Import odzieży

Planując karierę importera każdy szuka dla siebie i swojego towaru odpowiedniej niszy. Osoby, które podróżują zauważają, że są  cenione marki, modne w innych krajach, których brakuje w Polsce. Z tego powodu popularny jest pomysł na swój własny biznes opierający się na imporcie odzieży z różnych krajów. Jeszcze kilka lat temu mogła to być oryginalna nisza – import odzieży firm, których brakowało w Polsce. Sprowadzanie ubrań stało się pomysłem na własną działalność gospodarczą zaraz po tym jak Polska weszła do Unii Europejskiej – okazało się, że można sprowadzać towary bez płacenia cła, łatwo można się przemieszczać i robić zakupy na dużą skalę.W końcu posiadając interesujące towary, mamy przewagę nad innymi importerami, która pozwala na korzystne dla nas ceny i marże. Sprowadzanie ubrań z różnych stron świata wydawało się pomysłem na sukces – Chiny, Anglia, USA, Włochy, Turcja, Indie – każdy z tych krajów mógł zaproponować ciekawe wyroby, marek mało dostępnych w Polsce.

Import odzieży z Chin

Jak nietrudno się domyślić import odzieży z Chin jest bardzo popularny. W sierpniu 2012 roku TNS Polska przeprowadziło ankietę, w której pytano jakie chińskie produkty są popularne w Polsce. Ponad 60% pytanych wskazało właśnie na ubrania i buty. Import odzieży z Chin jest popularny ze względu na cenę – w końcu ta gigantyczna fabryka świata produkuje większość ubrań dostępnych w zwykłych sklepach.Import odzieży z Chin dla zaprawionego importera nie jest trudny z formalnego punktu widzenia: nie potrzeba dużej ilości certyfikatów, atestów, a towar jest łatwo dostępny. Wystarczy tylko, aby na fakturze była nazwa ubrania, skład, waga. netto i brutto. Konieczne jest zapłacenie 12% cła i 22% VAT. Oczywiście przy imporcie potrzebne są wszystkie standardowe dokumenty czyli: faktura handlowa, świadectwo pochodzenia, list załadunkowy, w przypadku transportu morskiego konosament, czasami odpowiednie certyfikaty.Jeżeli zdecydujemy się import odzieży z Chin można wybrać się na międzynarodowe targi odzieży w Chinach. Każdego roku jest zaplanowanych przynajmniej kilka imprez, gdzie można spotkać się z producentami, pośrednikami, obejrzeć towar dokonać zamówień. W Hongkongu odbywają się targi skórzane “Hong Kong International Fu & Fashion Fair” od 25 do 28 lutego. Szanghaj organizuje targi odzieży i akcesoriów “China Shanghai International Fashion” na początku roku. Udział w targach zapewnia szansę, aby zyskać oryginalny towar i pewnych dostawców. Jeżeli nie chcemy wybierać się w podróż do Azji można skorzystać z alibaby lub innych stron oferujących chiński towar.

Import odzieży z Anglii

Import odzieży - krawiec
Import odzieży – krawiec

Primark, Next, Atmosphere, River Island, Topshop, Dorothy Perkins, New Look – wszystkie marki popularne na Wyspach, a u nas wciąż mało dostępne, to kolejny pomysł na własną działalność wielu importerów. Import odzieży z Anglii wydaje się być interesujący ze względu na brak opłat celnych w obrębie Unii Europejskiej. Jednak sprawa okazała się niezbyt prosta i mniej opłacalna niż wydawała się na początku. Wciąż tańsze są ubrania sprowadzane z Chin, coraz popularniejsze są second-handy, które oferują odzież z Anglii, a sprzedaż ubrań staje się droższa przy wyliczeniu wszystkich kosztów. Dlatego import z Anglii najczęściej prezentuje się jako import posortowanych ubrań do polskich second-handów. Inn opcją, która zyskała pewną popularność jest otwieranie outletów z angielskimi markowymi ubraniami, pochodzącymi z końcówek kolekcji.

