Jednostki certyfikujące

Chcąc sprowadzać towary z Chin warto dowiedzieć się czym są jednostki certyfikujące. Na ogół szybko okazuje się, że nasz import nie obejdzie się bez licencji, certyfikatów,instrukcji obsługi. Najczęściej są dwie drogi zdobycia odpowiednich atestów. W przypadku niektórych towarów producent wystawia ocenę, że towar może być rozpowszechniany na rynku europejskim, w innych konieczne jest, aby zajęły się tym odpowiednie jednostki certyfikujące.

Nie jest to sprawa, którą możemy zlekceważyć – jeżeli zabraknie odpowiednich dokumentów, będziemy mieć problem z Urzędem Celnym, który może odesłać nasz towar, zniszczyć go lub cała sprawa może zakończyć się grzywną, a nawet sprawą sądową. Lepiej jest nie ryzykować takich działań  bo z tego typu importerami, nikt nie chce mieć do czynienia. Cały czas trzeba pamiętać, że certyfikaty są niezbędne, bo mówią o tym, gdzie dany produkt został wyprodukowany, czy spełnia określone wymogi bezpieczeństwa oraz czy jego stosowanie nie zagraża zdrowiu lub życiu. Lepiej jest wcześniej zadbać o stronę prawną, niż później narażać się na zupełnie niepotrzebne koszty.

Certyfikat CE

Najważniejszy dokument certyfikujący, jaki wymagany jest przy imporcie to certyfikat CE, który o ile znajduje się na produkcie to oznacza, że można go bezpiecznie używać. Stosowanie tego atestu w Polsce jest niezbędne od 1 maja 2004 roku – czyli od czasu kiedy to nasz kraj stał się członkiem Unii Europejskiej. Nie zawsze CE gwarantuje jakość zgodnie z normami europejskimi – jest to tylko zapewnienie osoby, która wprowadza towar na rynek, że opowiada wymaganiom. Stąd też biorą się różnego rodzaju afery, kiedy to okazuje się, że na rynku pojawiają się niebezpieczne zabawki, kosmetyki, wadliwy sprzęt elektroniczny.

Jak widać samo zapewnienie nie zawsze wystarczy. Drugim dokumentem, który jest równie ważny jest instrukcja w języku polskim. Jej brak może sprawić, że towar może nie być dopuszczony do sprzedaży. Jeżeli importujemy towar z Chin to powinniśmy zażądać od producenta wyników badań gwarantujących, że można bezpiecznie używać ich towaru – jest to tzw. CCC Mark. Jeśli nie wiadomo czy chiński produkt będzie spełniał europejskie normy, można zdecydować się zamówić próbkę, która zostanie przebadana przez agencję certyfikującą – jeżeli zatwierdzi ona produkt to można go sprowadzać, jeżeli nie – wiadomo, że sprawa może skończyć się niebezpiecznie lub nieprzyjemnie. I to dla nas, a nie dla chińskiej fabryki.

Jednostki certyfikujące

Jednostki certyfikujące - made in china
Jednostki certyfikujące – made in china

Jest wiele jednostek certyfikujących, które zajmują się badaniem i przyznawaniem odpowiednich świadectw towarom:

  • Centrum Certyfikacji CECE Polska – zajmuje się przede wszystkim certyfikatami dla maszyn i urządzeń, a także wyrobów budowlanych
  • Agencja DNV,
  • Agencja ELTEST,
  • Główny Instytut Górnictwa,
  • Instytut Nafty i Gazu,
  • Polskie Centrum Badań i Certyfikacji,
  • Zakłady Badań i Atestacji ?ZETOM? – poza przyznawaniem certyfikatów, zajmuje się też szkoleniami,
  • Okręgowy Urząd miar we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy…

Oczywiście to tylko niektóre przykładowe jednostki certyfikujące. Każda z nich odpowiedzialna jest za jeden lub za kilka grup produktów. Certyfikaty można wystawiać dla 23 grup produktów np. implantów medycznych, jachtów, maszyn, materiałów wybuchowych, urządzeń gazowych, wyrobów budowlanych, zabawek i kilkunastu innych. Są to na tyle zróżnicowane wyroby, że agencje najczęściej posiadają akredytację na jedną lub kilka grup towarów.

Dodaj komentarz