Zwrot podatku z Niemiec – warto się o niego postarać

Aby uzyskać zwrot podatku z Niemiec musisz być czynnym płatnikiem VAT. Kosztów nie odliczą sobie osoby, które nie opłacają podatku VAT. Siedziba Twojej firmy musi znajdować się w Polsce. Co więcej, jeśli prowadzisz sprzedaż swoich produktów albo usług w Niemczech, także nie możesz się starać o zwrot podatku. Jak widać, jest kilka obostrzeń w tej sprawie, które mogą zniechęcać do wnioskowania o zwrot podatku.

Refundacja kosztów podróży do Niemiec

Przedsiębiorcy udający się do Niemiec w celach służbowych mają także prawo do ubiegania się o zwrot kosztów poniesionych w obcym kraju. Od wydatków można sobie odliczyć niemiecki podatek VAT, co znacznie zmniejsza koszty poniesione w Niemczech. Zwrot podatku z Niemiec najczęściej jest wykorzystywany do odzyskania pieniędzy za tankowanie auta. Można starać się też o zwrot wielu innych wydatków. W każdym kraju Unii Europejskiej są inne stawki oraz metody odzyskiwania pieniędzy.

Zwrot podatku z Niemiec na podstawie procedury VAT-REF

Przedsiębiorcy z Polski mogą się starać o zwrócenie VAT za zakupy w Niemczech na podstawie faktury VAT-REF. Jeśli dokonałeś zakupów w Niemczech, możesz starać się o zrefundowanie stuprocentowej stawki VAT. Działanie można to porównać do zwrotu kosztów za wydatki poniesione w Polsce, a służące Twojej firmie, jednak procedura jest znacznie bardziej skomplikowana. Niektóre osoby nie wiedzą, że zwrot podatku z Niemiec można uzyskać za takie zakupy i usługi jak hotel, opłaty za przejazd autostradą, opłaty za parkowanie oraz uczestnictwo w targach i konferencjach. Jeśli kupiłeś “na firmę” sprzęt elektroniczny oraz elementy służące do wyposażenia twojego biznesu, także możesz się starać o zwrot podatku VAT. Niektóre rzeczy nie podlegają pod zwrot VAT – należą do nich zakupy produktów żywnościowych oraz używek i napoi. Nie odzyskasz pieniędzy za rzeczy, które były kupione na twoje prywatne potrzeby.

Składanie wniosku VAT-REF

Procedura VAT-REF jest dostępna jedynie przez stronę internetową. Urząd służbowy przedsiębiorcy właściwy z uwagi na siedzibę jest pośrednikiem między podatnikiem a urzędem skarbowym w Niemczech. Jeśli spełnimy wszystkie warunki ustalone przez polski urząd skarbowy, nasz wniosek zostaje przekazany do właściwego urzędu w Niemczech, na co polska skarbówka ma 15 dni. Wniosek składamy przez program e-Deklaracje, wraz ze skanami wszystkich dokumentów. Należy je umieścić w formie plików spakowanych .zip. Co ciekawe, w tym przypadku nie ma możliwości złożenia wniosku za pomocą podania w formie papierowej. Wnioski składa się w okresach od kwartału do roku. Bardzo ważna jest kwota, o której zwrot prosimy w podaniu. Musi być ona większa niż 50 euro. Procedura jest nieco pogmatwana, gdyż jeśli chcemy rozliczać się co kwartał, minimalna kwota to 400 Euro, poniżej niej wnioski są odrzucane. Wynika z tego wniosek, że jedynie firmy, które robią zakupy w Niemczech regularnie i na duże kwoty, mogą się starać o zwrot co kwartał.

Procedura jest długa i nie zawsze kończy się sukcesem

Zwrot podatku z Niemiec
Zwrot podatku z Niemiec

Komunikacja w większości przypadków ogranicza się do wymiany wiadomości e-mail. Jeśli przedsiębiorca nie dostarczy wszystkich dokumentów, należy je przedstawić przez podaną stronę internetową. Można także podać numer telefonu, dzięki czemu procedura może przebiegać sprawniej. Wniosek rozpatrywany jest długo – niemiecki urząd skarbowy ma na podjęcie decyzji nawet do roku czasu. Zwrot podatku z Niemiec trwa najdłużej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, ale warto uzbroić się w cierpliwość. Czasem wnioski zostają odrzucone, na przykład wtedy, gdy urząd skarbowy wykryje, że dokonaliśmy w Polsce zakupu podobnego sprzętu. Zwrot podatku z Niemiec to skomplikowana sprawa – w Polsce nie ma możliwości odzyskania podatku od niektórych usług, natomiast kraje Unii Europejskiej w ich przypadku nie robią problemów.

Jak udokumentować zakupy?

Aby uzyskać zwrot podatku z Niemiec, konieczne jest udokumentowanie zakupów za pomocą faktur lub paragonów. Niemcy są pod tym względem liberalnym krajem, gdyż można uzyskać zwrot podatku jedynie dzięki paragonowi fiskalnemu. W innych krajach przepisy nie są tak przyjazne i trzeba pokazywać fakturę. Wynika z tego, że gdy jesteśmy w czasie podróży w Niemczech, warto kolekcjonować paragony fiskalne. Zwrot podatku z Niemiec pozwoli na znaczne obniżenie takich kosztów.

Księgowanie zwrotu podatku z Niemiec

Zwrot podatku z Niemiec jest traktowany jako przychód. Należy zaksięgować go w sposób odpowiedni do sposobu rozliczania naszej działalności gospodarczej i wykazać jako dochód. Księgując  ten dochód należy w formularzu wpisać kwotę, która została wyznaczona przez niemiecki urząd skarbowy, a następnie przeliczyć go na złotówki według aktualnego kursu z dnia, który poprzedzał jego wykonanie. Ponieważ przelew idzie z Niemiec, bank może pobrać prowizję za jego przyjęcie i zaksięgowanie. Niestety, ale stanowi to wyłącznie koszt przedsiębiorcy. Jak widać, procedura zwrot podatku z Niemiec nie jest prosta, ale gra jest warta świeczki. Nie musimy tracić nawet pieniędzy na znaczek pocztowy, a wszystko odbywa się przez internet. Wynika z tego, że jeśli robiłeś zakupy w Niemczech i masz to udokumentowane, warto złożyć wniosek o zwrot podatku.

Zakupy towaru w Niemczech

Osoby, które zamierzają sprzedawać rzeczy kupione w Niemczech, często zastanawiają się, w jaki sposób zmniejszyć koszty poniesione przy zakupie.

Podczas kupowania produktów w Niemczech przedsiębiorca niemiecki powinien wystawić fakturę, w której stawka VAT wynosi 0%.

Jest to możliwe tylko wtedy, gdy jesteś płatnikiem VAT-EU. W Polsce podczas sprzedaży towaru nalicza się naszą stawkę VAT odpowiednią do rodzaju towaru, którego sprzedażą się zajmujemy. W zależności od rodzaju towaru będzie to stawka 5, 8 lub 23 %.

Dodaj komentarz