Czym są automatyczne systemy załadunku i rozładunku?

Wszyscy korzystamy z różnych rozwiązań automatyzujących nasze codzienne czynności. Robotyzacja szturmem weszła również do przemysłu, umożliwiając przedsiębiorstwom szybsze, wydajniejsze i tańsze produkowanie różnego rodzaju dóbr. Przykładem takiego rozwiązania mogą być automatyczne systemy załadunku i rozładunku, z których korzysta coraz więcej zakładów produkcyjnych posiadających własne zaplecze magazynowe.

Doskonała alternatywa dla tradycyjnego modelu transportu wewnętrznego

Transport wewnętrzny jest jednym z tych procesów, które najmocniej angażują pracowników zakładów produkcyjnych. Przedsiębiorstwa szukające rezerw często nie biorą pod uwagę tego, że ich źródłem jest właśnie transportowanie materiałów, surowców i gotowych produktów w obrębie zakładu.

W tradycyjnym modelu wykorzystuje się do tego przede wszystkim ludzi, którzy mają do dyspozycji podstawowe narzędzia i maszyny, jak wózki widłowe, tzw. „paleciaki”, lifty itp. Ten system może się sprawdzać, natomiast na dłuższą metę generuje opóźnienia, spowalnia pracę linii produkcyjnych/montażowych i tym samym uniemożliwia przedsiębiorstwu zachowanie konkurencyjności.

Ten problem rozwiązują właśnie automatyczne systemy załadunku i rozładunku, które w znacznej mierze zastępują ludzi, gwarantując nieprzerwaną pracę linii transportowej. Elementy systemu nie potrzebują przerw, można je dobrać i zaprogramować ściśle pod kątem specyfiki danego zakładu. Dzięki takim systemom wewnętrzny przepływ towarów przebiega o wiele sprawniej, co ma bezpośrednie przełożenie na wzrost wydajności.

Jakie elementy wchodzą w skład automatycznego systemu transportu wewnętrznego?

Trzeba zaznaczyć, że tego typu systemy projektuje się na indywidualne zamówienie, dobierając takie rozwiązania, które rzeczywiście sprawdzą się w danym zakładzie, odpowiadając na jego potrzeby czy specyfikę pracy. Inaczej zostanie zbudowany system dla przedsiębiorstwa produkcyjnego dysponującego stosunkowo niewielkim zapleczem magazynowym, inaczej dla tego, w którym produkcja odbywa się w kilku budynkach, w dodatku wielokondygnacyjnych.

Do najważniejszych elementów systemu automatycznego załadunku i rozładunku zaliczymy:

  • przenośniki,
  • windy przemysłowe,
  • przesuwnice,
  • obrotnice,
  • stoły obrotowe,
  • stoły podnoszone,
  • sztaplarki,
  • naczepy samozaładowcze,
  • stacje dokowania automatycznego.

Trafiona inwestycja

Automatyczne systemy załadunku i rozładunku stanowią olbrzymie wsparcie dla zakładów produkcyjnych czy przedsiębiorstw logistycznych. Przede wszystkim znacząco przyspieszają przepływ wewnętrzny towarów, odciążając pracowników i umożliwiając wykorzystanie członków zespołu w innych obszarach działalności.

Istotną korzyścią wynikającą z zastosowania automatycznych systemów transportu wewnętrznego jest zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pracowników. Robotyzacja zmniejsza ryzyko kontuzji, przewlekłych urazów przeciążeniowych, a także groźnych wypadków przy pracy.

Więcej o korzyściach wynikających z wdrożenia automatycznego systemu załadunku i rozładunku w zakładzie można przeczytać w artykule na stronie https://www.promus.katowice.pl/artykuly/automatyczne-systemy-zaladunku-i-rozladunku-w-jaki-sposob-wspieraja-codzienna-prace-magazynu/.

Jak wdrożyć taki system w swoim zakładzie?

Zawsze należy zacząć od wybrania odpowiedniego wykonawcy. Warto tutaj postawić na jednego dostawcę systemu, który kompleksowo zajmie się realizacją zlecenia na poziomie koncepcji, projektu, produkcji, montażu, uruchomienia oraz późniejszego serwisowania instalacji. To duża oszczędność czasu, wygoda, ale też bezpieczeństwo (minimalizacja ryzyka opóźnień czy popełnienia błędów na którymkolwiek z etapów realizacji inwestycji).

Jednym z najbardziej renomowanych producentów automatycznych systemów załadunku i rozładunku, w tym kompleksowych linii transportowych, jest PROMUS Katowice. Spółka gwarantuje najwyższą jakość realizacji, fachowe doradztwo oraz indywidualne podejście do realizacji inwestycji, zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Dodaj komentarz