Produkcja w Chinach – najlepsze metody na sukces

Produkcja w Chinach to szansa na wyprzedzenie konkurencji.

Jeśli wymyśliłeś nowy produkt, który ma dużą szansę na powodzenie, powinieneś go produkować w najniższej możliwej cenie, dzięki czemu będziesz mógł zarobić więcej na marży lub tanio sprzedawać.
Produkcja w Chinach jest opłacalna przede wszystkim z powodów finansowych, gdyż koszt siły roboczej i materiałów będzie znacznie niższy niż w Polsce. Oddalenie produkcji niesie także problemy.

Produkcja w Chinach
Produkcja w Chinach

Jak współpracować z chińskimi firmami?

Zmieniające się rynki powodują konieczność dostosowywania produkcji do potrzeb klienta i reagowanie na zmiany koniunktury. Konieczne jest stosowanie odpowiedniego modelu współpracy z naszym wykonawcą. Najlepiej sprawdzają się bliskie więzi i produkowanie w rozsądnej -a nie możliwie najniższej cenie. Produkcja w Chinach nie musi wiązać się z produktami niskiej jakości.
Najrozsądniejszą formą współpracy z chińskim producentem jest podpisanie z nim umowy o produkowanie przedmiotu, który zaprojektowaliśmy. Dzięki temu produkcja w Chinach dla nas utrzyma się na rozsądnym poziomie. Jedynie gigantów rynku stać na to, by wykupić własne fabryki w tym kraju i samodzielnie nimi zarządzać. Istnieje kilka metod współpracy ? możesz na przykład negocjować stworzenie produktu posiadającego odpowiednie parametry. Produkcja w Chinach może też wiązać się z dostarczeniem chińskiej firmie odpowiednich materiałów. Innym sposobem na produkcję tanich urządzeń jest zakupienie wszystkich elementów w Chinach i zmontowanie go dopiero w Polsce.

Podatki ? zależne od tego, co produkujemy

Zanim nasza produkcja w Chinach dojdzie do skutku, musimy zainteresować się wysokością cła oraz podatku, które zapłacimy po przysłaniu towaru do Polski. Oprócz cła (którego wysokość możesz sprawdzić w systemie ISZTAR), będziesz musiał zapłacić jeszcze podatek VAT. Jeśli towar popłynie od razu do portu w Hamburgu gdzie zostanie oclony i rozliczony, to nie będzie trzeba zapłacić wstępnego VATU po przywiezieniu towaru do Polski. Na rynku działają firmy, które załatwiają tę procedurę i następnie wysyłają towar do Polski, dlatego ta droga jest korzystna. W innym przypadku stawkę VAT musimy doliczyć do ceny sprzedaży brutto. Czy produkcja w Chinach w takim razie się opłaci? W większości przypadków tak, dlatego jest to sposób na znaczne zaoszczędzenie na kosztach. Produkcja w Chinach może odbywać się zarówno w nowoczesnych, świetnie wyposażonych fabrykach, jak i małych zakładach. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu tniemy koszty, ale nasze produkty nie są produkowane zbyt szybko.
Produkcja w Chinach wymaga doświadczenia, dlatego że musimy wybrać producenta, którego fabryka znajduje się w odpowiednim miejscu (bliskość innych firm, od których będzie on czerpał materiały), bliskość portów. Na początku takiej współpracy najbardziej opłacalne jest skorzystanie z usług profesjonalistów zajmujących się produkcją w tym kraju. Dzięki temu od razu będziesz mógł skorzystać z usług firm, które będą najbardziej odpowiadały twoim produktom.

