Produkcja w Chinach – najlepsze metody na sukces

e-import.pl – Import towarów z Chin i nie tylko - Produkcja w Chinach – najlepsze metody na sukcespiątek, 13 czerwca 2014 15:15   Komentarzy: 1

Produkcja w Chinach to szansa na wyprzedzenie konkurencji.

Jeśli wymyśliłeś nowy produkt, który ma dużą szansę na powodzenie, powinieneś go produkować w najniższej możliwej cenie, dzięki czemu będziesz mógł zarobić więcej na marży lub tanio sprzedawać.
Produkcja w Chinach jest opłacalna przede wszystkim z powodów finansowych, gdyż koszt siły roboczej i materiałów będzie znacznie niższy niż w Polsce. Oddalenie produkcji niesie także problemy.

Produkcja w Chinach

Produkcja w Chinach

Jak współpracować z chińskimi firmami?

Zmieniające się rynki powodują konieczność dostosowywania produkcji do potrzeb klienta i reagowanie na zmiany koniunktury. Konieczne jest stosowanie odpowiedniego modelu współpracy z naszym wykonawcą. Najlepiej sprawdzają się bliskie więzi i produkowanie w rozsądnej -a nie możliwie najniższej cenie. Produkcja w Chinach nie musi wiązać się z produktami niskiej jakości.
Najrozsądniejszą formą współpracy z chińskim producentem jest podpisanie z nim umowy o produkowanie przedmiotu, który zaprojektowaliśmy. Dzięki temu produkcja w Chinach dla nas utrzyma się na rozsądnym poziomie. Jedynie gigantów rynku stać na to, by wykupić własne fabryki w tym kraju i samodzielnie nimi zarządzać. Istnieje kilka metod współpracy ? możesz na przykład negocjować stworzenie produktu posiadającego odpowiednie parametry. Produkcja w Chinach może też wiązać się z dostarczeniem chińskiej firmie odpowiednich materiałów. Innym sposobem na produkcję tanich urządzeń jest zakupienie wszystkich elementów w Chinach i zmontowanie go dopiero w Polsce.

Podatki ? zależne od tego, co produkujemy

Zanim nasza produkcja w Chinach dojdzie do skutku, musimy zainteresować się wysokością cła oraz podatku, które zapłacimy po przysłaniu towaru do Polski. Oprócz cła (którego wysokość możesz sprawdzić w systemie ISZTAR), będziesz musiał zapłacić jeszcze podatek VAT. Jeśli towar popłynie od razu do portu w Hamburgu gdzie zostanie oclony i rozliczony, to nie będzie trzeba zapłacić wstępnego VATU po przywiezieniu towaru do Polski. Na rynku działają firmy, które załatwiają tę procedurę i następnie wysyłają towar do Polski, dlatego ta droga jest korzystna. W innym przypadku stawkę VAT musimy doliczyć do ceny sprzedaży brutto. Czy produkcja w Chinach w takim razie się opłaci? W większości przypadków tak, dlatego jest to sposób na znaczne zaoszczędzenie na kosztach. Produkcja w Chinach może odbywać się zarówno w nowoczesnych, świetnie wyposażonych fabrykach, jak i małych zakładach. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu tniemy koszty, ale nasze produkty nie są produkowane zbyt szybko.
Produkcja w Chinach wymaga doświadczenia, dlatego że musimy wybrać producenta, którego fabryka znajduje się w odpowiednim miejscu (bliskość innych firm, od których będzie on czerpał materiały), bliskość portów. Na początku takiej współpracy najbardziej opłacalne jest skorzystanie z usług profesjonalistów zajmujących się produkcją w tym kraju. Dzięki temu od razu będziesz mógł skorzystać z usług firm, które będą najbardziej odpowiadały twoim produktom.

Oznakowanie CE

Oznakowanie CE jest nadawane przez producenta wtedy, gdy jego produkt został poddany ocenie zgodności i gdy uzyskał ją. Jest wiele sposobów na uzyskanie tej oceny, a w przypadku produktów elektronicznych należy przeprowadzić pomiary, najlepiej w laboratorium, które odpowiada za ich rzetelność. Sprzęt produkowany w Chinach także powinien nosić ten sam certyfikat. Oznacza to, że musimy kontrolować jakość produkowanych urządzeń i w razie problemów zgłaszać to naszej fabryce. Znany jest także problem umieszczania na produktach importowanych z Chin znaczka China Export, który bardzo przypomina oznakowanie CE, co nie pozwala na sprzedawanie przedmiotów na rynku europejskim. Łatwiejszym sposobem na uzyskanie certyfikatu CE jest złożenie urządzenia z podzespołów, które posiadają ten certyfikat i zamieszczenie ich jako załączników do własnego certyfikatu.

