Agencja celna – dlaczego warto z niej skorzystać?

Agencja celna – czym właściwie jest? Często przez pomyłkę lub zbieżność nazwy agencja celna jest mylona z izbą celną. Są to jednak dwie odrębne instytucje, chociaż obie znajdują się w tej samej gałęzi gospodarki.Obie współpracują z Urzędem Celnym, który zajmuje się regulowaniem opłat celnych, odprawami i innymi czynnościami związanymi z importem.

W takim wypadku agencja celna jest pośrednikiem między przedsiębiorcą, a Urzędem Celnym. Agent nie jest też celnikiem. Swoją działalność opiera na Kodeksie Celnym. Zajmuje się pomocą przy wszelkich formalnościach celnych.Coraz częściej agencje ewoluują i zajmują się coraz bardziej kompleksową obsługą. Już nie tylko przygotowanie formalne, ale także magazynują, zajmują się przeładunkiem, logistyką, spedycją, a na życzenie klienta także międzynarodowym transportem.  Oszczędza ona czas importerów, ponieważ zajmuje się wszystkimi sprawami, formalnościami, jakie czekają importera. Agencja celna wiążę się też z przyśpieszeniem formalności, ponieważ korzysta z przyspieszonej procedury odprawy celnej.

Agencja celna – pomoc w formalnościach

Dodatkowo Mówiąc o zadaniach jakie ma agencja celna można wyróżnić:

  • przygotowywanie dokumentów potrzebnych do odprawy importowej, eksportowej,
  • przygotowanie deklaracji podatków akcyzowych,
  • obliczanie kwot przywozowych i wywozowych,
  • a także najważniejsze czyli dokonywanie zgłoszeń celnych.
Agencja celna - celnik
Agencja celna – celnik

Jednak agencja celna jest tylko reprezentantem importera – to wciąż na nim spoczywa odpowiedzialność za towar oraz konieczność sprawdzenia, czy towary mogą być wwiezione do kraju. Agencje zajmują się zarówno obrotem towarów z krajów Unii jak i poza nią. W przypadku handlu z unijnymi państwami sprawa jest o wiele prostsza wystarczy deklaracja Intrastat. W przypadku innych państw jak np, importu z Chinami ilość dokumentów i pozwoleń rośnie. Jest to kolejny argument za tym, aby skorzystać z usług agencji celnej – łatwiej jest oddać sprawę w ręce specjalistów.

Wiele osób uważa, że takie instytucje jak agencja celna są niepotrzebne.Jeżeli sprowadzają z zagranicy towary rzadko i tylko na własny użytek to w zasadzie mają rację. Jednak jeżeli ilość importowanych towarów rośnie, warto znaleźć sobie zaufaną agencję. Polskie prawo zmienia się szybko, a agencja celna pomoże uniknąć niepotrzebnych opłat i pomyłek. Z pewnością łatwiej jest konsultować swoje zakupy z profesjonalnym agentem celnym, który dokładnie orientuję się w zawiłościach prawnych. Można też oszczędzić czas, kiedy agent będzie występował w naszym imieniu przed Urzędem Celnym.

Agencja celna - kontenerowiec
Agencja celna – kontenerowiec

W Polsce do najpopularniejszych agencji celnych należą:

Najwięcej agencji mieści się na Pomorzu. Nietrudno zgadnąć dlaczego. Jeżeli agencja chce pełnić kompleksowe usługi to zajmuje się też transportem morskim, a jest to możliwe tylko w morskich miastach.

 

 

Dodaj komentarz