Import z USA – cło, VAT, akcyza

Dla fascynatów amerykańskiej kultury import z USA to okazja do zdobycia niedostępnych w Polsce produktów. Każdy z nas ogląda amerykańskie filmy, czyta amerykańskie książki, ale tylko nieliczni decydują się zobaczyć z czym się wiąże import ze Stanów.

Import z USA – cło, VAT, akcyza

Tania elektronika, amerykańskie ubrania, słodycze o niespotykanym smaku – wszystko to może stać się naszą własnością dzięki sprzedaży wysyłkowej. Jednak import z USA jest kwestią problematyczną, gdzie fakty przeplatają się z mitami. Nie żyjemy już w świecie ukrytym za żelazną kurtyną i wystarczy posiadać odpowiednią ilość pieniędzy, aby lokalne produkty z dowolnej części świata mogły stać się naszą własnością (po odbyciu dłuższej lub krótszej podróży nim kurier zapuka do naszych drzwi).

Kilka praktycznych wskazówek

W tym artykule nie zamierzam polecać żadnego amerykańskiego portalu takiego jak chińska alibaba. Skupię się raczej na kwestiach praktycznych.Najbardziej rozpowszechnioną legendą, która wciąż pokutuje wśród różnych grup, jest przeświadczenie, że aby zdobyć jakiś towar potrzebna jest ciocia z Ameryki. Nie jest to oczywiście prawda. Owszem może się przydać ciocia czy wujek, którzy wyślą do nas paczka z amerykańskimi skarbami, ale nie jest to konieczne. Aby nie przepłacić za towar ze Stanów, nie należy decydować się na bezpośrednie wysłanie towaru z USA do Polski za pośrednictwem jakiejkolwiek firmy kurierskiej. Taki import z USA nie jest opłacalny. O wiele taniej jest zdecydować się na pośrednictwo firmy, która świadczy usługi polegające na wysyłaniu tanich paczek do Polski. Towar z amerykańskiego sklepu zostanie wysłany do firmy, która ma swoją siedzibę w jednym z amerykańskich miast. Tam paczka z wybranymi przez nas towarem zostanie przygotowana do transportu do Polski. Mamy tutaj do wyboru tańszą i droższą drogę czyli morską lub lotniczą.  Następnie nasza paczka trafi do agencji celnej. I w tym wypadku warto się zapoznać z różnymi agencjami, ponieważ ceny na import z USA między poszczególnymi agencjami mogą się różnić.

Cło i VAT na import z USA

Import z USA - amerykański samochód
Import z USA – amerykański samochód

W zależności od towaru może się osoba, która interesuje import z USA może spotkać z opłatami VAT, cłem oraz opłatą akcyzową (w przypadku m.in na alkohol i papierosy). Paczka z USA trafi do polskiej firmy spedycyjnej, które współpracują z agencjami celnymi. Aby nie doszło do nieporozumień najlepiej sprawdź w systemie TARIC lub jego polskim odpowiedniku Isztar, czy towar który sprowadzasz jest objęty cłem. Oczywiście import z USA inaczej wygląda wtedy, kiedy ściągamy towar na własny użytek, a inaczej wtedy, kiedy mamy zamiar go sprzedać. Istnieje też opcja wysłania towaru jako prezent. Jednak tutaj należy uważać, ponieważ celnicy są wyczuleni na wszelkiego rodzaju oszustwa i raczej nie uwierzą, że nowy laptop kosztował 25$. W przypadku próby takiego nadużycia i tak będzie trzeba zapłacić opłaty, a odebranie towaru znacznie się opóźni. W przypadku towarów do 150 euro nie jest naliczane cło, ale jest naliczany VAT. W przypadku drobnych okazjonalnych przesyłek o wartości do 45 euro nie jest naliczane ani cło, ani VAT. Wysokość cła zależy od klasy towaru i można ją sprawdzić np. w systemie ISZTAR. Jednak osoba, która interesuje import z USA powinna pamiętać, że w wielu sytuacjach decyzja należy do celnika i agencji celnej. Ostateczna decyzja w sprawie kosztów zawsze należy do agencji celnej. Coraz popularniejszy w Polsce staje się serwis e-bay, bo nawet po doliczenia cła i VATu można kupić towary w konkurencyjnych cenach. W tym wypadku łatwiej jest też dostać paczkę na zasadzie “okazjonalnego prezentu”, co pomaga obniżyć koszta dostawy.

1 komentarz do “Import z USA – cło, VAT, akcyza”

  1. Zamówiłem książki poniżej 45 euro z USA i I tak zapłaciłem cło i VAT,wszystkie te przepisy to jedna wielka ściema i nikt tak naprawdę nie wie o co tu chodzi.Sprzedawca pisze mi maila z USA iż nie powinno być ŻADNYCH opłat,a paN z Ishtar udziela odp.po chińsku,które można tłumaczyć albo tak albo tak..jak się chce.W przepisach firmy wszystkie towary są wysyłane ZA DARMO wszędzie. Nic z tego nie idzie pojąć:((

    Odpowiedz

Dodaj komentarz