Auta z USA – jak je importować?

W USA można kupić modele samochodów, których nie ma w Polsce, a budzą ogromne pożądanie wśród Polaków. Niezależnie od tego, czy pragniesz kupić nowe auto terenowe, czy kultowy muscle car z lat 70 tych, warto przyjrzeć się tematowi auta z USA.

Czy import auta z USA się opłaca?

Wiele modeli samochodów kosztuje w USA znacznie mniej niż w Europie – wynika to z przelicznika dolara do euro. Gdy dolar jest tani, zakupy stają się jeszcze bardziej opłacalne. Musimy jednak dokładnie kalkulować, czy import będzie opłacalny, gdyż do zapłaty jest jeszcze koszt sprowadzenia samochodu. Koszty są porównywalne podczas sprowadzania aut drogich i tanich, dlatego znacznie bardziej opłaca się import drogich samochodów.

Jakie auta z USA warto importować?

Niektóre samochody są produkowane wyłącznie w Stanach Zjednoczonych i nie można ich kupić w innych krajach. Takie auta z USA, szczególnie jeśli chodzi o starsze modele, sprawiają ogromne problemy mechanikom i trudno dostać do nich części. Z drugiej strony, w Polsce można zarobić też na imporcie samych części lub samochodów uszkodzonych. W przypadku nowych modeli aut nie ma problemów z dokupieniem części. Osoby, które zajmują się importem aut z USA od kilku lat wiedzą, że najwięcej zarabia się na nowych, luksusowych samochodach takich jak Porsche czy ekskluzywne modele BMW.

Wycieczka do USA

auta z usa
auta z usa

Największym minusem jeśli chodzi o auta z USA jest problem z załatwieniem formalności. Aby tam pojechać, potrzebujemy wizy. Kraj jest bardzo duży jak na polskie realia, dlatego koniecznie trzeba umówić sobie kilka samochodów w pobliskich miastach. Gdy zakupimy samochód, który widzieliśmy na własne oczy, mamy większe prawdopodobieństwo, że trafimy na sprawny model.
Import aut z USA może przebiegać także w inny sposób. Auto może kupić nasz pośrednik – a takich firm w USA działa coraz więcej. Korzystając z usług pośrednika możemy obejrzeć samochód przez internet a następnie odebrać go w Polsce. Pozostaną wtedy do załatwienia jedynie formalności związane z zarejestrowaniem auta w naszym kraju. Opłata za takie pośrednictwo to kilkaset dolarów, co w porównaniu do ceny biletów lotniczych do Stanów, jest korzystną ofertą.

Auta z USA – gdzie szukać?

Samochody z tego kraju są wyszukiwane w taki sam sposób, co na przykład auta z Niemiec. Osoby prywatne oraz dilerzy wystawiają samochody na aukcjach w internecie. Aukcje rządzą się swoimi prawami i czasem aby wziąć udział w licytacji konieczne jest płatne zarejestrowanie swojego profilu. W Stanach Zjednoczonych wiele samochodów jest sprzedawanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, gdyż uległy wypadkowi. Gdy kupimy takie auto wiemy, że uległo wypadkowi i możemy się przygotować na jego naprawę. Znacznie niebezpieczniej jest wtedy, gdy kupimy auto, które na pierwszy rzut oka jest sprawne, a ma wady ukryte. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie tuszują niedoskonałości.

Jak dotransportować samochód do Polski?

Najpopularniejszym rodzajem transportu aut z tego kraju jest transport wodny. Po zakupie musimy załatwić formalności związane z dotransportowaniem naszego auta do portu, a następnie z jego przywozem do Polski lub Niemiec. Cena transportu auta do portu wynosi od 600 złotych i rośnie wraz z odległością. Transport promem kosztuje od 1500 złotych. Auto powinno przypłynąć w około dwa tygodnie. Bardzo ważnym dokumentem podczas transportowania samochodu do Polski jest jego akt własności. Musi tam być wpis mówiący o tym, że samochód jest sprawny technicznie. W przeciwnym razie samochodu nie będzie można zarejestrować w Polsce i pójdzie on na złom. O sprawie może być powiadomiony także Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Auto można odebrać zarówno w portach w Niemczech, jak i w Holandii oraz w Gdyni.

Formalności po przywiezieniu auta do Polski

Gdy samochód przekroczy już granicę naszego kraju, warto skorzystać z usług firm, które załatwią za nas formalności celne. Dzięki temu unikniemy długiej podróży do portu. Tego rodzaju firmy zajmują się rozładowaniem kontenera z pojazdem oraz doprowadzeniem go tam, gdzie jest Ci on potrzebny. Odprawa celna trwa od jednego do dwóch dni. Nie ma możliwości legalnego przejechania się autem dopiero co sprowadzonym z USA, gdyż w pierwszej kolejności musimy wykonać badania techniczne. Szczególnie rygorystyczne podejście do auta z USA ma niemiecka policja. Firma powinna zapłacić także opłatę viaTOLL.
Gdy samochód zostanie dotransportowany do Gdyni, konieczne jest dokonanie odprawy. Konieczne jest opłacenie podatków i ceł. Cło można uiścić w mieście, gdzie mieszkamy, jednak przedtem trzeba zapłacić przewidywaną stawkę opłat.

Formalności ciąg dalszy

Gdy opłacimy cło, możemy przeprowadzić badania techniczne auta. Ich koszt rośnie w przypadku aut powypadkowych i tych, które mają instalację gazową. Co ciekawe, auta z USA muszą mieć przerobione światła, gdyż nie spełniają polskich wymogów. Cena tego zabiegu jest różna, w zależności od modelu samochodu. Jeśli nasz samochodów został wyprodukowany w Kanadzie i następnie ktoś kupił go w USA, to auto powinno spełniać polskie kryteria. Trzeba jeszcze opłacić dokumenty konieczne do zarejestrowania auta w wydziale komunikacji oraz dokonać wpłaty recyclingowej. Na koniec rejestrujemy auto, załączając do wniosku wszystkie dowody wpłat. Po dwóch tygodniach dostaniemy tak zwany miękki dowód rejestracyjny.

Czy to się opłaca?

Sprowadzenie auta z USA wymaga załatwienia bardzo dużej liczby formalności, ale po podsumowaniu wszystkich kosztów widać, że nowe, drogie modele samochodów sprowadzane w ten sposób można jeszcze sprzedać z zyskiem. Warto zauważyć, że sprowadzenie samochodu przez porty niemieckie jest zwykle tańsze od dostarczenia go do Gdyni. Wybierając firmę, która przetransportuje auta z USA, warto skoncentrować się na ofercie firm z USA, które mają znacznie lepszą opinię i działają szybciej niż firmy rodzime.

Dodaj komentarz