Auta z Niemiec – jak bezpiecznie sprowadzać samochody?

Używane auta z Niemiec w naszym kraju cieszą się niezmienną popularnością. Auta z Niemiec sprowadzamy dlatego, że można je tam kupić taniej niż w Polsce. Zwykło się mówić, że samochody niemieckie są krócej używane, gdyż Niemcy chętniej i częściej wymieniają je na nowe modele. Jeśli obawiasz się kupna auta w Polsce od handlarza, warto wybrać się na poszukiwania za granicę. Doświadczone osoby twierdzą, że tak naprawdę zakupy w tym kraju się nie opłacają, gdyż auta mają ceny zbliżone do samochodów w Polsce. W Niemczech także narażamy się na zakup auta ze sfałszowanym przebiegiem. Auta z Niemiec mają także zalety ? są znacznie lepiej wyposażone niż samochody z Polski, w większości przypadków są też serwisowane w ASO.

Auta z Niemiec ? rozeznanie.

Gdy wiesz, jakie auto Cię interesuje i ile pieniędzy możesz na nie przeznaczyć, warto rozejrzeć się na niemieckich i europejskich portalach, gdzie wystawiane są ogłoszenia, odnośnie do ich sprzedaży. Niektóre ogłoszenia widnieją krótko, gdyż po kilku godzinach od wystawienia samochód jest już sprzedany. Ignoruj ogłoszenia, na których nie ma podanego kontaktu telefonicznego, a jedynie e-mail. W dalszej części artykułu będzie więcej o oszustwach. Jeśli wiesz już, kiedy wyjeżdżasz do tego kraju i pojawi się ciekawe ogłoszenie, odnośnie do sprzedaży auta, warto zadzwonić i zarezerwować sobie samochód przez telefon. Wielu Niemców zna także język polski lub angielski, co ułatwia współpracę. Im więcej oględzin uda Ci się zarezerwować, tym większa szansa, że uda Ci się kupić wymarzony samochód. Nie ograniczaj się do jednego modelu ? w rzeczywistości wiele aut jest zbudowanych niemal z tych samych części.

Niezbędny jest rozsądek

Musisz pamiętać o tym, że każda oferta o zaniżonej cenie auta jest podejrzana. Osoby, które długo zajmują się taką kwestią jak auta z Niemiec, wiedzą, że ceny poszczególnych modeli w różnych rocznikach są zbliżone. Podobnie jak na allegro, zdarzają się nieuczciwi ludzie, liczący na ludzką naiwność. Część z nich żąda zaliczki, przed obejrzeniem samochodu, a następnie urywa kontakt. Nie ma stuprocentowej metody na rozpoznanie, czy licznik auta z Niemiec był cofany, dlatego trzeba się pogodzić z tym, że samochód przejechał prawdopodobnie więcej niż pokazuje. Samochody niemieckie mogą mieć większe przebiegi od analogicznych w Polsce, ale pamiętajmy o tym, że jest tam większa kultura jazdy oraz lepsze drogi.

Oglądanie auta z Niemiec ? na co zwrócić uwagę.

Auta z Niemiec

Jeśli nie znasz się na samochodach, najlepiej wybrać się do Niemiec w towarzystwie kolegi-mechanika, lub wybrać się do tego kraju w kilka osób. Nie sposób kupić samochodu bez dokładnego obejrzenia. Trzeba zwrócić uwagę na stan lakieru, szyby (szyba z innego roku niż pozostałe może świadczyć o wypadkowości pojazdu), przebieg na liczniku oraz w książce serwisowej pojazdu. Powinny się zgadzać. W przypadku starszych aut książki zwykle nie ma, dlatego musimy zwrócić uwagę, co ile wymieniany był olej. Na miejscu można także zmierzyć grubość lakieru, za pomocą prostego urządzenia. Gdy miernik wskazuje, że warstwa lakieru jest zbyt gruba, samochód był przemalowywany. Jeśli auto odpowiada Ci pod względem wizualnym, warto się nim przejechać.

Auta z Niemiec – od właściciela czy od dilera?

Najdroższe samochody są tuż przy granicy niemieckiej, gdyż auta z Niemiec kupione od właściciela to mniejszy koszt niż te od pośrednika, gdyż nie płacimy prowizji. W takim przypadku po podpisaniu umowy musimy wyrejestrować pojazd w niemieckim Urzędzie Komunikacji i postarać się o nowe tablice oraz o ubezpieczenie. Koszt wynosi około 400 złotych. Wiążą się z tym formalności, które zwykle opóźniają czas powrotu do Polski. Niemcy zwykle niechętnie przystają na odstąpienie tablic rejestracyjnych na czas podróży auta do Polski.

Zakup auta od dilera jest prostszy, gdyż dzięki temu można załatwić wszystkie sprawy w jeden dzień. Pracownik pomaga nam w wykupieniu nowych tablic oraz ubezpieczenia. To znacznie łatwiejsza metoda niż zakup auta na giełdzie, gdyż działają one wtedy, gdy urzędy komunikacyjne są nieczynne. Jak widać, największym problemem podczas sprowadzania auta z Niemiec jest załatwienie tablic. W związku z tym pojawiły się też inne metody obchodzenia przepisów, takie jak jazda na tablicach innego pojazdu, który jest zarejestrowany z Polski. Z drugiej strony, zakupy auta od dilera wiążą się zwykle z ryzykiem, że auto zostało odnowione specjalnie po to, by się sprzedało, a jego stan techniczny jest kiepski. Najbardziej niebezpieczne są samochody powypadkowe, dlatego warto sprawdzać informacje zawarte w numerze VIN pojazdu.

Auto z Niemiec kupione w Polsce

Auto możemy kupić także w Polsce, gdyż wiele osób traktuje import samochodów jako źródło utrzymania. Taki samochód będzie nieco droższy niż kupiony samodzielnie, ale do załatwienia mamy znacznie mniej formalności. Kupując w ten sposób także jesteśmy narażeni na sztuczki sprzedających samochody ? zmiana tapicerki, cofanie liczników oraz maskowanie rdzy.

Formalności po zakupach.

W przypadku zakupu auta z Niemiec płatność następuje gotówką. Z wizytą w tym kraju wiążą się jeszcze inne koszty. Warto zarezerwować sobie nocleg, konieczne jest też przetłumaczenie umowy na język polski. W związku z tym konieczne jest skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego. Po przyjeździe do Polski, warto wykonać przegląd pojazdu, który kosztuje tyle samo, co samochodu kupionego w Polsce. Auta z Niemiec są obciążone akcyzą. Mamy na jej uregulowanie dwa tygodnie, a wysokość zależy od pojemności silnika. Ponieważ auto było kupione w obcym kraju, musimy także złożyć wniosek o zwolnienie nas z VAT. Kosztuje to 160 złotych. Na konto odpowiedniego banku wpłacamy także opłatę recyklingową. Pozostaje nam zarejestrować samochód i kupić tablice rejestracyjne, a następnie odebrać stały dowód rejestracyjny. Na podstawie umowy kupna-sprzedaży oraz dokumentów auta opłacamy ubezpieczenie samochodu.

1 komentarz do “Auta z Niemiec – jak bezpiecznie sprowadzać samochody?”

Dodaj komentarz