Jak nie stracić na kursie walut kupując towar na Aliexpress?

Okazje cenowe na Aliexpress kuszą nie tylko prywatnych kupujących, ale także przedsiębiorców, którzy w myślach przeliczają ile mogą zarobić na imporcie z Chin. Chcąc importować bez ryzyka, warto wiedzieć, jak najtaniej realizować płatności za zakupy na chińskim portalu.

Według badania Megapanel, opublikowanego w październiku 2015 roku aż 2,5 miliona Polaków (co dziesiąty internauta) odwiedza chińskiego giganta internetowych zakupów, czyli Aliexpress.[1] Dużą popularnością wśród kupujących cieszą się zwłaszcza elektroniczne gadżety, które na chińskich aukcjach są znacznie tańsze niż w Polsce. Nic więc dziwnego, że i polscy przedsiębiorcy szukają swojego pomysłu na biznes w imporcie tanich towarów od chińskich producentów i sprzedaży ich w kraju z dość wysoką marżą. Tym bardziej, że na wielu aukcjach na Aliexpress – przesyłka do Polski jest bezpłatna i to nawet wówczas, gdy zamówimy towar za kilka dolarów.

Ryzyko związane z importem z Chin

Zanim jednak przedsiębiorca zacznie w myślach księgować przyszłe zyski, powinien skupić się na tym, by jeszcze przed dokonaniem pierwszej transakcji ograniczyć do minimum ryzyko straty, wynikające z wahań kursów walut. Wiodącą walutą w aukcjach w chińskim serwisie jest dolar amerykański, a jego kurs względem złotówki w ostatnich tygodniach wzrasta na niekorzyść dla przedsiębiorców. Jeszcze na początku listopada za 100 dolarów trzeba było zapłacić 385 złotych, podczas gdy kupując tę samą walutę początkiem  grudnia płaciliśmy już 405 złote. To aż 20 złotych różnicy. Rekord padł 03-12-2015 r. kiedy to dolar był najdroższy od 2003 r., USD/PLN 4,0580! Gdy w grę wchodzą transakcje na kwoty kilkuset czy kilku tysięcy dolarów, różnica w kursie dolara może poważnie zmniejszyć potencjalny zysk polskiego importera.

Te straty mogą być jeszcze większe, gdy za zamówienia złożone na Aliexpress przedsiębiorca płaci korzystając ze swojego konta złotówkowego, a nie z walutowego. W takiej sytuacji bank, w którym firma posiada rachunek bankowy dokonuje automatycznego przewalutowania na kupowaną walutę po standardowych kursach, a przelicznik bankowy korzystny nie jest…

Z kontem walutowym i internetowym kantorem będzie taniej

Żeby ograniczyć ryzyko strat, związanych z rozliczaniem transakcji w obcej walucie, warto jeszcze przed złożeniem pierwszego zamówienia zadbać o dwie rzeczy – własne konto walutowe oraz konto w internetowym serwisie wymiany walut.

Konto walutowe można założyć w dowolnym banku, najprościej jednak będzie wybrać ten bank, który obsługuje rachunek firmowy przedsiębiorcy. Mając takie konto, można skorzystać z możliwości, jakie dają internetowe kantory wymiany walut. Decydując się na wymianę waluty w kantorze internetowym przedsiębiorca nie tylko nie musi wychodzić z biura, by wymienić złotówki na dolary, ale także od razu wie, ile zapłaci za wybraną przez siebie walutę. W dobrych kantorach internetowych na rynku, jak np. ergokantor.pl kursy aktualizowane są co 15 sekund, co daje nam możliwość szybkiej reakcji na wahanie kursu interesującej nas waluty. Akceptujemy warunki transakcji kupna lub sprzedaży waluty kiedy są one dla nas satysfakcjonujące.

Czy wymiana walut online opłaca się bardziej niż wymiana waluty w banku i bezpośredni przelew z konta złotówkowego na konto chińskiego producenta? Bez wątpienia tak – internetowe kantory oferują z reguły bardziej korzystne warunki transakcji niż banki czy kantory stacjonarne. Ponadto do większości polskich banków przelewy są bezpłatne.

zdjecie_kontener_logo-i-paski

Przykładowo kupując 1000 dolarów amerykańskich za pośrednictwem internetowego serwisu wymiany walut ergokantor.pl zapłacimy do 145 zł mniej, niż gdybyśmy kupili je bezpośrednio w najbardziej popularnych bankach na rynku. Internetowy serwis wymiany walut po dokonaniu transakcji zgodnie z naszą dyspozycją, niezwłocznie dokonuje przelewu zwrotnego na konto walutowe przedsiębiorcy, a stamtąd Klient przelewa je już bezpośrednio do chińskiego kontrahenta, bez dodatkowych prowizji za przewalutowanie i przelew w obcej walucie, jaką trzeba doliczyć, gdy płacimy na Aliexpress w złotówkach.

Zaletą tego sposobu zabezpieczania swoich transakcji walutowych jest fakt, że kantory internetowe dostępne są dla każdego, zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorców, a także osób prywatnych, nie trzeba mieć wiedzy ekonomicznej ani doświadczenia, by z nich korzystać. To dobry sposób na zminimalizowanie ryzyka, związanego z importem z zagranicy, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców czy małych firm, dla których nie są dostępne inne formy zabezpieczania walutowych transakcji przez ryzykiem kursowym.

Dodaj komentarz