Import usług

Czym dokładnie jest import usług?

Według polskiego prawa import usług to zakup usług od zagranicznego przedsiębiorcy – obojętnie czy pochodzi on z krajów Unii Europejskiej, czy też spoza niej. Najprościej mówiąc oznacza to, że gdy w ramach działalności gospodarczej kupimy jakiś rodzaj usługi od zagranicznego przedsiębiorcy, to z tego powodu płacimy podatek VAT w Polsce.

Jeżeli decydujemy się na zakup usług od osoby przebywającej za granicą, każdorazowo należy sprawdzić czy w tym wypadku jest to import usług czy nie – bowiem od tego będzie zależało kto i gdzie zapłaci podatki. Mogłoby się wydawać, że tylko firm dotyczy odprowadzanie podatku VAT. Jednak tak nie jest. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej i osoby fizyczne.

Miejsce świadczenia usługi

Import usług może się wydawać skomplikowany, ponieważ na pierwszy rzut oka nie wiadomo kto i w jakiej kwocie powinien zapłacić VAT. Nierzadko pojawiają się problemy z ustaleniem w jakim kraju dana usługa została wykonana. Aby uprościć import usług, podatki nie są naliczane w kraju osoby, która zajmuje się wykonaniem danej usługi, tylko w kraju nabywcy.
Przedsiębiorca sam musi naliczyć i odprowadzić odpowiednią kwotę. Dlatego tutaj kluczowym staje się dowiedzenie czy dana usługa została wykonana na terenie kraju czy nie – od tego zależy jak naliczane będą podatki. Dlatego zawsze trzeba ustalić miejsce wykonania usługi.

Czym jest, a czym nie import usług?

W przypadku , gdy zachodzi import usług bardzo ważne jest zweryfikowanie czy dany zakup należy potraktować jak import, ponieważ istnieje kilka wyjątków. Standardowo jeżeli usługę uznamy za importowaną należy samodzielnie rozliczyć podatek VAT. Problem może się pojawiać przy fakcie, że VAT nie rozlicza się według polskich stawek, tylko według stawek kraju wykonawcy.

Do wyjątków, które nie uznamy za import usług należą:

  • usługi związane z cateringiem i restauracyjne,
  • usługi transportowe i turystyczne,
  • usługi wiążące się z nieruchomościami takie jak zakwaterowanie,
  • wstęp na targi, wystawy, imprezy kulturalne, naukowe, edukacyjne…

Import usług na świecie

Import usług - dokumenty
Import usług – dokumenty

A na koniec warto jeszcze wspomnieć jak wygląda import usług na świecie, a przede wszystkim w Azji. Okazuje się, że choć to o Chinach mówimy fabryka świata,to jednak w tej dziedzinie handlu zagranicznego nie przodują. W 2010 roku wartość importu usług wyniosła 192,2 mld USD, co stanowiło 6,1% globalnego importu świadczeń. Dla porównania Polski wskaźnik to 288 mld USD, czyli 0,8%. Azjatycki kraj, który skupia się na importowaniu świadczeń to Indie. W ich przypadku import usług to przede wszystkim obsługa telefoniczna, internetowa obsługa klienta, obróbka danych, programowanie, konfigurowanie komputerów, przetwarzanie wraz z analiza danych, wzornictwo i księgowość. No i oczywiście to z czego są najbardziej znani – obsługa centrów telefonicznych. Warto pamiętać, że w dużej mierze indyjska gospodarka skupia się na świadczeniu specjalistycznych świadczeń i imporcie usług.

Dodaj komentarz