Import z Chin - Cło, VAT, zwolnienia

Cło z Chin – VAT, zwolnienia i limity

Cło z Chin

Import z Chin na początku może wydawać się bardzo trudny. Przedsiębiorca chcący inwestować w sprowadzanie towaru z Chin spotka na początku wiele przeciwności w ustaleniu wszelkich formalności.

Aby sprowadzić towary z Chin nie wystarczy tylko znaleźć producenta lub pośrednika.

O ile sprowadzenie niewielkiej ilości towarów na swój użytek nie jest zbyt kłopotliwe, o tyle sprowadzenie towaru, który ma być dopuszczony do handlu na terenie Polski i Unii Europejskiej jest już o wiele trudniejsze. Towary sprowadzane z Azji muszą przejść odprawę celną. Jeżeli zamawiasz małą ilość towarów lub tylko próbki w takim przypadku możesz być zwolniony z odprawy celnej. Limity na import z Chin wynoszą 150 euro dla osoby fizycznej.  Z opłaty VAT jest się zwolnionym jeżeli kwota zamówienia nie przekroczyła 45 euro. Przez długi czas na import z Chin na ubrania i obuwie obowiązywały limity. Jednak Unia Europejska na początku 2008 roku zrezygnowała z wprowadzania limitów.

Import z Chin – Formalności

Jeżeli kupujesz towar z Chin przez Internet musisz dokładnie ustalić jakich dokumentów potrzebujesz.  Wszystkie niezbędne dokumenty od osób dla których import z Chin stał się sposobem na życie muszą być dostarczone do odpowiedniej agencji celnej. Jeżeli czegoś zabraknie towar może zostać odesłany z powrotem do Chin.

Każdy początkujący importer wcześniej czy później stanie przed pytaniem jak obliczyć cło z Chin? Jeżeli chce się ustalić wcześniej jakie zapłacić cło na towary z Chin najwygodniej jest skorzystać z Informacji Taryfowej , który w Internecie można znaleźć jako Isztar. Jest to taryfikator celny, który pomaga ustalić kwotę jaką poniesie importer. System został stworzony przez Departament Polityki Celnej Ministerstwa Finansów, dlatego jest wiarygodnym źródłem informacji. Jednak system ISZTAR nie posiada mocy prawnej i zawsze ostateczną stawkę na cło z Chin ustala urząd celny. Jeżeli naliczy nam inną stawkę niż wynikało z systemu – można złożyć odwołanie.

Jak zmniejszyć koszty?

Cło z Chin - Świątynia
Cło z Chin – Świątynia

Oczywiście ponieważ koszty jakie generuje odprawa celna towaru z Chin są duże, pojawiają się różne metody jak zmniejszyć wydatki. Jednym ze sposobów jest odprawa celna w Hamburgu. Sprowadzane towary nie są tam tak dokładnie badane jak w Polsce, dlatego przy małych brakach formalnych, wciąż istnieje spora szansa, że uda się dopuścić towar do obrotu. Dodatkową korzyścią jest  to, że w trakcie odprawy VAT nie jest naliczany od razu, tylko można go zapłacić po kilku miesiącach. Sprawia to, że przedsiębiorca może mieć jeszcze kilka miesięcy na obracanie 22%. Odprawa fiskalna w Hamburgu wydaje się być czymś trudnym, ale wcale tak nie jest.  Najłatwiejszym sposobem jest upoważnienie odpowiedniej agencji celnej i przedstawienie niezbędnych dokumentów.  Inną opcją rozliczania później stawki VAT jest możliwość składania kwartalnej lub miesięcznej deklaracji VAT-7. W takim wypadku można wprowadzać towar do obrotu, a stawka VAT zostanie rozliczona później przy składaniu deklaracji VAT-7.

Dokumenty wymagane przy odprawie celnej

W trakcie odprawy celnej są wymagane dokumenty takie jak:

 • faktura handlowa (commercial invoice). Musi ona posiadać: nazwę towaru, symbole, ilość, wagę netto i brutto, cenę, ogólną wartość, informacje skąd towar pochodzi oraz warunki dostawy wg. INCOTERMS. Należy uważać, aby nie sprowadzać towarów z podrobionymi znakami towarowymi bo nie mogą być one dopuszczane do sprzedaży ani na rynku polskim, ani europejskim.
 • list załadowczy (packing list),
 • świadectwo pochodzenia (certificate of origin),
 • konosament (w przypadku transportu drogą morską)
 • faktury za transport,
 • certyfikat CE,
 • certyfikat pochodzenia (tylko dla niektórych towarów np. tkanin).

