Auto firmowe. Leasing operacyjny lepszy od kredytu bankowego?

Wybór finansowania firmowej floty nie jest bez znaczenia pod względem logistycznym i finansowym. Dziś podpowiadamy jakie rozwiązanie przyniesie najwięcej korzyści przedsiębiorstwu z sektora MŚP.

Dlaczego w ogóle leasing, a nie kredyt?

W porównaniu do tradycyjnych kredytów samochodowych (lub gotówkowych), leasing przynosi zasadnicze korzyści podatkowe dla przedsiębiorcy. Możliwość regularnego odliczania podatku VAT nie jest bez znaczenia szczególnie wtedy, jeśli właściciel biznesu szuka samochodu z ze średniego lub wyższego segmentu.

Leasing to także dobry sposób na finansowanie auta z rynku wtórnego. Banki niechętnie rozmawiają z potencjalnymi kredytobiorcami, jeśli w grę wchodzi 3-, 4-letnie auto; dla większości instytucji akceptowalnym maksimum będzie zakup auta z komisu i to nie starszego niż 2 lata.

Leasing operacyjny to realna oszczędność na czasie

Leasing operacyjny jest zdecydowanie najpopularniejszą formą finansowania firmowej floty wśród polskich przedsiębiorców z sektora MŚP. Formalnie – samochód pozostaje własnością leasingodawcy i pozostaje wydzierżawiony klientowi.

Ten ostatni nie ma pełnych praw eksploatacyjnych ? leasingodawcy muszą wyrazić zgodę np. na opuszczenie granic Polski samochodem, a wielu z nich wymaga zdeponowania karty pojazdu:

[?] firma leasingowa przechowuje kartę pojazdu u siebie. Dokument jest wydawany przedsiębiorcy, jeśli ten po zakończeniu finansowania i ewentualnym wykupie samochodu [źródło: depozyt karty pojazdu-definicja na www.comperia.pl]

Wszystkie obowiązki operacyjne, np. pod postacią przedłużania OC, AC, wykonywania odpisów amortyzacyjnych itd. pozostają po stronie firmy leasingowej, co zdejmuje pewien ciężar z przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca odliczy pełen VAT

Przy leasingu operacyjnym zarówno rata miesięczna, jak i każdy dodatkowy koszt np. w postaci opłaty za rozliczenie mandatu itd. może zostać w całości odpisany od podatku (podatek VAT przy leasingu operacyjnym jest rozumiany jako usługa, dlatego firma może odliczyć 100% VAT).

Warto wiedzieć: leasing operacyjny to dobre rozwiązanie dla płatników VAT. Przedsiębiorcy, którzy nie złożyli deklaracji VAT-R powinni szukać optymalnego rozwiązania w tzw. leasingu finansowym.

Po zakończeniu finansowania przedsiębiorca ma możliwość wykupu auta; większość firm decyduje się mimo wszystko na wymianę leasingowanego egzemplarza na nowy i przedłużenie umowy o kolejny okres leasingowy

Dodaj komentarz