Niezbędne wyposażenie hal stalowych

Hale o konstrukcji stalowej cieszą się dużą popularnością wśród polskich inwestorów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że taki obiekt należy odpowiednio wyposażyć. Co jest niezbędne, a co może być dodatkiem? Na co zwrócić uwagę?

Wyposażenie już na etapie projektu

Projekt kojarzy się głównie z określeniem rozkładu obiektu i planach konstrukcyjnych. W rzeczywistości na tym etapie należy też określić niezbędne wyposażenie hali. To bardzo ważne, ponieważ zapobiegnie dodatkowym wydatkom. Instalacja niektórych elementów po skończeniu budowy może być niestety wyjątkowo kosztowna.

Zawsze należy więc podjąć współpracę z doświadczonym wykonawcą, który bierze pod uwagę również wyposażenie hali. Polecaną firmą jest Commercecon, który świadczy usługi kompleksowe. Oznacza to, że opracowuje nie tylko projekt, ale zajmuje się też jego wykonaniem i pracami wykończeniowymi.

1. Okna i odpowiedni rodzaj bram oraz drzwi

Światło w hali jest niezbędne. Czasy, kiedy praca przebiegała tylko przy tym sztucznym się już skończyły. W halach stalowych często montowane są okna, które doświetlają pomieszczenia, dając większy komfort pracownikom. Mogą być to okna standardowe lub nawet wystawowe. Wszystko zależy od rodzaju hali i jej przeznaczenia. Dobrym pomysłem są też świetliki montowane na dachu.

Bramy i drzwi powinny być dostosowane do maszyn, które będą się poruszać po hali oraz do potrzeb inwestora. Na rynku można dostać wiele rodzajów drzwi o różnych właściwościach (np. dźwiękoszczelnie, ognioodporne). Jeśli chodzi o bramy, masz do wyboru przesuwne, rolowane, szybkobieżne, segmentowe.

2. Suwnice i doki

Hale ze stali bardzo często obsługują ciężkie maszyny. Ich transport będzie znacznie ułatwiony dzięki montażu odpowiednich suwnic. Dzięki nim można przenosić przedmioty zarówno w pionie, jak i w poziomie. Niezbędne mogą być także doki przeładunkowe (rampy, podnośniki itd.). 

3. Instalacja grzewcza i wentylacja

To absolutne niezbędniki. Bez nich praca byłaby niemożliwa, ponieważ są to kwestie regulowane przez prawo. Hale ze stali muszą być więc wyposażone w instalację grzewczą i wentylację. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na wybrane rozwiązania i sposób ich montażu. Niewielu początkujących inwestorów zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że ogrzewanie i wentylacja stanowią jeden z największych kosztów eksploatacyjnych.

Dodatkowe wyposażenie

Wiele firm oferuje tzw. dodatkowe wyposażenie, które może i nie jest niezbędne, ale na pewno usprawnia pracę i zwiększa bezpieczeństwo. Takim wyposażeniem są choćby systemy sygnalizacji pożaru SAP, które wykrywają pożar i uruchamiają instalacje przeciwpożarowe, np. instalacje mgły wodnej. Przedsiębiorcy chętnie inwestują też w instalacje, które zmniejszają zużycie energii.

Dodaj komentarz