Towary zwolnione z cła

Cło z Chin - flaga
Cło z Chin – flaga

Jest kilka przypadków kiedy import z Chin jest zwolniony z cła. Pierwszy przypadek to już wspomniane sprowadzenie wyłącznie towarów  w charakterze próbek.  Z opłaty VAT można być zwolnionym jeżeli kwota towaru nie przekroczyła 22 euro. Zwolnienie nie obowiązuje w przypadku towarów takich jak: tytoń, wyroby tytoniowe,  alkohol, wody toaletowe i perfumy.  Dodatkowo można liczyć na zwolnienie od cła jeżeli przesyłka ma charakter okazjonalny (czyli jest wysyłana nie częściej niż raz w miesiącu), zawiera towary wyłącznie osobistego użytku, a ilość jest na tyle mała, że nie są przeznaczone na handel. W tym wypadku zwolnienie z cła z Chin stosuje się, gdy deklarowana wartość paczki nie przekroczy kwoty 45 euro. Jednak w takim wypadku Urząd Celny może starać się dociec, czy deklarowana wartość paczki ma odbicie w rzeczywistości. Jeżeli okaże się, że wysłany towar ma większą wartość może dojść do naliczenia opłat.

167 Replies to “Cło z Chin – VAT, zwolnienia i limity”

 1. Czy zapłacę cło za UŻYWANE słuchawki, jednak dość drogie, zakupione w Chinach od osoby fizycznej? Ktoś się orientuje jak to jest?

 2. Dlaczego ściga się nabywcę a nie zbywcę towaru? Czemu mam ponosić dodatkowe koszty? Jeśli sprzedawca wpisał za niską cenę to co mnie to obchodzi? A tak robi się w chuja kupujących bo jak nie opłacą cła to towar przepada na zysk skarbu państwa a kasy i tak nie odzyskamy za towar który do nas nie dotarł. Czemu to ja mam udowadniać cenę towaru? Cena jest taka ile poszło mi z kąta za dany towar i to wszystko. Co innego jeśli ktoś nabywa 1000szt danego towaru za niskie pieniądze a potem zbywa je w kraju za 100krotną wartość. Ale jak ja kupie raz na rok coś za 200zł i jeszcze dop się do tego cło i vat no to coś z tym poj krajem jest nie tak. Od mojego wynagrodzenia miesięcznego zabiera się 50% podatku a potem jeszcze vat, akcyze i inne poj podatki. z takiego posranego kraju tylko wiać i to szybko.

 3. Dzień dobry.Chcę nawiązać współpracę z Chinami i sprowadzać włosy do przedłużań w związku z tym pytanie-jakich dokumentów będę potrzebować?Czy producent-fabryka są zobowiązani również jakieś dokumenty mi wystawić abym nie miałą problemów z UC?Z góry dziękuję za odpowiedż.

 4. Witam serdecznie wszystkich chciałem sprowadzić z hin kupić z aliexpres kamerę obrotową cena 2400 zł ile mogę zapłacić podatek cło????

 5. Witam. Prosze o pomoc w wycenie. Towar z Chin. Sprzet sceniczny. Wartosc z transportem 3400 usd, w tym transport 650usd waga 120 kg, HS code is 8543709990

 6. Sprawa wygląda nastepujaco: jeżeli ściągasz towar na handel musisz zapłacić VAT i cło inaczej oszukujesz Państwo. Jeżeli na własny użytek w zależności od wartości tj. do 20 USD lub 22 EUR nic nie zapłacisz, powyżej tej kwoty doliczaja VAT i obsługę należności celnych, odkąd pracuje paczki nie są otwierane pod uwagę brana jest weryfikacja wartości podanej na fakturze z faktycznym przelewem/opłata za towar czyli kontakt z klientem. Kupowanie podróbek to przestępstwo tak samo jak produkcja i sprzedaż, jednak żaden chińczyk na żadnej aukcji teoretycznie nie sprzedaje podróbek….

 7. Witam ,
  Zakupilam w chinach sprzet medyczny na wlasny użytek. Wartosć powyżej $3000 plus transport $300. Sprawdzilam, ze vat to 23% a ile cla powinnam zapłacić? I czy muszę to opłacić przed doręczeniem przesyłki? DHL poinformowali mnie,że bez tych opłat nie wydadzą mi przesyłki. Proszę o pilną odpowiedź. Dziękuję

 8. Witam
  Szukałem rozwiązania swoich problemów we wcześniejszych wpisach, lecz nic nie znalazłem. A mianowicie:

  1) W ciągu ilu dni od odebrania przesyłki muszę zapłacić cło i vat, ponieważ paczka nie została skontrolowana przez celników, ale jest przeznaczona do celów handlowych i chciałbym to uregulować?

  2) Towar został zamówiony na osobę prywatną (na mnie), lecz chcę założyć własną działalność i sprzedać ten towar w ramach działalności. W jaki sposób tego dokonać, aby ująć koszty nabycia towaru w rozliczeniu końcowym? Czyli jak zamowiony na mnie towar zaliczyć do działalności?

  Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.

  1. Niestety Artur aby móc sprzedać towar, który już zakupiłeś musiałbyś wcześniej założyć działalność gospodarczą. Niestety takie mamy przepisy podatkowe, najpierw rejestracja działalności gospodarczej a potem zakupy i sprzedaż.

 9. Witam
  Chciałbym z chin sprowadzić wózek inwalidzki elektryczny na własny użytek bo jestem osobą niepełnosprawną Koszt około 6000,00 zł.
  I jak w takiej sytuacji wygląda sprawa cła.

