Zakupy grupowe z Chin

Pomysł na zakupy grupowe z Chin i nie tylko narodził się w Stanach Zjednoczonych. Odnosił się do bardzo prostej zasady: im więcej kupimy, tym większą mamy szansę na zniżkę – dużej grupie łatwiej jest wynegocjować pokaźny rabat. Samemu trudno jest zainteresować grupę ludzi, aby kupiła ten sam produkt w tym samym czasie. Ale popularny portal internetowy znajdzie takie zainteresowane osoby. Okazuje się, że pojawiają się próby przeniesienia pomysłu zakupów grupowych na import z Chin. Co prawda nie istnieje, żadna witryna, która zbiera wszystkie propozycje, ale i tak jest to idea, na która warto zwrócić uwagę.

Jak to wygląda w praktyce?

W Polsce powoli rodzi się niewielka inicjatywa osób, którym podoba się pomysł na zakupy grupowe z Chin. Na czym takie zakupy miałyby polegać? Zasada jest prosta i podobna do idei portali takich jak groupon. Kilkoro niewielkich przedsiębiorców zamiast zamawiać, towar oddzielnie, kontaktuje się i kupuje większą ilość towaru wspólnie, dzieląc między sobą koszty transportu i negocjując zniżki. Często okazuje się, że dla jednej osoby pełne zamówienie np. jednego kontenera jest zbyt drogie i w konsekwencji nieopłacalne. Ale już wspólny zakup w kilka lub kilkanaście osób, pozwala cieszyć się takimi zniżkami jak mają więksi przedsiębiorcy. Zakupy grupowe z Chin rozwiązują wiele problemów: nie trzeba samodzielnie szukać producentów, nie trzeba się z nimi kontaktować, można tylko dołączyć do grupy osób sprowadzających coś z Chin. Oczywiście można też przyjąć bardziej aktywną rolę i samemu znaleźć potrzebny towar, a następnie szukać osoby, które chciałyby go razem z nami sprowadzić. Zakupy grupowe z Chin są idealnym rozwiązaniem dla osób, które znalazły towar w Chinach, ale nie opłaca im się zamawiać jego dużej ilości. Zakupy sprawdzają się też w przypadku osób, które z powodu braku doświadczenia nie mogą znaleźć wiarygodnego sprzedawcy. Dlatego starają się zdecydować na wspólne zakupy oraz na pomoc bardziej doświadczonych importerów w dziedzinie transportu, kontroli jakości i bezpieczeństwa całej transakcji.

Zakupy grupowe z Chin

Zakupy grupowe z Chin - kontener
Zakupy grupowe z Chin – kontener

Pomysł na taki import może być znakomitym rozwiązaniem dla osób dopiero zaczynających dopiero zajmować się importem. Pozwala zdobyć doświadczenie, zyskać znajomości i poznać specyfikę chińskiego rynku. Współpracując z bardziej doświadczonymi importerami możemy czerpać z ich doświadczenia, licząc na to, że nie poniesiemy klęski nowicjusza. Można podjąć próbę importu z Chin z minimalną znajomością prawa, zagadnień transportu, cła itp. Co prawda brak jest w tym momencie konkretnych portali lub działań, które miałyby uprościć zakupy grupowe z Chin. Jeżeli komuś zależy na takiej działalności powinien szukać partnerów, przeglądać portale i fora poświęcone importerom.

 

Chiński rynek zakupów grupowych

Zakupy grupowe z Chin - flaga
Zakupy grupowe z Chin – flaga

Na koniec można wspomnieć jeszcze jak wygląda rynek zakupów grupowych w Chinach. Okazuje się, że mieszkańcy Państwa Środka pokochali możliwość korzystania z tańszych zakupów. W tym momencie istnieje tam, ponad 100 rodzimych serwisów internetowych, które starają się sprzedawać różnego rodzaju usługi i produkty w myśl zasady grupowych zakupów. Jednak chiński rynek jest rynkiem specyficznym i to co się mogło udać w Europie lub Ameryce, nie zawsze działa w taki sam sposób w Azji. Widać to znakomicie na przykładzie zachodniego Groupona, który popularny w Europie i Ameryce, zupełnie nie radzi sobie w Chinach. Dlaczego tak się stało? Prawdopodobnie dlatego, że nie uwzględnił lokalnych tradycji, próbował wprowadzić zachodnią strategię, nie przeprowadził rozpoznania rynku, nie szanował chińskich zwyczajów. A tego Chiny nie wybaczą.

Dodaj komentarz