Agencja celna kontra Celnik, czyli w towarzystwie przez granice!

Agencja celna kontra Celnik

O Agencjach Celnych pisaliśmy tutaj. W tym artykule skupimy się na różnicach, wadach i zaletach korzystania z Agencji Celnych. Praktycznie każdy, towar importowany z Chin objęty jest cłem. Praktycznie każda, zajmująca się handlem czy dystrybucją towarów polska firma sprowadza towary z zagranicy. Każdy, obrotny i świadomy praw biznesu przedsiębiorca inwestujący w import z Chin korzysta z pomocy jednostek zewnętrznych. Dlaczego? Bo każdy, obrotny i świadomy praw biznesu przedsiębiorca wie, że nie taka agencja celna straszna, jak zwykło się uważać przez co najmniej kilka zeszłych dekad!

Jeszcze do niedawna, do chwili otwarcia europejskich granic ? agent celny kojarzony była błędnie z pogranicznikiem czyhającym na przywożone (na przykład) z krymskich wakacji, nieobjęte polską akcyzą suveniry czy inne, wymagające oclenia, a transportowane po kryjomu w paliwowym zbiorniku dobra. W chwili rozluźnienia stosunków z geograficznymi sąsiadami z zachodu i południa (zwłaszcza ? stosunków granicznych) ? celnicy zmienili się z budzących trwogę strażników banderoli w teoretycznie niegroźne, malownicze dodatki do krajobrazu przygranicznego pobocza: wyrywkowo czepialskie, ale pozbawione de facto prawnych kompetencji do zaglądania w najczarniejsze zakamarki aut i podróżnych toreb każdego przejezdnego czy turysty.

W konsekwencji rozluźnienia pogranicznych konwenansów, pracownicy Urzędów Celnych stracili moc decydowania o przejazdowym ?być albo nie być? rodaków i zeszli na dolny margines piramidy polskich mundurowych. Razem z nimi, w ślepe pole ważności zepchnięci zostali agenci celni ? mylnie kojarzeni z celnikami.

 

 

Agencja celna kontra Celnik
Agencja celna kontra Celnik

Urzędy Celne i agencje celne to dwie różne jednostki, połączone jednak w pewnym stopniu charakterem wykonywanej pracy. W Urzędach Celnych dokonywana jest odprawa celna i ? dla przykładu ? regulowane są opłaty za wwóz lub wywóz towarów. Agencja celna to natomiast jednostka zewnętrzna, zajmująca się świadczeniem usług związanych przede wszystkim z formalnościami celnymi i pomagająca w znalezieniu najbardziej optymalnego, związanego z konkretnym problemem rozwiązania.

Agencja celna a import towarów z Chin

Prawie wszystkie, towary sprowadzane z Chin obłożone są cłem, którego wysokość zależna jest od specyfikacji przywożonych dóbr. Dodatkowo, import z Chin związany jest z koniecznością uiszczenia należnego za sprowadzane towary podatku akcyzowego, którego podstawę stanowi wartość celna powiększona o należne cło.

Wspomnianą podstawę określają natomiast przepisy celne, wśród których brylują tak egzotyczne (zwłaszcza dla początkującego importera) zwroty jak: ?taryfa celna?, ?stawki celne? czy ?wartość celna?.

Niestety, ten frazeologiczny miszmasz trzeba przyswoić w stopniu co najmniej bardzo dobrym, bo każdy przypadek legislacyjnego dyletanctwa może się w tym biznesie skończyć ? po prostu ? szybkim spadkiem ambicji handlowych połączonym z równie prędkim kursem zniżającym zgromadzonych na koncie inwestycyjnym środków.

Z drugiej strony, zawsze można poprosić o fachową poradę agentów celnych odpowiedzialnych za obsługę spraw celno-handlowych i rozeznanych w przepisach związanych choćby z tym, ze Polska i Państwo Środka są członkami WTO (Światowa Organizacja Handlu), więc import z Chin do kraju nad Wisłą odbywa się na frazeologicznie zawiłych, ale zdecydowanie preferencyjnych zasadach.

Jak zacząć współpracę z agencją celną?

Agencja celna a import z Chin
Agencja celna a import z Chin

Przede wszystkim, kooperację taką warto zacząć jeszcze przed złożeniem zamówienia na towary z Chin, a przynajmniej ? przed ich transportem. Przede wszystkim należy dostarczyć pracownikom wybranej agencji wszystkie faktury i dokumenty (morski list przewozowy, faktura handlowa zawierająca wszystkie dane chińskiego kontrahenta, dane nabywcy i odbiorcy zamówionego towaru, dokumenty dotyczące wartość i ilość towaru, jego ceny, warunków dostawy, względnie ? świadectwo pochodzenia etc.) niezbędne do złożenia zgłoszenia w Urzędzie Celnym.

Po otrzymaniu takich danych, to agencja celna przejmuje odpowiedzialność za dalszy bieg handlowych wydarzeń ? jej pracownicy odpowiedzialni są za odbiór towaru w porcie, zgłaszają sprowadzone dobra do kontroli i ? nierzadko ? uiszczają na miejscu opłatę celną, dzięki czemu importer nie musi czekać na to, aż na konto wskazane przez Urząd Celny wpłyną i zostaną zaksięgowane pieniądze należne za zwolnienie towaru do obrotu na terenie RP). 

Dodaj komentarz