Chiny na jedno kliknięcie, czyli bezpieczne zakupy na alibaba.com cz. I

Zakupy na alibaba.com

O serwisie alibaba.com pisaliśmy już tutaj. Mimo że wymowa artykułu miała wydźwięk zdecydowanie pozytywny, a my ? szczerze polecaliśmy dokonywanie zakupów za pomocą tej właśnie, najbardziej znanej w świecie importerów, wirtualnej platformy handlowej, to zakupy na Alibaba ciągle budzą kontrowersje.

Aktywnie działający na forach tematycznych przedsiębiorcy inwestujący w import z Chin zwracają przede wszystkim uwagę na problemy związane z wiarygodnością kontrahentów i zgodnością proponowanego przez nich, zamawianego niejako za pośrednictwem alibaba.com towaru z jego aukcyjnym opisem. Cóż, w przypadku transakcji dokonywanych w świecie wirtualnym, nikt nikomu nigdy nie da stuprocentowej gwarancji powodzenia takiego biznesu ? zawsze należy przecież zachować ostrożność i brać poprawkę na możliwość wystąpienia błędu, choćby ludzkiego. Z drugiej strony ? zawsze można ową możliwość wystąpienia pomyłki zminimalizować, a więc ? zwiększyć szansę na to, że współpraca z kontrahentem z alibaba.com będzie miała przebieg co najmniej podręcznikowy, a jej efekt końcowy (czyli zestawienie jakości towaru i całkowitego kosztu poniesionych inwestycji) będzie po prostu zadowalający.

Made in China znaczy wyprodukowane dobrze

Statystyki wskazują, że przeszło 60% towarów przetwarzanych na całym świecie pochodzi z Chin. Oczywiście, wśród tego zalewu dóbr rozmaitych znaleźć można spory odsetek produktów (mówiąc najogólniej) tandetnych, wykonanych po kosztach, nieporadnie i na słowo. Warto jednak pamiętać też o tym, że Chiny stale się rozwijają, a wraz z tym progresem ? zmienia się też, na dobre, jakość oferowanych przez Państwo Środka towarów. W związku z powyższym ? każdy, zaczynający import przez alibaba.com biznesmen, powinien przetasować swoje oczekiwania i zdecydowanie wymagać od azjatyckich kontrahentów towarów po prostu dobrych. I to niezależnie od tego, czy wspomnianego biznesmena zainteresuje import zabawek, import elektroniki czy importy odzieży ? nigdy nie wolno zadowalać się dobrami niespełniającymi oczekiwań czy niezgodnymi z opisem, a wszystkie zastrzeżenia ? należy kierować do kontrahenta na bieżąco. 

Zakupy na Alibaba, fabryka
Zakupy na Alibaba, fabryka

Warto też pamiętać, że sukces w branży importerskiej nie jest jednoznaczny z koniecznością kupowania towarów w ilościach hurtowych. Także alibaba.com umożliwia zamówienie jedynie kilku sztuk produktu. Nie dość, że taki zabieg potraktować można jako ?zlecenie próbne?, to jeszcze ? zamawiając niewielką ilość towarów – można naprawdę nieźle zarobić. Wystarczy popełnić odpowiedni research i wybrać (także odpowiedni) produkt.

Przy okazji wyboru towaru ? możliwości jest oczywiście wiele i każdy importer (przynajmniej w tej kwestii) decyzję powinien podejmować samodzielnie (w oparciu o znajomość rynku zbytu i o swoje poprzednie, handlowe doświadczenia). A pozostając w temacie szeroko rozumianego research’u i nawiązując do tytułowych, ?bezpiecznych zakupów na alibaba.com? – polecamy krótką, przygotowaną specjalnie dla naszych czytelników ściągawkę oznaczeń, których znajomość pomoże w wyborze odpowiedniego kontrahenta.

 Graficzne ABC

Zakupy na Alibaba, targ
Zakupy na Alibaba, targ

Zakupy na Alibaba najprościej porównać można do dobrze większości internautów znanego, rodzimego allegro. Tyle tylko, że ? w odróżnieniu od allegro ? na alibaba.com znaleźć można naprawdę wszystko, a ?aukcje? nie są właściwie aukcjami. Żeby towar zamówić ? należy osobiście skontaktować się z producentem (na przykład przez formularz alibaba.com, przez przedstawicielstwo handlowe danej firmy lub za pośrednictwem strony producenta). Należy przy tym bezwzględnie pamiętać, że producenci bardzo rzadko na swoich witrynach podają dokładne ceny towarów (stawki zależne są zwykle od zróżnicowania i indywidualnej ilości zamówienia). Jeśli w serwisie producenta znajduje się cena ? witrynę prowadzi najprawdopodobniej zarabiający na prowizjach pośrednik lub najpospolitszy, podszywający się pod daną markę oszust.

Jak się wystrzegać tych ostatnich? Należy przede wszystkim opanować graficzne ABC obowiązujących na alibaba.com oznaczeń!

Na platformie alibaba.com (tak samo zresztą, jak na rodzimym allegro) obowiązują stałe oznaczenia (ikonki), które jasno określają status kontrahenta.

  • Pierwsza z powyższych ikon oznacza długość kadencji danego kontrahenta na platformie alibaba.com. Oczywiście, najlepiej jest decydować się na współpracę z tymi sprzedawcami, którzy mogą pochwalić się wieloletnim stażem w serwisie. Doświadczeni importerzy wskazują, że staż taki powinien wynosić co najmniej 1 rok.

  • Druga ikona to potwierdzenie, że dana firma producencka uzyskała statut ?Złotego Dostawcy? (?Gold Supplier?) i przeszła pozytywnie przez proces autoryzacji i weryfikacji.

  • Trzecia ikona to natomiast dowód na to, że firma producencka przeszła – przeprowadzony przez niezależną, zewnętrzną agencję ? test w formie audytu. Sprowadza się on przede wszystkim do weryfikacji legalności firmy (kontroli aktualności i poprawności jej licencji) i do sprawdzenia, czy podany na stronie kontakt jest kontaktem właściwym. Poza tym, zewnętrzny sprawdzian ? jak podaje alibaba.com ? często sprowadza się do tego, że pracownicy wskazanego serwisu audytorskiego sprawdzają wiarygodność danej firmy, odwiedzając jej siedzibę i kontrolując konkretne filie.

Oczywiście, jak padło w pierwszych zdaniach tego wpisu, każde interesy biznesowe z Państwem Środka i każdy importy z Chin (tak samo zresztą, jak interesy prowadzone z USA czy import z Niemiec) obarczone są pewnym ryzykiem. Jednak wybór producenta, którego profil na alibaba.com opisany jest za pomocą trzech, powyższych ikonek – daje praktycznie 99.0% szans na handlowe powodzenie.

Zakupy na Alibaba made in China
Zakupy na Alibaba made in China

 Co zrobić, żeby transakcja zawarta na alibaba.com była jeszcze bardziej bezpieczna? Warto też, podczas poszukiwań odpowiedniego hurtownika zaznaczyć opcję  , albo postawić na AliExpress. Ale o tym ostatnim, bardzo przydatnym (i przyjaznym) rozwiązaniu, opowiemy dopiero w kolejnych odsłonach cyklu o bezpiecznych zakupach made in China. 

1 komentarz do “Chiny na jedno kliknięcie, czyli bezpieczne zakupy na alibaba.com cz. I”

Dodaj komentarz