Jak rozpocząć produkcję w Chinach

W pierwszej kolejności należy wyszukać firmy, które zajmują się produkowaniem przedmiotów na zlecenie w Twojej branży. Na szczęście coraz więcej z nich porozumiewa się już w języku angielskim. Później następuje weryfikacja takiej firmy ? czasem bywa tak, że firma podaje się za producenta, a jest jedynie pośrednikiem. Produkcja w Chinach to także negocjacje, dzięki czemu można ustalić korzystne warunki współpracy, jakość produkowanych przedmiotów i co najważniejsze, ich cenę. Zamiast ryzykować, że rozpoczniemy współpracę z firmą, która ma jedynie świetną stronę internetową i nie posiada własnej fabryki, najbezpieczniej jest skorzystać z usług firmy pośredniczącej.

Nie zapominaj o kontroli jakości

Kontrola jakości to jeden z najważniejszych czynników podczas produkcji. Produkty powinno się sprawdzać przed rozpoczęciem masowej produkcji, w jej trakcie oraz wtedy, gdy produkcja partii towaru jest już zakończona. Dzięki takiemu sprawdzaniu unikamy problemów z defektami podczas produkcji, a także wiemy, czy produkt został wytworzony w takiej ilości jaką zamawialiśmy i odpowiednio zapakowany.
Nie mniej ważna jest wysyłka towaru do Polski. Towar może przyjechać zarówno pociągiem, jak i statkiem. Zorganizowanie transportu w tani i bezpieczny sposób i dbanie o to, by zapakowano wszystkie produkty wymaga doświadczenia w prowadzeniu biznesu w Chinach. Nie wolno zapominać o ochronie patentowej, gdyż chińscy producenci potrafią błyskawicznie zareagować na ciekawy produkt i rozpocząć jego produkcję we własnym zakresie. W tym celu trzeba monitorować branżę i sprawdzać, czy nie pojawiają się produkty łudząco podobne do naszego. Jeśli tak się stanie, należy reagować.
Niewątpliwie zorganizowanie czegoś tak poważnego jak produkcja w Chinach nie jest prostym zadaniem ? wymaga znajomości rynku, języka i przepisów (a także skomplikowanych realiów Azji), dlatego niektóre firmy, zamiast samodzielnie poświęcać czas na przelot, zlecają to specjalistom. Jeśli pragniesz zająć się tym we własnym zakresie, zapoznaj się z ofertami różnych firm przez internet, a następnie pomyśl o wylocie do tego kraju do kila dni.

Produkcja w Chinach ? minusy

Towar wyprodukowany w Chinach trzeba przewieźć, co trwa dość długo. Koszt paliwa na świecie drożeje, co jest jednoznacznie powiązane ze wzrostem ceny towaru. Musimy także pomyśleć nad wynajęciem magazynów. Ponieważ koszty rosną, produkcja w Chinach nie jest jedyną możliwością, jeśli chodzi o tanie produkowanie. Niskie koszty produkcją są też w innych krajach azjatyckich i na ? Haiti, gdzie przenoszą się firmy produkujące elektronikę.

Komentarze do artykułu:

  1. Dzień dobry, mam pytanie: jeżeli chcę coś produkować w Chinach od podstaw do stanu gotowego produktu i importować go we własnej marce – to czy na etykiecie na opakowaniu i samym produkcie mogę nakleić etykiety na których oprócz nazwy, kodu, CE itp. mogę umieścić swoją Firmę jako producenta? Oczywiście niezależnie od informacji Made In China?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen − three =

Przeczytaj poprzedni wpis:
auta z usa
Auta z USA – jak je importować?

W USA można kupić modele samochodów, których nie ma w Polsce, a budzą ogromne pożądanie wśród Polaków. Niezależnie od tego,...

Zamknij