 10. Witam,
  Mam zamiar zakupic sprzęt pomiarowy uzywany. Sprzedaje go firma z Singapuru a instrument wyprodukowany był w UE (Portugalia).
  Cena wraz z darmową wysyłką to około 12 tyś $.
  Jakich kosztów muszę się spodziewać przy odbiorze przesyłki w Polsce?

 11. Witam,czy jest mozliwosc zamowienia dekoracji domowych z Chin za ok 1000$, bez posiadania dzialalnosci ? czy potrzebne sa dane firmy?

 12. Zamówiłam sb spodnie z Chin za jedyne 30 zł. Czy teraz będzie odprawa celna i jakieś związane z tym koszty ??

 13. Chcę zamówić po raz pierwszy na stronie WISH 3 różne rzeczy od różnych sprzedawców za 4zl i przesyłka również 4zl czy mam się spodziewać naliczania opłat CŁA ,VAT ???

 14. Witam, mam pytanie o zakupy z aliexpress na kwotę 1500$, jestem pszczelarzem amatorem, nie posiadam działalności, znalazłem na aliexpress urządzenie (Prasa walcowa bez napędu) które z kosztami wysyłki kosztuje 1500$, pytanie brzmi czy mogę to kupić jako osoba fizyczna ? Z tego co znalazłem w ISZTAR czy jak to się nazywa, cło wynosi na to 1,7%. Do tego oczywiście vat. Pytanie brzmi jak się dokonuje zakupów z ali na takie kwoty, czy zgłasza się to do urzędu celnego, czy bezczelnie czeka na pismo od nich ? Wszędzie gdzie szukam odpowiedzi wyskakują mi poradniki dla firm

 15. Witam chcę ściagnąć z ALIBABA 3 szt maszyn do soków mrożonych o łącznej wartości 3000USD z przesyłką.Pytanie moje jest takie,ile zapłace cła i podatku od tej kwoty?

 16. Witam mam takie pytanie. Czy mogę zamówić 10 paczek np. Kosmetyków i ani jedna nie przekroczy wartości 45 euro i każda jest zamówiona u inneg sprzedawcy czy będę musiała zapłacić cło i VAT

 17. Powiem tak. Mieszkam obecnie w Anglii, myślę nad powrotem i właśnie nad importem. Jednak jak czytam takie wpisy, to tak myślę, że albo w Polsce naprawdę rządzą debile, albo jest taka korupcja, że jest taka biurokracja, że lepiej żeby się w Hamburgu kręciło (Niemcy), a nie w Polsce…

 18. Witam. Zakupiłem smartwatch na aliexpress jako prywatna osoba. Jest to mój pierwszy zakup z Chin. Cena wraz z wysyłką nie przekroczyła 90 dolarów. Zamawiałem kurierem TNT. Czy naliczą mi jakieś dodatkowe opłaty?

   1. A jeżeli sprzedawca by napisał, że towar nie przekracza wartości 40 dolarów, to jest szansa uniknięcia opłat?

 19. dzień dobry, przymierzam się do sfinalizowania transakcji z chin, czy bezpiecznym “wyjściem” będzie zrobienie podwójnego przelewu (2×100$) sprzedawcy i uprzedzenie go o zadeklarowaniu pudła na 100$ , celem “niezainteresowania”się pudłem przez urząd? (w pudle będzie 10 bluzek i 20 sukienek,bez żadnych metek, nie żadne podróby) proszę o odpowiedź, poradę i odradzenie, przygotować się na “coś”??

 20. Kupilem sprzet z chin za4 tys dolarow zaplacilem vat i clo . zamykam dzialaność, i co teraz? sprzet kupilem dla siebe ale odliczylem vat . Czy musze zaplacic vat jeszcze raz. I co ztym sprzetem .

 21. Witam, zamówiłam podróbki biżuterii pandora o warto powyżej 150$. Na aukcji nie ma widocznego logo ( jedynie w feedbackach). Przesyłka idzie DHL i oni załatwią sprawę z UC. Wysłałam im wszystkie screeny z aukcji i przelewu, oświadczenie co jest w paczce (Biżuteria nie szlachetna galwanizowana powierzchniowo- bo w tytule aucji są dopiskiem 925 sterling silver) i za ile. Chińczyk zadeklarował wartość 40$ (czyli 4x mniej niż rzeczywista wartość ) Co teraz z UC czy otworzą mi paczkę- tylko wtedy zobaczą logo? Czy zlikwidują towar? Rozumiem, że place cło i vat- oczywiste. Czy jakieś dodatkowe kary? Czy mogę nie odebrać paczki i odzyskać pieniądze z ali? Pierwszy raz mam taką sytuację i spanikowalam

 22. Witam,
  Zakupiłem na Aliexpres ubrania o wartości 185$, w Chinach zadeklarowano paczkę na 30$. Zakupy robiłem jako osoba prywatna z konta firmowego brata. Czy muszę się “przyznać” do tych 185$, czy zażądają na cle skanu przelewu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *