Transport z Chin

Korzystny transport z Chin jest równie ważny jak znalezienie odpowiednich producentów w Chinach. Choć odległość jaką dzielą Chiny od Polski wynosi ponad 6 tysięcy kilometrów, to jednak ceny produktów są na tyle konkurencyjne, że wciąż się to opłaca po zapłaceniu transportu i cła. Obecnie transport z Chin drogą morską jest najpopularniejszym sposobem. Trwa ok. 4-6 tygodni, ale jest najtańszą opcją. Niektórzy decydują się na samodzielne organizowanie transportu jednak większość importerów wybiera wyspecjalizowane firmy spedycyjnych. Można szukać jeszcze rozwiązań transportowych drogą lotniczego lub lądową. Transport lotniczy najczęściej jest wybierany jeżeli chodzi o przesyłki ok. 50-300 kg lub jeżeli towar szybko musi znaleźć się w kraju – w końcu transport z Chin samolotem to najszybsze rozwiązanie. Jednak warto pamiętać, że nie każdy rodzaj towaru można wysyłać w ten sposób.

Jak wybrać firmę spedycyjną

Odpowiedni wybór dobrej firmy spedycyjnej może decydować o opłacalności naszego importu. Jeżeli firma nie jest w stanie zapewnić konkurencyjnych cen oraz sprawnego transportu może się okazać, że import przestaje się nam opłacać. Dlatego wybierając firmę spedycyjną, która zajmie się naszym towarem lepiej jest to zrobić w sposób staranny. Najlepiej jest jeżeli firma jest doświadczona i transport z Chin traktuje całościowo – od fabryki w Chinach do miejsca docelowego w Polsce. Warto sprawdzić jaką reputacją cieszy się dana firma u innych importerów. Cena nie powinna być jedynym argumentem przy wyborze firmy spedycyjnej.

 

 

 

Transport z Chin drogą morską

Transport z Chin - kontener
Transport z Chin – kontener

Transport z Chin drogą morską dzieli się na pełno kontenerowy lub drobnicowy – wszystko zależy od przewożonych towarów. Transport morski drobnicowy polega na łączeniu kilku mniejszych towarów w jednym kontenerze.  Mogą to być towary od kilku chińskich dostawców dla jednego lub więcej odbiorców w Polsce. Z powodu załadunku i rozładunku ten rodzaj transportu trwa dłużej. Najbardziej opłacalny dla importerów jest transport całego kontenera – wychodzi najtaniej, załadunek jest prosty, nie ma też problemów z dokumentami. Jest to też szybka forma transportu morskiego bo o wiele łatwiej jest zarezerwować cały kontener niż szukać miejscu w transporcie drobnicowym. Porty, które najczęściej wykorzystuje się w transporcie z Chin to Szanghaj i Ningbo Pojawiają się firmy transportowe, które pozwalają na skalkulowanie transportu za pośrednictwem strony internetowej – działa to jednak tylko w przypadku importu drobnicy.Doświadczone firmy spedycyjne często w swojej ofercie mają usługę polegająca na łączeniu towaru od różnych dostawców do jednego magazynu w Polsce. Ma to o tyle duże znaczenie bo sprawia, że możemy zamawiać różnorodny towar, który przyjdzie jednocześnie w jednym transporcie.

Incoterms 2000

Transport z Chin - statek
Transport z Chin – statek

Reguły transportu z Chin w aspekcie prawnym określa Incoterms 2000. Warunki dzielą się na CIF, FOB i EXW. FOB oznacza, że to dostawca płaci za transport towaru do chińskiego portu. CIF – dostawca do ceny towaru wlicza cały transport do portu końcowego, łącznie z ubezpieczeniem. EXW określa, że towar odbiera się z fabryki i producent nie ponosi już żadnej odpowiedzialności ani kosztów związanych z transportem. Większość firm spedycyjnych zaleca wybranie formuły FOB – wiążę się ona z pełnym bezpieczeństwem.

2 komentarze do “Transport z Chin”

  1. a powyższy komentarz to najprawdopodobniej dzieło właściciela firmy – nawet strona www nie do końca ukończona. Szkoda słów ….

    Odpowiedz
  2. Ważne jest również, by znaleźć odpowiednią firmę, która zajmie się transportem, logistyką naszego towaru na lądzie, ja nie mam już z tym problemu, bo znalazłem firmę logistyczną zajmującą sie transportem konteneru na terenie kraj. Firma Tidi – Log http://www.tidi-log.pl/ to prawdziwi profesjonaliści, wykonują zlecenia w terminie, u nas w Polsce to z terminowością firm ciężko, proszę mi uwierzyć! Polecam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz