Importerzy

Importerzy – co zrobić, aby dołączyć do tego grona? Od kilku lat pomysł założenia własnej działalności gospodarczej, opartej na pomyśle sprowadzania towarów robi się coraz bardziej popularny. Jest to ryzykowne przedsięwzięcie, które jednak dzięki odpowiedniemu pomysłowi i dobremu zarządzaniu może zamienić się w wielki sukces.

Jeżeli i ty chcesz dołączyć do tego kręgu to warto, żebyś dowiedział kim są i jak pracują importerzy.

Czym zajmują się importerzy?

Według prawa importer to podmiot gospodarczy, który trudni się sprowadzaniem towarów z zagranicy. Importerzy, aby móc wprowadzić swój towar na rynek muszą spełnić kilka warunków. Są to m.in:

  • zdobycie odpowiedniego certyfikatu bezpieczeństwa,
  • oznakowanie produktu we właściwy sposób,
  • zapłacenie odpowiednich opłat produktowych.

Trudno ocenić ile dokładnie w Polsce istnieje firm zajmujących się importem. Na pewno jest ich kilka tysięcy. Niektóre z nich można podzielić według klucza:

  • importerzy skupiający się na danej części świata np. importerzy chińscy, importerzy amerykańscy,
  • importerzy konkretnych produktów, np. importerzy quadów, zabawek, kwiatów.

Zanim jednak zdecydujesz się zostać importerem przed założeniem działalności gospodarczej warto zrobić analizę: co konkretnie chcesz sprowadzać i czy jest na to, jakiekolwiek zapotrzebowanie. Dobrze jest wybrać towar, na którym choć trochę się znasz. Jednocześnie najlepiej jest znaleźć na rynku niszę. Jest to trudne, ale nie niemożliwe. Aby zainwestować i zacząć zarabiać najlepiej jest znaleźć oryginalny produkt, który jest nowością, czy to ze względu na swoją funkcjonalność, czy wygląd. Można próbować też przewidzieć jakie są silne i słabe strony importu z np. Chinami, jakie mamy szanse na rozwój.

Importerzy - praca w fabryce
Importerzy – praca w fabryce

Ważne jest także, aby poznać dokładnie rynek, sprawdzić jakie są realia w kraju, z którym chcemy współpracować. Jeżeli zdecydujemy się na któryś z krajów azjatyckich, np. Chiny, brak poznania chińskich zwyczajów może zdecydować o klęsce. Może też się okazać, że warto się zdecydować na pośrednika.

Polska Izba Importerów, Eksporterów i Kooperacji.

Myśląc o zajęciu się importem, warto zapoznać się z istniejącą Polską Izbą Importerów, Eksporterów i Kooperacji. Zostając członkiem izby można liczyć na współpracę, promocję i regularne otrzymywanie ofert od zagranicznych firm. Jednak, aby dołączyć do  importerów trzeba już prowadzić działalność gospodarczą. Jeżeli jednak komuś zależy na wcześniejszym poznaniu tego środowiska, warto skorzystać z bezpłatnych konsultacji lub programów przygotowywanych przez Izbę. Doświadczeni importerzy mogą podzielić się swoją wiedzą i pomóc stawiać pierwsze kroki w tym biznesie.

Dodaj komentarz