Import z Hongkongu

Import z Hongkongu  nie jest co prawda tak popularny jak import z Chin, ale każdy kto interesuję się handlem z Azją, powinien poznać możliwości, jakie niesie kontakt z tym wyjątkowym niezupełnie chińskim miastem. Dlaczego Hongkong jest aż tak popularny? Jego wyjątkowo korzystna pozycja gospodarcza może wynikać z historii: przez 99 lat znajdował się w dzierżawie Wielkiej Brytanii, powrócił do Chin w 1997 roku, na specjalnych zasadach “jeden kraj, dwa systemy”. Dzięki brytyjskiemu panowaniu większość mieszkańców zna angielski, a miasto przypomina jedną z zachodnich stolic. Dzięki temu stało się pomostem między Zachodem, a Wschodem bo łatwo jest się porozumieć, a zwyczaje są bliższe europejskim niż azjatyckim.

Import z Hongkongu – miasta wygranych konkursów

Chińska Akademia Nauk Społecznych ogłosiła w 2012 roku, że Hongkong zajął pierwsze miejsce spośród chińskich miast biorąc pod uwagę konkurencyjność.  Był to raport, który uwzględniał efektywność gospodarki, rozwój, uprzemysłowienie, ogólny wzrost i jakoś życia. Hongkong regularnie wygrywa przeróżne konkursy i plebiscyty ze względu na wolność handlu, efektywność gospodarki, najmniej skorumpowane chińskie miasto i wiele innych. W 2012 roku zwyciężył w rankingu miejsc,  które oferuje najlepsze warunki do życia. Według szwajcarskiego instytutu IMD został ogłoszony najbardziej konkurencyjnym miastem świata W 2010 roku uznano go za miasto, które charakteryzuje się największą wolnością gospodarczą. Wszystkie te dane podpowiadają jedno: import z Hongkongu, kontakty handlowe z tym miastem to znakomity pomysł!

 

Kontakty Polska – Hongkong

Import z Hongkongu - widok na miasto
Import z Hongkongu – widok na miasto

Stosunki handlowe między Polską, a Hongkongiem nie są regulowane przez żadne umowy międzynarodowe, ale wymiana i tak ma się dobrze. Polskie obroty handlowe z Hongkongiem wynosiły w 2010 roku 877 mln dolarów i regularnie od kilku lat rosną. W stosunku do roku poprzedniego był to wzrost o około 20%. Import z Hongkongu to przede wszystkim odzież, części do komputerów, urządzenia elektryczne, telefony i akcesoria, półprzewodniki, artykuły skórzane. Dla innych krajów Unii Europejskiej miasto to, też jest bardzo atrakcyjne, nie tylko biorąc pod uwagę import z Hongkongu, ale też rozważając możliwość zamieszkania i pracy. W zeszłym roku wydano ponad 700 wiz pracowniczych dla obywateli europejskich chcących pracować w Hongkongu. Jest to spowodowane tym, że jest to miejsce, gdzie bardzo łatwo prowadzi się swoją firmę – w końcu z jakiegoś powodu od lat zajmuje pierwsze miejsca w rankingach na konkurencyjności i wolności gospodarczej. Na stałe mieszka w Hongkongu ponad 45 tysięcy obywateli Europy, jest też tam zarejestrowanych ponad 1000 unijnych firm oraz ok. 3600 światowych.

Łatwo jest dokonać interesów z chińskimi firmami, które również często mają tam swoje siedziby. Wszystko to znacznie ułatwia import z Hongkongu. W zasadzie można to doprecyzować: często nie jest to stricte import z Hongkongu, tylko import z innych chińskich miast, odbywający się za pośrednictwem Hongkongu. A co można importować? W zasadzie wszystko to samo co z Chin, wystarczy tylko znaleźć odpowiednich producentów, przedstawicieli itp.

Dlaczego Hongkong?

Import z Hongkongu - flaga
Import z Hongkongu – flaga

Jest wiele powodów dla których warto decydować się na import z Hongkongu. Decydując się na import z Chin za pośrednictwem Hongkongu może okazać się, że opłaca się to o wiele bardziej ponieważ:

  • Hongkong ma znakomitą lokalizację. Jest wyspą sąsiadującą z najbardziej uprzemysłowionymi rejonami Chin.
  • Oparł się kryzysowi światowemu.
  • Zwyczaje są bliższe europejskim, mieszkańcy Hongkongu znakomicie znają angielski, dlatego bez trudu można się z nimi porozumieć. O ile zwyczaje chińskie często są niezrozumiałe i zbyt skomplikowane dla przeciętnego Europejczyka, o tyle kontakty handlowe z Hongkończykami nie są zbyt trudne.
  • Jest to kraj niemalże wolny od korupcji.
  • No i przede wszystkim dlatego, że Hongkong to “wrota to Chin”

Dodaj komentarz