaniu pudła na 100$ , celem “niezainteresowania”się pudłem przez urząd? (w pudle będzie 10 bluzek i 20 sukienek,bez żadnych metek, nie żadne podróby) proszę o odpowiedź, poradę i odradzenie, przygotować się na “coś”??

  Odpowiedz
 19. Kupilem sprzet z chin za4 tys dolarow zaplacilem vat i clo . zamykam dzialaność, i co teraz? sprzet kupilem dla siebe ale odliczylem vat . Czy musze zaplacic vat jeszcze raz. I co ztym sprzetem .

  Odpowiedz
 20. Witam, zamówiłam podróbki biżuterii pandora o warto powyżej 150$. Na aukcji nie ma widocznego logo ( jedynie w feedbackach). Przesyłka idzie DHL i oni załatwią sprawę z UC. Wysłałam im wszystkie screeny z aukcji i przelewu, oświadczenie co jest w paczce (Biżuteria nie szlachetna galwanizowana powierzchniowo- bo w tytule aucji są dopiskiem 925 sterling silver) i za ile. Chińczyk zadeklarował wartość 40$ (czyli 4x mniej niż rzeczywista wartość ) Co teraz z UC czy otworzą mi paczkę- tylko wtedy zobaczą logo? Czy zlikwidują towar? Rozumiem, że place cło i vat- oczywiste. Czy jakieś dodatkowe kary? Czy mogę nie odebrać paczki i odzyskać pieniądze z ali? Pierwszy raz mam taką sytuację i spanikowalam

  Odpowiedz
 21. Witam,
  Zakupiłem na Aliexpres ubrania o wartości 185$, w Chinach zadeklarowano paczkę na 30$. Zakupy robiłem jako osoba prywatna z konta firmowego brata. Czy muszę się “przyznać” do tych 185$, czy zażądają na cle skanu przelewu?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz