Jak ocenić czy kantor internetowy jest bezpieczny?

Jak ocenić czy kantor internetowy jest bezpieczny?

Obecnie kantory internetowe nie są regulowane prawnie. Nie podlegają żadnej ustawie ani jednemu organowi, które by ustanowiły ich zakres działania. Brak regulacji nie oznacza, że kantory online są mniej bezpieczne niż banki czy kantory stacjonarne. W niedługim czasie przewiduje się wprowadzenie przepisów dla internetowych kantorów. Portal Lex.pl w lipcu br. podał, że Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy, która ma uregulować działalność kantorów internetowych oraz określić organ nadzorujący. Jednak zanim to nastąpi warto sprawdzić w jaki inny sposób można sprawdzić bezpieczeństwo kantorów internetowych w dalszej części artykułu.

1.Sprawdź dane kontaktowe na stronie kantoru

Zacznij od sprawdzenia podstawowych danych na stronie kantoru. Upewnij się czy na stronie zostały podane dane rejestrowe. Publiczna dostępność takich informacji oznacza, że firma nie jest fikcyjna i fizycznie istnieje. W drugiej kolejności warto przyjrzeć się kontaktom telefonicznym i mailowym. Im więcej znajdziesz danych kontaktowych na stronie, tym lepiej, ponieważ to oznacza, że firma jest otwarta na wszelkie zapytania ze strony użytkowników.

2. Sprawdź od ilu lat kantor online funkcjonuje na rynku

Posiadając dane rejestrowe kantoru internetowego w postaci numeru KRS, NIP lub REGON możesz sprawdzić od ilu lat kantor online funkcjonuje na rynku. Kantory online, które prowadzą działalność od kilku lat są bezpieczniejsze niż te z krótszym stażem. O czasie istnienia na rynku świadczą transakcje wymiany walut, które wykonują użytkownicy. Kantory internetowe z których nie korzystają użytkownicy nie utrzymują się długo na rynku.

3. Sprawdź pozycję kantoru internetowego na rynku

Zazwyczaj pierwszą rzeczą na jaką zwracamy uwagę podczas wyboru ofert jest ich cena.  W Polsce stale zwiększa się świadomość użytkowników, którzy wiedzą, że tanio nie zawsze znaczy dobrze i bezpiecznie. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to czy kantory internetowe posiadają biura obsługi klienta, nagrody czy certyfikaty. Kolejnym czynnikiem przy ocenie pozycji na rynku jest częstotliwość pojawiania się w mediach i rankingach.

4. Sprawdź certyfikat SSL, szyfrowanie haseł

Sprawdzenie certyfikatów może być użyteczną czynnością. Należy pamiętać, że posiadany certyfikat SSL lub inny nie jest stuprocentowym gwarantem rzetelności kantoru internetowego. Certyfikaty i szyfrowania haseł są zabezpieczeniem przed utratą danych. Mają za zadanie zapewnić bezpieczeństw podczas wykonywania transakcji.

5. Przejrzyj opinie innych klientów

Długi czas funkcjonowania kantoru online na rynku, dobra pozycja na rynku czy certyfikaty bezpieczeństwa na stronie na nic się nie zdadzą kiedy opinia o kantorze jest bardzo słaba. Być może istnieją kantory, które mają przejrzyste i przyciągające ofertami strony internetowe, ale ich obsługa klienta czy szybkość dokonywania transakcji nie jest zadowalająca. Warto to sprawdzić, przeglądając opinie innych klientów. Obecnie kantory internetowe w większości prowadzą strony w mediach społecznościowych typu Facebook, gdzie można sprawdzić co piszą o nich klienci. Z pewnością ta czynność zajmie Ci kilkanaście minut, ale będą to efektywnie spędzone minuty żeby znaleźć odpowiedni kantor, któremu powierzasz swoje pieniądze.

6. Skorzystaj z porównywarki kantorów

To najlepszy sposób, żeby sprawdzić czy dany kantor jest bezpieczny czy nie. Porównywarka kantorów ma za zadanie wskazać użytkownikom najlepszą ofertę w najlepszym kantorze internetowym. Dodatkowo przejrzyście – uwzględniając wszystkie koszty związane z wymianą walut w postaci prowizji kantorów i kosztów transakcji. Celem porównywarki jest umożliwienie użytkownikom oszczędzania na wymianie walut u bezpiecznych i rzetelnych partnerów.

Porównaj kantory w naszej porównywarce -> https://e-import.pl/porownywarka-kantorow/

 

Dodaj komentarz