Zwyczaje w Chinach

Spis treści

Zwyczaje w Chinach

Zwyczaje w Chinach uświadamiają Europejczykom, jak odmienna i bogata jest kultura Chin. Europejczyk odwiedzający Chiny turystycznie lub planując import z Chin, niejednokrotnie może przeżyć zdziwienie, a nawet szok kulturowy, obserwując jakie są zwyczaje w Chinach. Ekscentryczne może wydawać się to, że mieszkańcy Państwa Środka swoje tradycje uznają za jedyne właściwie i wszyscy, łącznie z obcokrajowcami, powinni je znać. Wybierając się do Azji nie można zapominać, że Chińczycy są wyjątkowo dumni ze swojej kultury i historii, i bardzo łatwo jest ich urazić.

Negocjacje z Chińczykami

Negocjując cenę towaru czy to e-mailowo, czy osobiście, należy pamiętać o kilku zasadach. Chińczycy

traktują obcokrajowców w sposób nieufny, dlatego trzeba dostosować się do ich zasad. Chińskie zwyczaje biznesowe są zupełnie odmienne od europejskich. Mieszkańcy Państwa Środka nie tolerują osób spóźniających na biznesowe spotkanie. Bardzo trudno jest podpisać umowę, jeżeli nie okazało się wystarczającej dozy szacunku swoim kontrahentom. Bardzo łatwo jest zrazić do siebie azjatyckich partnerów. Wystarczy np. podać wizytówkę trzymając ją jedną ręką. Zbyt luźny strój również potrafi zdyskwalifikować. Chińczycy wierzą, że aby dokonać korzystnej transakcji trzeba wcześniej między kontrahentami zbudować odpowiednią więź. Dopiero kiedy między dwoma osobami pojawi się jakaś relacja jest sens robić wspólne interesy. Obcokrajowcy pragnący ukierunkować swój biznes na import z Chinignorujący chińską kulturę, mogą mieć problem z wynegocjowaniem korzystnych warunków. Osiągnięcie kompromisu przy relacji międzykulturowej jest o wiele trudniejsze niż w kontaktach tylko z Europejczykami.

Chiński biznes

Zwyczaje w Chinach
Zwyczaje w Chinach

Robiąc interesy z chińskimi biznesmenami pamiętaj, że zwyczaje w Chinach bywają trudne do zaakceptowania, dlatego lepiej:

  • nie wspominaj o prawach człowieka, Japonii, Tybecie, Tajwanie,
  • nie próbuj szybko przejść do sedna sprawy,
  • naucz się kilku zdań po chińsku, aby sprawić przyjemność swoim kontrahentom,
  • unikaj kontaktu fizycznego (można podać rękę, ale nie wolno swoich biznesowych partnerów przytulać, ani tym bardziej pocałować. Bywa, że podanie ręki to już zbyt duży kontakt fizyczny),
  • nie okazuj w sposób wylewny swoich uczuć.
Jeżeli negocjacje są prowadzone przez kobietę nie może ona palić papierosów, ani pić alkoholu.Oczywiście to tylko kilka krótkich rad opisujących zwyczaje w Chinach, a w zasadzie w chińskich negocjacjach biznesowych. Coraz popularniejsze stają się konsultacje kulturoznawców, sinologów, którzy pomagają poradzić sobie europejskim biznesmenom w bezpośrednich kontaktach z Chińczykami.

Ruch drogowy

Na koniec wprowadzenia w chińskie zwyczaje warto jeszcze wspomnieć o ruchu drogowym w Państwie Środka. Dla przeciętnego Europejczyka zatrzymującego się na czerwonym świetle, używającego kierunkowskazów i znającego znaki drogowe, pierwsze spotkanie z chińską komunikacją może skończyć się źle. Komuś przyzwyczajonemu do europejskich standardów poruszania się po drogach, ciężko jest zrozumieć chińskie zwyczaje co do ruchu drogowego. Wybierając się do Chin warto pamiętać, że czerwone światło oznacza stop, tylko wtedy kiedy już żadną miarą nie da się przejść, kierunkowskazy nie są używane, riksze to pojazdy jeżdżące wszędzie, gdzie się zmieszczą, a samochód bez klaksonu można uznać za zepsuty.

Dodaj komentarz