Oznakowanie CE

Oznakowanie CE jest nadawane przez producenta wtedy, gdy jego produkt został poddany ocenie zgodności i gdy uzyskał ją. Jest wiele sposobów na uzyskanie tej oceny, a w przypadku produktów elektronicznych należy przeprowadzić pomiary, najlepiej w laboratorium, które odpowiada za ich rzetelność. Sprzęt produkowany w Chinach także powinien nosić ten sam certyfikat. Oznacza to, że musimy kontrolować jakość produkowanych urządzeń i w razie problemów zgłaszać to naszej fabryce. Znany jest także problem umieszczania na produktach importowanych z Chin znaczka China Export, który bardzo przypomina oznakowanie CE, co nie pozwala na sprzedawanie przedmiotów na rynku europejskim. Łatwiejszym sposobem na uzyskanie certyfikatu CE jest złożenie urządzenia z podzespołów, które posiadają ten certyfikat i zamieszczenie ich jako załączników do własnego certyfikatu.

Jak rozpocząć produkcję w Chinach

W pierwszej kolejności należy wyszukać firmy, które zajmują się produkowaniem przedmiotów na zlecenie w Twojej branży. Na szczęście coraz więcej z nich porozumiewa się już w języku angielskim. Później następuje weryfikacja takiej firmy ? czasem bywa tak, że firma podaje się za producenta, a jest jedynie pośrednikiem. Produkcja w Chinach to także negocjacje, dzięki czemu można ustalić korzystne warunki współpracy, jakość produkowanych przedmiotów i co najważniejsze, ich cenę. Zamiast ryzykować, że rozpoczniemy współpracę z firmą, która ma jedynie świetną stronę internetową i nie posiada własnej fabryki, najbezpieczniej jest skorzystać z usług firmy pośredniczącej.

Nie zapominaj o kontroli jakości

Kontrola jakości to jeden z najważniejszych czynników podczas produkcji. Produkty powinno się sprawdzać przed rozpoczęciem masowej produkcji, w jej trakcie oraz wtedy, gdy produkcja partii towaru jest już zakończona. Dzięki takiemu sprawdzaniu unikamy problemów z defektami podczas produkcji, a także wiemy, czy produkt został wytworzony w takiej ilości jaką zamawialiśmy i odpowiednio zapakowany.
Nie mniej ważna jest wysyłka towaru do Polski. Towar może przyjechać zarówno pociągiem, jak i statkiem. Zorganizowanie transportu w tani i bezpieczny sposób i dbanie o to, by zapakowano wszystkie produkty wymaga doświadczenia w prowadzeniu biznesu w Chinach. Nie wolno zapominać o ochronie patentowej, gdyż chińscy producenci potrafią błyskawicznie zareagować na ciekawy produkt i rozpocząć jego produkcję we własnym zakresie. W tym celu trzeba monitorować branżę i sprawdzać, czy nie pojawiają się produkty łudząco podobne do naszego. Jeśli tak się stanie, należy reagować.
Niewątpliwie zorganizowanie czegoś tak poważnego jak produkcja w Chinach nie jest prostym zadaniem ? wymaga znajomości rynku, języka i przepisów (a także skomplikowanych realiów Azji), dlatego niektóre firmy, zamiast samodzielnie poświęcać czas na przelot, zlecają to specjalistom. Jeśli pragniesz zająć się tym we własnym zakresie, zapoznaj się z ofertami różnych firm przez internet, a następnie pomyśl o wylocie do tego kraju do kila dni.

Produkcja w Chinach ? minusy

Towar wyprodukowany w Chinach trzeba przewieźć, co trwa dość długo. Koszt paliwa na świecie drożeje, co jest jednoznacznie powiązane ze wzrostem ceny towaru. Musimy także pomyśleć nad wynajęciem magazynów. Ponieważ koszty rosną, produkcja w Chinach nie jest jedyną możliwością, jeśli chodzi o tanie produkowanie. Niskie koszty produkcją są też w innych krajach azjatyckich i na ? Haiti, gdzie przenoszą się firmy produkujące elektronikę.

1 komentarz do “Produkcja w Chinach – najlepsze metody na sukces”

  1. Dzień dobry, mam pytanie: jeżeli chcę coś produkować w Chinach od podstaw do stanu gotowego produktu i importować go we własnej marce – to czy na etykiecie na opakowaniu i samym produkcie mogę nakleić etykiety na których oprócz nazwy, kodu, CE itp. mogę umieścić swoją Firmę jako producenta? Oczywiście niezależnie od informacji Made In China?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz