Podróż biznesowa do Chin – nie zapomnij o turystyce

Chiny są potęgą gospodarczą i obecnie coraz więcej osób odwiedza ten kraj w celach biznesowych. Osobiste spotkanie z partnerem w interesach pozwala na budowanie silnych i długoterminowych relacji. Jednak nie wolno zapominać o walorach turystycznych tego kraju. Jeśli tylko mamy możliwość poświęcenia kilku dni na zwiedzanie – naprawdę warto.

Podróż do Chin jest jak wyprawa na koniec świata. Turysta musi przyzwyczaić się do odmienności kultury, obyczajów i krajobrazów. W Chinach inni są ludzie, jedzenie i widoki – to wszystko sprawia, że Chiny są dla wielu wymarzonym kierunkiem podroży.

Kraj ten jest ogromny, a poszczególne regiony mocno różnią się między sobą. Podróż do Kraju Środka należy zaplanować odpowiednio wcześniej. Warto wiedzieć czego warto spróbować i co trzeba zobaczyć. Bez odpowiedniego przygotowania zdani jesteśmy na przypadek i możemy pominąć wiele atrakcji, które chcielibyśmy zobaczyć.

Chiny oferują turystom piękne miasta, zabytki związane z buddyzmem, a także wspaniałą przyrodę. Każdy znajdzie tu dla siebie coś niezwykle ciekawego. Należy jednak pamiętać, że podczas podróży czas leci szybko i należy się dobrze przygotować przed wyjazdem. Niewielu ma to szczęście by w tak daleką podróż udać się więcej niż raz w życiu. Jeśli chcemy mieć możliwość swobodnego prowadzenia interesów i podtrzymywania kontaktu z bliskimi przez Internet podczas podróży, warto zawczasu pomyśleć o wykupieniu usługi VPN. Kwestie z tym związane wytłumaczone zostały dokładnie w serwisie DobryVPN.pl. Chiński Internet jest mocno cenzurowany i większość stron i aplikacji, z których korzystamy na codzień po prostu tam nie działa. Dlatego też trzeba posiłkować się pośrednictwem VPN, żeby uzyskać do nich dostęp.

Pekin – tu historia łączy się z nowoczesnością

Pekin to miasto, w którym jak nigdzie na świecie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Można w nim zwiedzić zabytkowe Zakazane Miasto – pałac cesarski starych dynastii Ming i Qing, który powstał już w XV wieku. W Pekinie można też podziwiać nowoczesną architekturę na najwyższym poziomie, reprezentowaną między innymi przez Teatr Narodowy czy Obiekty Olimpijskie. Najwyższym budynkiem w Pekinie jest Beijing TV Centre o wysokości 239 metrów.

Pekin to ważny punkt każdej wyprawy do Chin, jest stolicą Chińskiej Republiki Ludowej i jednym z najważniejszych ośrodków miejskich. Cennymi zabytkami w Pekinie są chociażby Plac Tiananmen, Pałac Letni czy okolona pięknym parkiem Świątynia Nieba. Każdy podróżnik powinien także poświęcić czas, aby poznać Wielki Mur. Na ten zabytek należy zarezerwować kilka godzin. Najlepiej zacząć marsz z Jingshanling i kierować się w stronę Simatai. Przy okazji zobaczyć warto także kompleks grobowców dynastii Ming.

Dla osób spragnionych kultury swoje progi otwiera Opera Pekińska. Niezwykle interesująca jest specyfika tego typ spektakl, są całkowicie inne niż te znane Europejczykom. Spektakle w Operze Pekińskiej to kombinacja teatru, śpiewu, specyficznego ruchu scenicznego, akrobacji i elementów zaczerpniętych ze sztuk walki.

Szanghaj – nowoczesność na dalekim wschodzie

Szanghaj to chińskie miasto określane jako europejskie. Niemniej, każdy Europejczyk odczuje jego odmienność i wschodni charakter. To największe i najbardziej zaludnione miasto Chin. Kluczowym punktem zwiedzania tego miasta jest Pudong, określany często jako szanghajski Manhattan. To miejsce, w którym możemy zobaczyć jak Chińczycy rozumieją nowoczesną architekturę. Kompleks zaczął się rozwijać w latach 80. XX wieku. Niezwykłe wrażenie robią takie budynki jak Shanghai Tower ze swoimi 122 piętrami, Shanghai World Financial Center czy Jin Mao Tower.

Szanghaj może poszczycić się także wspaniałymi kolekcjami muzealnymi. Punktem obowiązkowym jest Muzeum Szanghajskie. Najcenniejsze eksponaty znajdują się na parterze. Kolekcja muzeum jest zbyt duża, aby obejrzeć ją jednego dnia. Dlatego warto skupić się na eksponatach szczególnie interesujących.

Inną ciekawą kolekcją jest ta znajdująca się w Muzeum Chińskiego Plakatu Propagandowego. Obejrzeć w nim można plakaty z czasów Rewolucji Kulturalnej, portrety Mao czy zabawne dziś plakaty komunistyczne. Warto zapoznać się z objaśnieniami, które rzucają światło na kontekst i czasy, w których powstały plakaty.

Innymi wartymi uwagi miejscami w Szanghaju są między innymi: promenada na prawym brzegu rzeki Huangpu, czyli Bund, świątynia Longhua czy katolicka bazylika Sheshan. Dla turystów z Polski ciekawym punktem jest także odsłonięty w 2007 roku Pomnik Fryderyka Chopina.

Nie tylko największe ośrodki miejskie – Xi’an i Pingyao i inne atrakcje

Xi’an to miasto o wzniosłej historii. Było kiedyś tym największym na całym świecie. Powstało ponad 3000 lat temu i przez wiele lat było stolicą. Miasto rozwijało sie za panowania takich dynastii jak Zhou, Qin, Han czy Tang. Większość turystów przybywa tu, aby zobaczyć Terakotową Armię. Warto zwiedzić tu także Wieżę Bębna, Wieżą Dzwonu i Wielki Meczet.

Pingyao to miasto, które złoty okres miało w czasach panowania dynastii Mingów. Możemy w nim podziwiać chińskie zasady urbanistyki, w których wykorzystywane są zasady feng shui. Jest to miasto wzorcowe, przez wieki będące wzorem dla nowszych chińskich ośrodków miejskich. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ponad 400 budynków, zachowało w nim swój wygląd z czasów dynastii Ming i Qing.

Dla spragnionych zabytków buddyjskich niebywale ciekawą atrakcją będą Groty Yungang czy Groty Smoczej Bramy w Longmen, znajdują się w nich najwspanialsze przykłady rzeźby buddyjskiej. Obiektem wartym zobaczenia są także Wielki Budda w Leshan, największa rzeźba na świecie, Wiszący Klasztor koło Datongu, czy Klasztor koło Zhongdian.

Przyroda w Chinach także zaskakuje

Chiny oferują turystom także niezwykłe cuda natury. Świetnym przykładem jest zjawiskowy Wąwóz Skaczącego Tygrysa. Każdy chciałby pewnie zobaczyć na żywo tarasy ryżowe w Yuanyang. Robią naprawdę ogromne wrażenie, widok jest przyjemny i budzi szacunek do pracy i tradycji.

Przyroda, to także zwierzęta, a Chiny bez wątpienia kojarzą się z pandami. To właśnie w Chinach znajduje się Rezerwat Pandy Wielkiej. Panda jest zwierzęciem zagrożonym wyginięciem. Za zabicie pandy grozi tu surowa kara. Wyprawa do Chin to wspaniała okazja aby na żywo, w naturalnych warunkach zobaczyć te niezwykłe stworzenia.

Planując podróż do tak ogromnego i ciekawego kraju, jakim są Chiny, należy wziąć pod uwagę czas jakim się dysponuje. Należy tak zaplanować podróż, aby zobaczyć jak najwięcej. Pamiętać jednak trzeba, że Chiny to ogromna przestrzeń i duże zagęszczenie miejsc wartych zobaczenia. Planujmy podroż tak, aby była możliwa do zrealizowania. Przed wyjazdem należy się odpowiednio przygotować, podróż do Chin dla wielu jest podróżą życia.

1 komentarz do “Podróż biznesowa do Chin – nie zapomnij o turystyce”

  1. Po nowym roku wybieram się do Chin i koniecznie chcę zobaczyć trochę natury, wąwozów czy grot. Chiny są naprawdę fascynujące, nie tylko pod względami biznesowymi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz