Agencja Celna

Kontakt z urzędem celnym i związane z tym potencjalne problemy z odprawą to rzeczywistość, z którą musi się mierzyć każdy importer. Tych trudności można jednak uniknąć.

Agencja celna dla importera

Regulacje prawne w Unii Europejskiej ulegają ciągłym zmianom. Zmiany te szczególnie widoczne są w przypadku produktów pochodzących z Chin. W takiej sytuacji importer musi się liczyć nie tylko z potencjalną szczegółową kontrolą oraz z przytłaczającą ilością dokumentów, ale także z regularnie zmieniającymi się przepisami. 

W praktyce importer, który skupia się na prowadzeniu firmy nie jest w stanie być na bieżąco ze zmianami. Rozwiązaniem tego kluczowego problemu jest nowoczesna agencja celna, czyli pośrednik pomiędzy importerem a urzędem celnym. Ten kluczowy partner pomaga spełnić wszystkie formalności konieczne do wprowadzenia towaru na obszar celny Unii. Agenci celni pomagają importerowi sprawnie przejść przez odprawę celną, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu.

Podstawowe czynności, które wykona agencja celna to m.in.:

– sporządzenie zgłoszenia celnego, 

– skompletowanie dokumentacji, zarówno do odprawy importowej, jak i eksportowej, 

– reprezentowanie klientów przed granicznymi państwowymi instytucjami, takimi jak: Państwowa Inspekcja Sanitarna, Weterynaryjna, Fitosanitarna, czy też Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (WIJHARS).

Agencje celne rozbudowują swoją ofertę

W tym miejscu warto podkreślić, że zakres obsługi ze strony agencji może stać na różnym poziomie. Nie chodzi jedynie o kwestie związane bezpośrednio z pracą agencji, ale także o zakres pozostałych usług. Obecnie na rynku łatwość sprowadzania towaru gwarantują wyłącznie agencje, które oferują dodatkowe usługi bezpośrednio związane z importem. 

Do takich kluczowych usług zaliczyć można szeroką ofertę usług spedycyjnych, czy też składowania towarów nieunijnych w magazynach oraz składach celnych. Połączenie tych usług sprawia, że importer może ograniczyć ilość partnerów i dokumentacji, a tym samym zaoszczędzić swój czas. ALLcom posiada własną agencję celną w Gdyni, którą warto polecić. Zna potrzeby importerów i eksporterów, z racji oferowanych usług spedycyjnych i magazynowych.

Obowiązki importera

Warto podkreślić, że importer jest w pełni odpowiedzialny za sprowadzony towar. Nawet najlepsza agencja celna nie będzie w stanie dokonać odprawy celnej, jeżeli importer nie zadba o tak podstawowe kwestie, jak zweryfikowanie legalności towaru w Unii, czy też o uzyskanie niezbędnych zezwoleń związanych z importem.

Dodaj komentarz