Import odzieży z USA

W Polsce popularne są amerykańskie marki ubrań, które nie zawsze można kupić w stacjonarnym sklepie. Popularnością cieszą się: Banana Republic, GAP, Abercrombie & Fitch, Forever 21, J Crew, Tommy Hilfiger, American Eagle i pewnie kilka innych. Niektóre z nich są dostępne w regularnej sprzedaży , z innymi jest większy kłopot. Część można szukać w markowych salonach, inne można znaleźć w outlecie, jeszcze inne są dostępne na allegro. Dlatego też pojawia się tutaj opcja dla osób zainteresowanych importem odzieży z USA. Chcąc sprowadzać markową odzież z USA potrzebujemy licencji. Często jest ona niemożliwa lub bardzo trudna do uzyskania – nie wszystkie firmy są zainteresowane importem na Wschód. W takim wypadku jedynym legalnym rozwiązaniem jest możliwość otworzenia outletu – choć i tu nie wszystkie marki się na to zgadzają. Jeżeli chcemy sprowadzać ubrania od autoryzowanego przedstawiciela, potrzebujemy licencji. Nie jest ona wymagana jeżeli będziemy korzystali z hurtowni od importera. Jednak wtedy zakazane jest handlowanie podróbkami lub działanie na szkodę firmy. Jeżeli chcemy sprowadzać amerykańskie ubrania musimy zapłacić 12% cła i 23% VAT – jest to pewne utrudnienie w porównaniu z importem z Anglii lub Włoch, gdzie w zasadzie jedyne co potrzebujemy to trochę chęci, kontaktów i wysiłku. Aby legalnie sprzedawać ubrania przesyłka koniecznie musi przejść przez urząd celny i zostać oclona. Jeżeli chcemy uniknąć cła, są oczywiście różne metody, jednak wtedy może czekać nas niemiła wizyta przedstawiciela urzędy skarbowego. Oczywiście później możemy doliczyć cło i VAT d ceny ubrań, jednak od kiedy dolar znowu wynosi ponad 3 zł, import odzieży z USA nie jest już tak opłacalny jak kilka lat temu.

Import odzieży używanej

Import odzieży - flaga
Import odzieży – flaga USA

Przez długi czas import odzieży używanej pochodził przede wszystkim z Anglii i Irlandii, ale od jakiegoś czasu sytuacja zaczęła się zmieniać i pojawiają się też nowe kraje: Włochy, Hiszpania, USA, a nawet Grecja. W imporcie odzieży do Polski wciąż bardzo popularny jest trend importowania używanych ubrań. Decydując się na import odzieży używanej można wcześnie zapoznać się z ofertą hurtowni, które oferują już sprowadzone ubrania – nie trzeba wtedy ponosić koszty i formalności importu. Kiedy rozpoczęła się fala popularności second-handów wydawało się, że nie mają one szans na utrzymanie się. Wyszło jednak na to, że sprzedaż używanych ubrań, znakomicie przyjęła się, a zniesienie granic i ceł wewnątrz Unii tylko jej pomogło. Odzież używaną można importować jako sortowaną lub niesortowana. Aby importować używane ubrania w typie sort nie potrzeba żadnych szczególnych pozwoleń. Sytuacja komplikuje się przy niesortowanych ubraniach – są one w świetle prawa uznawane za odpady i trzeba mieć specjalne zezwolenia na sprowadzanie ich. Bez względu jednak na wszelkie trudności sklepy z używaną odzieżą okazują się być bardzo popularne, powstają w dużych i małych miastach, w lepszych i gorszych dzielnicach.

Import odzieży z Indii

Import odzieży - materiały
Import odzieży – materiały

Wraz z modą na orientalne wnętrza i rękodzieła rozpoczęło się też zainteresowanie sprowadzaniem indyjskich ubrań. Poza chińskimi ubraniami, okazało się, że popularne stały się hurtownie i sklepy proponujące indyjskie ubrania, dodatki, biżuterię, a nawet meble. W Polsce jest przynajmniej kilka hurtowni proponujących indyjskie towary: Orient Express, Klimex, Indigo. Ubrania z Indii przyjęły się ze względu na swoją oryginalność i korzystną cenę.O tym jak popularny jest import odzieży z Indii świadczą dane z Ministerstwa Gospodarki. W 2011 roku import odzieży i dodatków wynosił prawie 19% z całości indyjskiego importu (ok. 185 mln USD).

Dodaj komentarz