Wózki widłowe elektryczne – dlaczego warto w nie inwestować?

Obecnie przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup różnego rodzaju wózków widłowych, będących nieocenioną pomocą w funkcjonowaniu ich firm. Jednym z najczęściej wybieranych typów wózków jest wózek widłowy elektryczny. Dlaczego i Ty powinieneś rozważyć jego zakup? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Dzisiejszy rynek wymaga od przedsiębiorstw dużej konkurencyjności i nieustannego rozwoju. Jednym ze sposobów na podniesienie efektywności pracy, a tym samym na wzrost znaczenia firmy w swojej branży jest inwestowanie w dobry sprzęt, który przyspieszy wykonywanie zadań, podniesie jakość ich realizacji oraz wpłynie na większy komfort pracowników. Jednym z takich narzędzi są wózki widłowe elektryczne.

Czym są wózki widłowe elektryczne i gdzie się je wykorzystuje?

Wózki widłowe elektryczne to, najprościej mówiąc, wózki widłowe o napędzie elektrycznym, w przeciwieństwie do wózków widłowych spalinowych. O ile te drugie ze względu na emisję spalin przeznaczone są głównie do użytku zewnętrznego, o tyle wózki elektryczne mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni. Ze względu na brak emisji spalin najczęściej jednak wykorzystuje się je we wnętrzach hal, magazynów, centrów logistycznych itd. Są narzędziami transportu bliskiego – służą przewożeniu towaru na niewielkie odległości, są także użyteczne przy jego ładowaniu i rozładowywaniu, podnoszeniu na wysokie regały oraz obsłudze linii produkcyjnej i kompletacji zamówień. Ogólnie można powiedzieć, że wózki widłowe elektryczne stanowią podstawę dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa, będąc nieocenioną pomocą w wielu czynnościach, które przekraczają możliwości fizyczne pracowników, bądź oferując po prostu szybszy i bardziej precyzyjny sposób ich wykonania. Wózki widłowe elektryczne znajdą zastosowanie w takich branżach jak branża spożywcza, farmaceutyczna, kosmetyczna czy elektroniczna.

Budowa i parametry techniczne

Zasadniczą różnicą w budowie poszczególnych modeli tego wózków widłowych elektrycznych jest napęd trójkołowy lub czterokołowy. Pierwszy gwarantuje dużą zwrotność pojazdu i, siłą rzeczy, jego mniejszy rozmiar, co sprawia, że wózek świetnie sprawdza się w wąskich, trudno dostępnych miejscach, drugi rodzaj napędu zapewnia natomiast większą stabilność, co często wiąże się z większym maksymalnym udźwigiem. Inną ważną cechą konstrukcyjną jest obecność masztu. Jest to istotny element wózka, ponieważ decyduje o maksymalnej wysokości podnoszenia.

Nieodzownymi parametrami wymagającymi sprawdzenia przed dokonaniem zakupu są maksymalny udźwig oraz maksymalna wysokość podnoszenia. Pierwszy parametr waha się od kilkuset kilogramów do nawet 8 ton, zaś drugi – do ok. 7 metrów. Jeśli chodzi o akumulator, zwykle dostępne są modele o trzech wariantach napięcia: 24V, 48V oraz 80V. Niezwykle użyteczną technologią jest zastosowanie silników prądu zmiennego (AC), wpływających na większą wydajność maszyny poprzez generowanie maksymalnej sprawności energetycznej. Warto zwrócić także uwagę na czas ładowania baterii.

Jedną z większych zalet wózków widłowych elektrycznych jest ergonomiczna i komfortowa kabina operatora pojazdu. Wpływ na to mają takie cechy konstrukcyjne jak regulowany fotel, szerokie pedały, odpowiednio rozlokowane dźwignie sterujące oraz obniżony próg wejścia do maszyny.

