Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto i jednocześnie najhuczniejsza chińska impreza. W 2013 roku świętowanie rozpoczyna się 10 lutego – ile dokładnie potrwa, trudno stwierdzić. Pierwsze trzy dni są wolne od pracy, jest to czas, kiedy Chińczycy oddają się zabawie. Na kilka dni przed obchodami święta trwają przygotowania, kończenie spraw i spłacaniem długów – koniec roku sprawia, że ludzie chcą rozwiązać wszelki problemy i przywitać go w dobrym nastroju i pięknie udekorowanym mieszkaniu. Jest to termin na który czekają całe Chiny – jedyna okazja w roku, kiedy można się wybawić i zapomnieć o codziennych troskach. Udany Nowy Rok prognozuje równie udany czas jaki ma po nim nastąpić – stąd huczne zabawy i starania, aby przeżyć to Święto jak najlepiej.
Spis treści
Przebieg
Przygotowania do zabawy rozpoczyna się pod koniec miesiąca, kończącego stary rok. Trzeba wtedy dokładnie posprzątać cały dom, bo tylko to pomoże wygnać złe duchy. W trakcie pierwszego dnia trwają spotkania z rodziną oraz jest to czas rozdawania prezentów. Mile widziane są pieniądze ofiarowywane w czerwonych kopertach. W trakcie Święta po ulicach snują się korowody, Chińczycy oddają się tańcom i zabawom, można podziwiać fajerwerki. W drugi dzień dzieci odwiedzają swoich rodziców. Trzeci dzień to czas spokoju, kiedy nie trzeba już nikogo odwiedzać, ani przyjmować żadnych wizyt, można w końcu odpocząć od świętowania! Obchody chińskiego nowego roku trwają 15 dni i kończą się Świętem Latarni.
Chiński Nowy Rok – przekleństwo importerów
Dlaczego chiński nowy rok może wydawać się problematyczny? Co złego jest w kilku dni zabawy? Po zapoznaniu się ze specyfiką tego święta, szybko okazuje się, że wcale nie jest to kilka dni beztroskiej zabawy. Jest to najważniejsza uroczystość i w zasadzie jest obchodzone przez kilka tygodni. Jeżeli, można by porównać azjatyckie Święto Wiosny do europejskiego pojmowania świat, byłoby to obchodzenie jednocześnie Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Sylwestra. Już na tydzień przed świętem w fabrykach i biurach trwa zastój. Niektórzy wykorzystują ten czas na podróż do domu, inni zajmują przygotowaniami.
Problemem dla osób współpracujących z Chinami jest czas trwania tego święta – dobrze, że się bawią, ale dlaczego tak długo? Dla importerów jest to przerwa miesięczna, a w przypadku niektórych fabryk nawet dłuższa. Jak to się stało, że wielka fabryka świata może sobie pozwolić na tak długą przerwę? Większość fabryk przestaje pracować na miesiąc przed obchodami tego najważniejszego święta, a wraca do pracy 10 dni po. Problemem jest też to, że część robotników, która ruszyła w podróż w dalekie rodzinne strony nie wraca. Dlatego bo czas po nowym roku to idealna okazja do zmienienia swojego życia, w tym pracy. Fabryki chętnie dają swoim pracownikom długie urlopy – w przeciwnym razie robotnicy i tak zdecydują się na podróż do rodzinnego domu, a potem poszukają nowego zatrudnienia.
Jak rozwiązać problem z chińskim Świętem Wiosny?
Trudno jest znaleźć dobre rozwiązanie tego problemu. Co najwyżej możemy nastawić się na niemalże miesięczną przerwę w dostawach – dlatego przynajmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem wielkiej chińskiej fety trzeba złożyć ostatnie zamówienia. W trakcie święta trudno będzie uzyskać odpowiedź na pytanie, a żadne wysyłki na pewno nie będą realizowane. Dlatego trzeba złożyć zamówienie na tyle duże, aby rekompensowało nam najbliższy miesiąc zastoju – w trakcie chińskiego Nowego Roku nie złożymy zamówień, nikt nie odpisze na nasze wiadomości, ani nie wyśle przesyłek. Jest to czas, kiedy całe Chiny bawią się i nie martwią się o sprawy pracy.