Warto wspomnieć o elemencie pozwalającym na jeszcze lepsze przystosowanie wózków do transportu wewnętrznego. Chodzi mianowicie o wykorzystanie niebrudzących opon, co gwarantuje utrzymanie powierzchni, po której przemieszcza się pojazd, w niemal nienaruszonym stanie. Takie rozwiązanie pozwala na używanie wózków widłowych elektrycznych nie tylko w halach magazynowych, ale także na zapleczach sklepów, supermarketów oraz we wszystkich miejscach, gdzie ważny jest estetyczny wygląd pomieszczenia.

Zalety wózków widłowych elektrycznych

Aby podsumować zgromadzoną dotąd wiedzę, warto zebrać korzyści płynące z posiadania wózków widłowych elektrycznych:

  • różnorodność dostępnych modeli – w zależności od Twoich potrzeb, profesjonalne salony sprzedaży zajmujące się tego rodzaju wózkami, wprowadziły na rynek całą gamę modeli zróżnicowanych pod względem parametrów technicznych. Zanim więc przystąpisz do kupna wózka, zastanów się, do jakiego typu zadań oraz w jakich warunkach przestrzennych będzie on wykorzystywany. Pozwoli Ci to na wybór modelu najlepiej spełniającego Twoje oczekiwania.
  • ekologiczność – wózki widłowe elektryczne są przyjazne dla środowiska, gdyż nie wydzielają spalin; także ich poziom hałasu, w przeciwieństwie do wózków spalinowych, jest bardzo niski, nie narażają więc pracowników na ryzyko uszkodzenia słuchu.
  • zwrotność – dzięki kompaktowej budowie oraz zdolności do precyzyjnego wykonywania skomplikowanych manewrów wózki widłowe elektryczne są idealnym rozwiązaniem w ciasnych, wąskich przestrzeniach.
  • łatwość obsługi – wózki widłowe elektryczne zostały tak zaprojektowane, by kierowanie nimi było jak najprostsze, a komfort ich użytkowania – jak największy.
  • bezpieczeństwo – ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń jest w przypadku tego rodzaju wózków bardzo niskie ze względu na szereg rozwiązań konstrukcyjnych niwelujących ryzyko urazu operatora przebywającego w kabinie oraz chroniących transportowany ładunek przed uszkodzeniem.

Nowy, używany czy wynajęty?

Nowy elektryczny wózek widłowy nie jest tanim zakupem, jeżeli więc nie stać Cię na takie rozwiązanie, nie martw się! W ofercie wielu renomowanych dealerów znajdziesz świetnej jakości wózki używane, które znakomicie spełnią swoje zadanie w Twojej firmie, a Ty zapłacisz za nie znacznie mniej niż za nowy sprzęt. Przykładem mogą być używane wózki Toyota-Widłowe Jeszcze innym rozwiązaniem jest wynajem wózka – jest to doskonała opcja dla tych, którzy potrzebują pojazdu na pewien czas, jedynie do wykonania określonego zadania – po jego realizacji będziesz mógł oddać wózek z powrotem, unikając tym samym kosztów związanych z utrzymaniem pojazdu. Co więcej, tylko od Ciebie zależy, na jak długi okres wynajmu się zdecydujesz – może to być kilka dni, ale też kilka lat.

Zarówno ofertę kupna używanego wózka, jak i ofertę wynajmu znajdziesz u sprawdzonych dealerów, co zapewnia Ci dodatkowo takie korzyści jak możliwość skorzystania z punktów serwisowania w całej Polsce czy długi okres trwania gwarancji.

Podsumowanie

Wózki widłowe elektryczne są dziś absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia każdego nastawionego na rozwój i podniesienie standardów pracy przedsiębiorstwa. Odpowiednio dobrany sprzęt jest nieocenioną pomocą w codziennych czynnościach, a dzięki wysokiej jakości jego wykonania może z powodzeniem służyć wiele lat. Dlatego nie czekaj i już dziś wybierz jeden z dostępnych na rynku modeli!

Dodaj komentarz